Olkusz
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu podjęto uchwałę w sprawie nadania imienia Petera Westena wiaduktowi w ciągu Drogi Krajowej nr 94 w Olkuszu, pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Pakuska i Króla Kazimierza Wielkiego oraz skrzyżowaniem z Aleją 1000-lecia i ulicą Przemysłową.
Przypominamy, że założyciel fabryk w Olkuszu i w Wolbromiu w latach 20′ ubiegłego wieku miał ogromny wpływ na rozwój gospodarki w naszej okolicy: zakłady austriackiego przemysłowca, zatrudniające wówczas około 2,5 tysiąca pracowników, stały się bowiem istotnym ośrodkiem produkcji naczyń emaliowanych, eksportowanych później na rynki międzynarodowe. Na dodatek Peter Westen był pionierem w dziedzinie opieki socjalnej, zapewniając swoim pracownikom mieszkania, dostęp do prądu i wody oraz inne udogodnienia.
Decyzja olkuskich rajców jest odpowiedzią na wniosek Rady Okręgowej Unii Pracy: początkowo wnioskodawcy proponowali upamiętnienie postaci zasłużonego przedsiębiorcy poprzez nadanie jego imienia obecnej ulicy Partyzantów. Po uwzględnieniu stanowiska okolicznych mieszkańców oraz olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, radni poszukali jednak innej lokalizacji: nazwa tej ulicy została bowiem uznana za nienaruszalną, jako że stanowi ona symbol walki polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Ostatecznie, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Olkuszu zaproponowała nienazwany dotąd wiadukt w ciągu olkuskiego odcinka „krajówki”, m.in. z uwagi na fakt, że zmiana nazwy każdej ulicy wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców, którzy muszą dostosować swoje dokumenty do nowego adresu, a wpływa na okoliczne przedsiębiorstwa. Trakt ten, będący istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej Olkusza, symbolicznie podkreśla ponadto wkład Petera Westena w rozwój naszego miasta. Nowa lokalizacja została również zaakceptowana przez Radę Okręgową Unii Pracy, zatem projekt uchwały został przekazany z powrotem pod obrady Rady Miejskiej w Olkuszu.
W czwartek większość radnych przyjęła z kolei przedmiotowy wniosek, stanowiący ważny krok w pielęgnowaniu pamięci o postaciach, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu historii oraz tożsamości Srebrnego Miasta: uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia, co oznacza, że imię założyciela fabryk w Olkuszu i w Wolbromiu już niebawem oficjalnie pojawi się na mapach, przypominając kolejnym pokoleniom mieszkańców o jego wkładzie zarówno w rozwój lokalnego przemysłu, jak i całego regionu.