Po godzinie 2:00 nad ranem, w niedzielę 7 września, 31-letni kierowca crossa zderzył się czołowo z radiowozem policyjnym. Mężczyzna miał w organizmie 1,76 promila alkoholu i być może dlatego jadący naprzeciwko niego patrol zrobił na nim takie wrażenie, że bez wyraźnej potrzeby zmienił pas ruchu, wjeżdżając prosto na maskę radiowozu.
Historia wesoła nie jest, bo do szpitala trafili zarówno funkcjonariusze, jak i motocyklista. Do zdarzenia doszło 7 września, w Olkuszu na alei Tysiąclecia. – Policjanci patrolujący osiedle Pakuska zauważyli kierującego motorem typu cross bez włączonych świateł mijania. W pewnym momencie motocyklista zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo uderzył w policyjny samochód – poinformowała nadkom. Agnieszka Fryben, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. – Okazało się, że kierujący motocyklem był nietrzeźwy. Miał 1,76 promila alkoholu w organizmie. Policjantka i policjant z patrolu oraz motocyklista przewiezieni zostali do olkuskiego szpitala. Funkcjonariusze doznali ogólnych obrażeń ciała, natomiast pijany motocyklista ma złamaną nogę i rękę. Na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem technika kryminalistyki – dodaje.
Nad dalszym losem 31-letniego olkuszanina zastanowi się olkuski sąd rejonowy. Utrata prawa jazdy jest w tej sytuacji niemal pewna, ale oprócz tego grozi mu również kara do 2 lat pozbawienia wolności.
😡 😥 🙁 😆 😀
Nie ma jak roztrząsać miliony komentarzy pod rząd jak się pisze nazwę ulicy 😉
Nieistotne że temat jest całkiem inny 😉
Pozdrawiam wszystkich przesadnie błyszczących wykształceniem 😉
stop piratom w radiowozach ! 😆 😉
Podobnie ma się z nazwą ulicy Orzeszkowej od Elizy Orzeszkowej ,a nie jak pisze w artykułach i na autobusach na przykład : Orzeszkowa.Orzeszkowa to od orzeszków.Jest Orzeszkowej.
Przecież widać, że radiowóz uderzył w motocyklistę…
PARE METRÓW W CZEŚNIEJ MIJAŁEM TEGO CROSSA I MIAŁ WŁĄCZONY HALOGEN DIODOWY !!! Moja ocena sytuacji jest taka. Gość jechał na bani POLICJA STAŁA TAM NA POBOCZU BO ICH WIDZIAŁEM CHWILĘ W CZEŚNIEJ. NIE DOŚWIADCZONY KIEROWCA RADJOWOZU ZOBACZYŁ CROSA I PEWNIE CHCIELI GO ZATRZYMAĆ POCZYM ZAJECHAŁ MU DROGĘ I MYŚLELI ŻE ICH OMINIE A ON N NIE WYCHAMOWAŁ I PRZYWALIŁ W NICH . Po zdjęciach widać że siła uderzenia poszła w prawą stronę a policja tak ucierpiała bo chyba że nie mieli zapiętych pasów. Generalnie jestem przeciwnikiem jazdy pod wpływem i nikogo tu nie bronię ani nie oskarżam ale denerwują mnie infantylne opisy takich zdarzeń jeśli sprawa dalej trwa
Emilko kochana, nie ma dwóch wariantów alei w Olkuszu. Prawidłowa nazwa to aleja 1000-lecia. Proszę sobie sprawdzić urzędowo obowiązującą nazwę na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w rejestrze „TERYT”. Masz natomiast rację, że aleja lub. al. pisze się z małej litery, gdyż jest to cecha tak jak ulica a nie nazwa własna. Pozdrawiam
Marysia
Do P. Marysi:
Primo: zapis aleja 1000-lecia, choć ogólnie dość popularny, to błędny, kłaniają się zasady pisowni: skrót 1000-lecia, jest niedopuszczalny, a więc Aleja Tysiąclecia, bądź Aleja 1000 lecia, bez pauzy i „Aleja” wielką, dlaczego, a no dlatego, że ulica zwie się Aleją Tysiąclecia, a nie „al. Tysiąclecia”, a więc jest ulica o nazwie „Aleja Tysiąclecia” (vide: Instytut Filologii Polskiej:
Secundo: Nie pisze się „z małej litery” tylko „małą literą”, tak jak „wielką literą” ale już nie „dużą” bo to rusycyzm od rosyjskiego „bolszoj”.
P.S. Na marginesie, zapisy urzędowe nie są żadnym, ale to żadnym wyznacznikiem poprawnej pisowni. W zapisach urzędowych, systemach ewidencji, znaleźć można ot takie „kwiatki”: skrót od osiedla -> „oś.” choć nie występuje przecież nigdzie „ś” w pisowni „osiedle”, etc.
[quote name=”urzędnik”]Emilko kochana, nie ma dwóch wariantów alei w Olkuszu. Prawidłowa nazwa to aleja 1000-lecia. Proszę sobie sprawdzić urzędowo obowiązującą nazwę na stronie Głównego Urzędu Statystycznego w rejestrze „TERYT”. Masz natomiast rację, że aleja lub. al. pisze się z małej litery, gdyż jest to cecha tak jak ulica a nie nazwa własna. Pozdrawiam
Marysia[/quote]
Pani Marysiu, ja wiem, że w Terycie jest tylko al. 1000-lecia, ale wydaje mi się, że musiał zostać przyjęty urzędowo jeden wariant i jest to dla mnie uzasadnione, choćby ze względów porządkowych – w bazach danych mogłoby się zrobić zamieszanie, gdyby były dwa zapisy tej samej nazwy. Natomiast z językowego puntu widzenia można pisać zarówno z cyferkami, jak i samymi literkami. Reasumując – aleja na pewno małą literą i na pewno jest jedna. Co do zapisu nazwy w dalszym ciągu jednomyślności nie ma 🙂
A może to tak wyglądało:
https://www.youtube.com/watch?v=Psy5q6cyE94
wcale bym się nie zdziwił 🙂
Mainstream TVN napisał tak (aleja z dużej litery): Policjanci olkuskiej drogówki patrolowali rejon Al. 1000-lecia. Szczegóły: http://www.tvn24.pl/pijany-motocyklista-zderzyl-sie-z-radiowozem-troje-rannych,466131,s.html
Wyłącz TVN – włącz myślenie!
P.S
Patrząc na zdjęcia absorbentem posypany jest chodnik a nie ulica. Moja ocena sytuacji jest taka. Gość jechał na bani bez świateł on zobaczył policję oni jego chciał mignąć na chodnik a oni po prostu zajechali mu drogę. Przywalił w nich. Po zdjęciach widać że siła uderzenia nie była znowu taka duża więc raczej nie powinno im się nic stać chyba że nie mieli zapiętych pasów. Generalnie jestem przeciwnikiem jazdy pod wpływem i nikogo tu nie bronię ale denerwują mnie infantylne opisy takich zdarzeń.
Ciekaw jestem czy badali policjantów na zawartość alkoholu we krwi.
Pewnie zbadali, albo dopiero zbadają po wyjściu ze szpitala. O ile obserwacja medyczna potrwa minimum dobę.
To było na Alei 1000 lecia a nie na alei Tysiąclecia 🙂 . Drobny błąd ale błąd.
aleja tak jak ulica z małej litery, Aleje z dużej
W Olkuszu jest aleja Tysiaclecia , a nie Aleje Tysiąclecia.
[quote name=”błąd”]To było na Alei 1000 lecia a nie na alei Tysiąclecia 🙂 . Drobny błąd ale błąd.[/quote]
To nie jest błąd. Można spotkać się z rozmaitą pisownią olkuskiej alei, ale jedyne poprawne warianty to aleja Tysiąclecia i aleja 1000-lecia. Skrót to oczywiście al. Tysiąclecia lub al. 1000-lecia. Pisownia dużą literą jest niepoprawna (jest błędem ortograficznym pierwszego stopnia, a więc rażącym), bo aleja w tym przypadku nie jest nazwą własną, a typem traktu (jak ulica). W niektórych źródłach można spotkać zasadę, że przy liczbie pojedynczej używamy małą literę, a przy mnogiej dużą – przykładowo warszawskie Aleje Ujazdowskie a olkuska aleja Tysiąclecia. Moim zdaniem nie jest to jednak święta reguła, bo w Krakowie mamy pojedynczą Aleję Róż (Nowa Huta) i nigdy nie spotkałam się z pisownią z małej litery pierwszego z członów. Język polski zawiły jest, ale jestem pewna, że nasza olkuska aleja jest aleją przez małe „a”. Mam nadzieję, że nie zagmatwałam 🙂
Pozdrawiam
EKG
Specjalnie napisałem z dużej , żeby Wam pokazać jak wkurza błąd. W spisie ulic Olkusza nie ma al. Tysiąclecia , jest al. 1000 lecia pisana cyfrą . W końcu można sięgnąć do uchwały Rady Miejskiej i rozwiać wątpliwości. Pani redaktor , wyślij Pani maila do biura Rady.
Aleeee urrrrrrwał! 😀