jarmark sredniowieczny

Historyczna parada mieszkańców, pokaz fechtunku, przedstawienie oraz wiele innych atrakcji – tak wyglądał Jarmark Średniowieczny w Jaroszowcu. Miniona sobota upłynęła jego uczestnikom na wspólnej zabawie w atmosferze sprzed wieków. Impreza została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Na placu nieopodal Domu Kultury „Hutnik” od wczesnego popołudnia można było obejrzeć rycerskie pojedynki w wykonaniu Najemnego Pocztu Andegaweńskiego. Wojownicy szybko zyskali grono fanów. Chętni próbowali swych sił w strzelaniu z łuku. Po południu ulicami Jaroszowca w historycznej paradzie przemaszerowali mieszkańcy. Gdy powrócili na plac, wójt gminy Kazimierz Ściążko na czas imprezy przekazał średniowiecznej braci klucze do sołectwa.

W dawne czasy przeniosła zaproszonych gości miejscowa grupa teatralna, w specjalnym przedstawieniu, zakończonym bitewną inscenizacją. Publiczność gorąco oklaskiwała również taneczne popisy najmłodszych mieszkańców.

Impreza była podsumowaniem projektu „Biblioteczne spotkania z historią i tradycją: przeszłość dla przyszłości”, realizowanego przez jaroszowiecką filię Gminnej Biblioteki Publicznej. Na Jarmarku nie mogło zatem zabraknąć książek. Tym razem to zaproszeni goście przynosili woluminy wydane w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na specjalnym stoisku mogli je wymienić na średniowieczne rękodzieło: mydła, świece czy biżuterię. Goście zwiedzali również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich czy podkarpackiej winnicy Zadora. Wszystko to przy dźwiękach muzyki sprzed wieków. Do Jaroszowca przybyli także partnerzy bibliotecznego projektu. Jego koordynatorka Ewa Stańczak wręczyła im symboliczne upominki w podziękowaniu za owocną współpracę. 

{joomplu:49968}{joomplu:49961}{joomplu:49953}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

…jakie środki pan wójt przekazał za te 4 lata…czekajcie niech pomyślę…aha oprócz tego placu zabaw i ławeczek które są w opłakanym stanie to w sumie chyba nic,ja nie mogę sobie nic przypomnieć….rzeczywiście cyt.”Jaroszowiec powinien być wdzięczny Panu Wójtowi” Bardzo śmieszne

Celina - Polonia
Celina - Polonia
9 lat temu

Tez jestem stara Polonia. I przyjezdzajac do Jaroszowca widze zmiany na lepsze. Wszystko jest wazne i wszystko potrzebne. Czas pracy i czas zabawy. Niemcy a tu zyje tez maja problemy natury egzystencjonalnej a potrafia sie bawic. Maja takie imprezy w kazdy weekend. Bo to tradycja.
Corka i ziec pracuja w korpusie misyjnym – tam gdzie wojna, bieda i choroby, smierc. Misjonarze niosa pomoc humanitarna. Posrod tych wielkich rzeczy istnotna jest dawanie nadziei w zabawie dawanie radosci. Nie od razu Krakow zbudowano i nie od razu Jaroszowiec zbuduja – jak wszystko na tym swiecie. Przyjechalismy do Rabsztyna i nie zalujemy ze uczestniczylismy w Jarmarku w Jaroszowcu bo dobrze sie bawilismy. Uwierzcie kiedy przyjezdzamy do Polski my Polonia i kiedy przyjezdzaja turysci szukamy ciekawych imprez. A to sie tym ludziom udalo. Gratulujemy.

Zofia
Zofia
9 lat temu

Słowa uznania i gratulacje. Coś pięknego.

Maria i Henryk
Maria i Henryk
9 lat temu

My na co dzień mieszkamy w Anglii – od 25 lat. Jaroszowiec z roku na rok kwitnie co widac i co nas cieszy. Spedzamy tu swoj urlop. W tym roku Jaroszowiec mozna powiedziec powital nas sympatyczna impreza. Pozdrowienia dla Polonusow z Danii – mamy bardzo pozytywne odczucia z Jarmarku rowniez. Europejski poziom i radosc ludzi ktorzy go stworzyli. Czulismy sie ugoszczeni po krolewsku. Gratulujemy panie Wojcie i zyczymy dalszych sukcesow.

Stanisław i Basia
Stanisław i Basia
9 lat temu

Bardzo nam się podobało. Gratulacje.

fan
fan
9 lat temu

Jaroszowiec powinien być wdzięczny wójtowi gminy za to ile środków przekazał przez te 4 lata dla nich.śmiem twierdzić że za poprzedniej pani wójt Jaroszowiec był traktowany po macoszemu ale teraz to się zmieniło dzięki wójtowi

Eliasz
Eliasz
9 lat temu
Odpowiedz do  fan

Gratulacje dla Pana Wójta i kadry przygotowującej imprezę. Przyjechaliśmy z Danii i nie zawiodło nas to, co zobaczyliśmy. Ładnie przygotowana impreza, na europejskim poziomie. Wspaniały pomysł wymiany książki za rękodzieło. Musimy powiedzieć, że Jarmark podobny do duńskich jarmarków. Jeszcze raz szczere gratulacje Panie Wójcie.

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu
Odpowiedz do  fan

[quote name=”fan”]Jaroszowiec powinien być wdzięczny wójtowi gminy za to ile środków przekazał przez te 4 lata dla nich.śmiem twierdzić że za poprzedniej pani wójt Jaroszowiec był traktowany po macoszemu ale teraz to się zmieniło dzięki wójtowi[/quote]

Bardzo śmieszne.Zero nowych miejsc parkingowych i połamane chodniki, nieremontowany plac zabaw. Faktycznie mamy za co dziękować

nick
nick
9 lat temu
Odpowiedz do  mieszkaniec

pamiętaj żeby zrobić chodniki najpierw musisz zrobić kanalizację a ta jeszcze nie jest zrobiona a pieniędzy za 4 lata Pana Wójta na JAROSZOWIEC POSZŁO bardzo dużo np.baza hotelowa na basenie ,termomodernizacja szkoły remont przedszkola itp