getto_70_rocznica_2

15 czerwca odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji getta, które powstało w Olkuszu podczas II wojny światowej. Martyrologia olkuskich Żydów została upamiętniona najpierw przez prelekcje pracowników Działu naukowego Muzeum KL Auschwitz – Birkenau dr. Adama Cyry i dr. Igora Bartosika, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury. Pierwsza z nich dotyczyła Żydów olkuskich i ich eksterminacji podczas hitlerowskiej okupacji, natomiast druga związana była z tym, co czekało Żydów przywiezionych do KL Auschwitz – Birkenau.

Wykłady miały szczególe znaczenie, ponieważ w czasie ich trwania odczytywane były relacje naocznych świadków wydarzeń sprzed 70. lat, co pozwoliło słuchaczom wyobrazić sobie towarzyszące olkuskim Żydom cierpienie. Wśród obecnych na sali widowiskowej byli m. in.: przedstawicielegetto_70_rocznica_9 Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, zarządów osiedli, organizacji kombatanckich, Stowarzyszenia Miasta Partnerskie oraz licznie przybyła młodzież szkolna olkuskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Po zakończeniu prelekcji, uczestnicy rocznicowych obchodów udali się na Stary Cmentarz, gdzie przed pomnikiem ofiar hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych kwiaty i znicze złożyli kolejno: delegacja organizacji kombatanckich z przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Januszem Zarembą na czele, zastępca burmistrza Olkusza dr Włodzimierz Łysoń i sekretarz Adrianna Solecka, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Rzemieniuk, Leszek Osuch i Roman Piaśnik, starosta Jerzy Antoni Kwaśniewski i członek Zarządu Powiatu Czesław Żak, Tomasz Bargieł i Łukasz Kmita – przedstawiciele posłów Lidii Gądek i Jacka Osucha, Zarząd Osiedla Centrum z przewodniczącym Henrykiem Gamratem na czele, prezes Genowefa Bugajska w imieniu Stowarzyszenia Miasta Partnerskie i Zarządu osiedla Słowiki, dr Adam Cyra i dr Igor Bartosik, a także uczniowie olkuskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swymi nauczycielami.  Podczas składania kwiatów wartę przy pomniku wystawił Hufiec ZHR w Olkuszu.

getto_70_rocznica_8

getto_70_rocznica_7

getto_70_rocznica_6

getto_70_rocznica_5

getto_70_rocznica_3

getto_70_rocznica_1

getto_70_rocznica

getto_70_rocznica_4

getto_70_rocznica_11

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
sprostowaniesondernkommando Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sondernkommando
sondernkommando

[quote name=”sprostowanie”]Na to, że Żydzi olkuscy zginęli w komorach gazowych Birkenau, nie ma żadnych dowodów. [/quote]
a więc jednak nadal nie ma dowodów? dobrze, że choć stało się to „najbardziej prawdopodobne”

sprostowanie
sprostowanie

Na to, że Żydzi olkuscy zginęli w komorach gazowych Birkenau, nie ma żadnych dowodów. Trzeba było posłuchać wykładów w MOK w Olkuszu 15 czerwca 2012 r. Jest to tylko najbardziej prawopodobne zakończenie ich drogi śmierci, o czym mówł nie Cyra, lecz dr Igor Bartosik.

sondernkommando
sondernkommando

kolejno: delegacja organizacji kombatanckich z przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Januszem Zarembą na czele, zastępca burmistrza Olkusza dr Włodzimierz Łysoń i sekretarz Adrianna Solecka, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Rzemieniuk, Leszek Osuch i Roman Piaśnik, starosta Jerzy Antoni Kwaśniewski i członek Zarządu Powiatu Czesław Żak, Tomasz Bargieł i Łukasz Kmita – przedstawiciele posłów Lidii Gądek i Jacka Osucha, Zarząd Osiedla Centrum z przewodniczącym Henrykiem Gamratem na czele, prezes Genowefa Bugajska w imieniu Stowarzyszenia Miasta Partnerskie i Zarządu osiedla Słowiki, dr Adam Cyra i dr Igor Bartosik, a także uczniowie olkuskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swymi nauczycielami. to… Czytaj więcej »