Olkusz

Na terenie olkuskiej lecznicy pojawiły się parkomaty: za pozostawienie swojego samochodu na terenie szpitala płacić muszą pacjenci, odwiedzający, a nawet i pracownicy jednostki. Takie rozwiązanie wzbudziło falę negatywnych komentarzy wśród mieszkańców. Władze Nowego Szpitala w Olkuszu tłumaczą natomiast, że utworzenie strefy płatnego parkowania ma na celu uporządkowanie ruchu oraz zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą tendencję wprowadzania stref płatnego parkowania na przyszpitalnych parkingach: wiele placówek medycznych, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, decyduje się na ten krok argumentując go potrzebą lepszego zarządzania ograniczoną przestrzenią parkingową oraz koniecznością pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. Takie decyzje budzą jednak mieszane uczucia wśród pacjentów i ich rodzin, a nawet wśród personelu medycznego.

Mieszkańcy są oburzeni

Niedawno zwrócił się do nas jeden z pacjentów Nowego Szpitala w Olkuszu, ktory był zbulwersowany faktem, że na terenie placówki pojawiły się parkomaty: „Ostatnio zmuszony byłem skorzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Gdy przyjechałem na miejsce, zauważyłem tam tablicę informującą o strefie płatnego parkowania i słupy gotowe na zamontowanie urządzeń do pobierania opłat. Byłem chory, czułem się bardzo źle, ale na ten widok po prostu zalała mnie krew: wizyta w olkuskim szpitalu, zważywszy na jego renomę, to nie wycieczka krajoznawcza, tylko ostateczność. Ludzie, którzy tutaj przyjeżdżają, są z reguły w kryzysowej sytuacji. Jakim bezdusznym trzeba być człowiekiem, żeby wymuszać od nich jeszcze w takiej sytuacji pieniądze?” – oburzała się osoba kontaktująca się z naszą redakcją.

Radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz wystosował w tej sprawie interpelację do władz powiatu olkuskiego: zapytał on m.in. o to, czy zarząd spółki Nowy Szpital w Olkuszu zwracał się do Zarządu Powiatu w Olkuszu o zgodę na zorganizowanie strefy płatnego parkowania, ile będzie wynosił czas bezpłatnego parkowania dla pacjentów poradni specjalistycznych, nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz SOR, na którym pacjent oczekuje na udzielenie pomocy nawet przez kilka godzin, oraz o to, czy pracownicy szpitala otrzymają karnety na bezpłatne parkowanie swoich samochodów.

Na jakich zasadach funkcjonuje strefa płatnego parkowania?

Z otrzymanej przez niego odpowiedzi wynika, że zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu, zgodnie z zapisami umowy o współpracy, może wprowadzić strefę płatnego parkowania bez zgody Zarządu Powiatu Olkuskiego, bowiem jest to działalność bieżąca spółki. Niemniej jednak, zwyczajowo zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu zwrócił się do Zarządu Powiatu Olkuskiego o wyrażenie zgody na zawarcie umowy w przedmiocie zarządzania parkingiem, przedstawiając symulację kosztów użytkowania parkingu oraz podkreślając fakt, że ma to na celu uporządkowanie ruchu na terenie szpitala i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Z uzyskanych przez radnego informacji wynika ponadto, że płatne parkowanie na terenie lecznicy obowiązuje całodobowo. Cennik parkowania przekazany przez Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. w Olkuszu przedstawia się następująco: pierwsza rozpoczęta godzina parkowania wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 2 złotych, każda kolejna godzina parkowania również kosztuje 2 złote, a stawka dzienna za parkowanie (powyżej 7 godzin) wynosi 15 złotych. Abonament miesięczny dla pracowników placówki kosztuje natomiast 60 złotych, a maksymalną wysokość opłaty dodatkowej (karnej) za naruszenie regulaminu parkingu ustalono na poziomie 150 złotych. Parking obsługiwany jest przez podmiot zewnętrzny, tj. firmę EuroPark Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

„Zarząd Szpitala udzielił odpowiedzi, że nie zostały przewidziane żadne możliwości zwolnienia personelu Szpitala z ponoszenia opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Natomiast osoby legitymujące się kartą parkingową osoby z niepełnosprawnością, na wniosek starosty, będą zwolnione z obowiązku uiszczania opłat za parkowanie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Co do płatności za abonament miesięczny jej formy są w trakcie ustalania. Ordynatorzy szpitala w razie korzystania ze strefy płatnego parkowania, będą ponosić opłaty na zasadach ogólnych.” – informuje w piśmie do Jana Orkisza Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk.

Dwie strony medalu

Problem płatnych parkingów przy szpitalach, jak każda tego typu sprawa, ma dwie strony medalu: placówki często stają w obliczu niewystarczającej liczby miejsc parkingowych, a wprowadzenie opłat ma na celu zniechęcenie do długotrwałego parkowania tam osób, które nie są bezpośrednio związane z wizytą w szpitalu, jak również lepsze wykorzystanie dostępnych miejsc. W podobnym tonie wypowiadają się władze olkuskiej lecznicy:

„Z zapewnień zarządu szpitala wynika, że utworzenie strefy płatnego parkowania ma na celu uporządkowanie ruchu na terenie szpitala w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również ograniczenie pobytu osób trzecich (odwiedzających) na oddziałach szpitalnych, których pobyt często jest zbędny i dezorganizujący pracę personelu. Dodatkowym celem jest ograniczenie sytuacji parkowania na terenie szpitala przez osoby pozostawiające pojazdy (dotąd bezpłatnie) przez wiele godzin dziennie, bez związku z działalnością szpitalną.” – czytamy w odpowiedzi Bogumiła Sobczyka.

Z drugiej zaś strony, warto pamiętać, że pacjenci i ich rodziny często muszą zmagać się z wysokimi kosztami leczenia, dojazdów oraz opieki. Wprowadzenie opłat za parking może więc stanowić dodatkowe, niepotrzebne obciążenie finansowe, szczególnie dla osób przyjeżdżających z daleka.

Jakie jest natomiast Państwa zdanie na ten temat? Jak zawsze, zapraszamy do dyskusji!

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
4 miesięcy temu

Proponuję odwołać władze szpitala i starostę olkuskiego żeby na przyszłość nikomu nie przychodziły do głowy równie idiotyczne pomysły.
A teren szpitala nie jest terenem prywatnym tylko publicznym, a skoro jest publiczny to należy do nas wszystkich obywateli. To mamy płacić za parkowanie na naszej własności?
Od dłuższego czasu rozważam opuszczenie tego chlewu czyli powiatu olkuskiego bo jest tutaj już tylko brud, smród i ubóstwo. Sensownej komunikacji publicznej brak, lekarzy specjalistów brak, szpital – trupiarnia, rynku pracy brak, nawet sensownej galerii handlowej nie potrafili postawić tylko taką wujnię zrobili i to jeszcze poza miastem.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez konkret
Kaszka
Kaszka
4 miesięcy temu

Myślę, że uciążliwość i niezadowolenie pacjentów szpitala z tyt. płatnego parkingu nie płynie wyłącznie z konieczności wydania kilku dodatkowych złotówek. Proszę sobie wyobrazić pacjenta, który po długim oczekiwaniu na termin u specjalisty siedzi w poczekalni i przebiera nogami, bo mu się kończy opłacony czas parkingowy, i jak tu wyjść? bo w tym czasie może zostać wezwany do gabinetu.
A co, gdyby tak Starostwo/ZS nr 3 udostępniło swój parking przy ul. Bylicy na potrzeby mieszkańców za odpłatnością (rotacja będzie duuuuża), pracownikom szkoły w abonamencie i już mamy dodatkowe środki dla szkoły.

Ostatnio edytowany 4 miesięcy temu przez Kaszka
mike
mike
4 miesięcy temu

Wolę się czołgać do Jaworzna, Sosnowca czy Krakowa byleby nie trafić do olkuskiej „lecznicy”.