Imbramowice

W minioną niedzielę oczy wiernych z całej diecezji kieleckiej zwróciły się ku malowniczej dolinie Dłubni. Klasztor Sióstr Norbertanek w Imbramowicach świętował imponujący jubileusz 800-lecia swojego istnienia. To niezwykłe wydarzenie stało się okazją do dziękczynienia za osiem wieków nieprzerwanej modlitwy i obecności zakonu na ziemi małopolskiej.

Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził w to miejsce norbertanki. Przez stulecia klasztor był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, pożarów i odbudowy, by w XVIII wieku, dzięki staraniom architektów takich jak Kacper Bażanka, zyskać swój dzisiejszy, olśniewający barokowy kształt. Dziś Imbramowice to przede wszystkim prężnie działające Sanktuarium Męki Pańskiej.

Głównym punktem obchodów jubileuszu była niedzielna Msza Święta sprawowana w bazylice klasztornej. Przewodniczył jej Pasterz Diecezji Kieleckiej, biskup Jan Piotrowski. W swojej homilii hierarcha podkreślił rolę sióstr norbertanek jako strażniczek wiary i tradycji, wskazując na ich niezłomność w trwaniu przy Chrystusie. O piękno liturgii zadbał chór Diakonia Uwielbienia z Katowic Panewnik w akompaniamencie organów Michała Kamińskiego. Ich śpiew wypełnił barokowe wnętrze sanktuarium i wzbogaciły modlitwę przybyłych wiernych.

Obchody 800-lecia to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale także świadectwo żywotności tego miejsca. Klasztor w Imbramowicach, z jego łaskami słynącym obrazem Pana Jezusa Cierpiącego, pozostaje duchową oazą dla pielgrzymów szukających ciszy i ukojenia. Niedzielne uroczystości pokazały, że mimo upływu ośmiu wieków, misja św. Norberta w tym miejscu jest wciąż aktualna i potrzebna współczesnemu człowiekowi.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze