Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny objął honorowy patronat nad III edycją ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Droga i Bezpieczeństwo”, a partnerem wspierającym – porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl.
Celem akcji jest zaangażowanie – w jednym czasie, czyli 12 października – uczniów i szkół w całym kraju do dyskusji o wypadkach drogowych, ich ofiarach i kosztach społecznych tych tragedii. W tym roku tematem przewodnim jest bezpieczna prędkość.
Udział w programie jest aktywny: dzieci i młodzież wymieniają doświadczenia, dzielą się refleksjami, proponują rozwiązania, układają apele do kierowców i posłów. Odbywają się spotkania z ofiarami wypadków drogowych. Młodzież odwiedza też groby kolegów i zapala znicze. Przeprowadzane są pokazy związane z ratownictwem i udzielaniem pierwszej pomocy. – Nie bez powodu w centrum zainteresowania akcji informacyjnej są dzieci. Jeśli skłonimy je do refleksji i zwrócimy im uwagę na to, jak straszne mogą być konsekwencje wypadków, w przyszłości będziemy mieć rozsądniejszych i lepiej przewidujących kierowców i pieszych – mówi Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” (program kampanii dostępny jest na www.drogaibezpieczenstwo.org.pl).
W ubiegłorocznej, II edycji programu, uczestniczyło ponad 300 szkół. Dzień Rozsądnej Prędkości odbywa się w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zasięg kampanii „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” jest znacznie szerszy niż tylko apel o jednodniowe ograniczenie prędkości. Działania Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” mają charakter ciągły i polegają na udostępnieniu materiałów statystyczno-merytorycznych oraz wspieraniu działań w szkołach (akademie, apele, konkursy, pokazy, spotkania z poszkodowanymi w wypadkach drogowych, spotkania z policjantami w celu przybliżenia tematu nadmiernej prędkości, happeningi, psychodramy).
– Każdego dnia na polskich drogach życie traci 12 osób (w 2009 r. zabitych było aż 4564), a to oznacza, że w zakresie promowania bezpieczeństwa drogowego jest nadal bardzo wiele do zrobienia. Działając w sferze ubezpieczeń komunikacyjnych, czujemy się odpowiedzialni za poprawę stanu świadomości nie tylko na temat bezpieczeństwa jazdy, ale też ruchu pieszych, w tym przede wszystkim dzieci – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki rankomat.pl.
– Koszty wypadków drogowych rosną lawinowo. Same tylko odszkodowania, wypłacane przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce z komunikacyjnych polis OC, wzrosły w ostatnim roku o prawie jedną piątą – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Gdy mamy na co dzień do czynienia z ofiarami takich wypadków, szczególnie ważne jest dla nas to, co się dzieje na polskich drogach. Warto też pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa to również niższe wypłaty z polis komunikacyjnych i szansa na tańsze OC – dodaje.
Program „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Akcje wspierają porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (www.ufg.pl). Patronami medialnymi są Newsweek i Auto Świat.
Uwagi dzieci z ubiegłorocznych edycji kampanii „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”:
„Poproszę św. Mikołaja o kask na rower.”
„Dlaczego niektórzy chcą odsyłać ludzi do Nieba? (…) A może ktoś ma plany. Chce pojechać na działkę, obejrzeć film …”
Ci którzy powodują wypadki mają galaretę zamiast mózgu od chwili poczęcia więc niewiele to da, ale próbować jak zwykle można. W tym temacie każdy pomysł jest na wagę ŻYCIA.
hmmmm. ciekawe, ciekawe