Olkusz
Peter Westen, czyli austriacki przemysłowiec, który przed ponad stu laty założył dwie fabryki w Olkuszu i w Wolbromiu, jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla współczesnego rozwoju ziemi olkuskiej. Niedawno w przestrzeni publicznej pojawił się pomysł, aby po raz kolejny uhonorować jego zasługi: lokalni działacze Unii Pracy wystosowali list do radnych Rady Miejskiej w Olkuszu, prosząc o nadanie jego imienia jednej z ulic w Srebrnym Mieście.
Jak podkreślają autorzy tej inicjatywy, pochodzący z Wiednia austriacki przemysłowiec wniósł nieoceniony wkład w rozwój Olkusza oraz jego przemysłowej tożsamości. Przypominamy bowiem, że był on założycielem zarejestrowanego w 1907 roku przez władze rosyjskie Akcyjnego Towarzystwa Olkuskiego Tłoczonych i Emaliowanych Wyrobów „Westen”: działalność Petera Westena obejmowała budowę pierwszych hal fabrycznych oraz rozwój technologiczny w produkcji naczyń emaliowanych.
Dzięki jego zaangażowaniu, Srebrne Miasto stało się jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych w całym regionie, co miało także ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców. Fabryka austriackiego przemysłowca, zatrudniająca w latach 20′ ubiegłego wieku aż 2,5 tysiąca robotników, produkowała głównie naczynia emaliowane, które były kolejno eksportowane na rynki międzynarodowe.
Jednym z głównych argumentów przemawiających za uhonorowaniem Petera Westena jest również jego wyjątkowa troska o pracowników, wyróżniająca go na tle wielu ówczesnych przedsiębiorców. Nie tylko zapewniał on bowiem miejsca pracy, ale także liczne jak na tamte czasy udogodnienia socjalne: bezpłatne mieszkania, dostęp do prądu, wody i opału czy możliwość dokonywania zakupów w istniejącym na terenie fabryki sklepie, w którym produkty sprzedawane były bez marży. Ponadto dzieci pracowników mogły liczyć na podręczniki szkolne.
Członkowie Unii Pracy z powiatu olkuskiego podkreślają, że nadanie jednej z miejskich ulic imienia Petera Westena przypomni również mieszkańcom o znaczeniu tego historycznego rozdziału w dziejach Olkusza oraz będzie stanowiło formę edukacji młodszych pokoleń o lokalnej historii oraz tożsamości. Autorzy listu sugerują na dodatek, aby rozważyć w tym celu wybór obecnej ulicy Partyzantów, która znajduje się w sąsiedztwie dawnej fabryki w Olkuszu: według działaczy Unii Pracy, taka zmiana podkreśliłaby historyczne związki tego miejsca z działalnością austriackiego przemysłowca oraz zachowała ciągłość historyczną tej części miasta.
Przypominamy, że nie jest to pierwsza inicjatywa mająca na celu uhonorowanie Petera Westena, jako że w październiku 2013 roku na Starym Cmentarzu w Olkuszu odsłonięto jego popiersie: inicjatorem tej akcji był Społeczny Komitet Upamiętnienia Petera Westena, w skład którego weszły osoby związane z Muzeum Regionalnym PTTK w Olkuszu, społeczni opiekunowie Starego Cmentarza w Olkuszu oraz pracownicy fabryk w Olkuszu i Wolbromiu. Autorem samej rzeźby jest natomiast znany lokalny artysta Wiesław Nadymus, który wykonał ją bezpłatnie.