wierzchowisko

Już rok działa aktywnie Stowarzyszenie zrzeszające mieszkańców Wierzchowiska (gm. Wolbrom), którego celem jest wspólne podejmowanie działań służących rozwojowi wsi. Zarażeni entuzjazmem swoich liderów aktywni mieszkańcy z radością uczestniczą w kolejnych akcjach, dzięki którym miejsca publiczne we wsi zyskują piękniejszy wygląd. Społeczność lokalna się konsoliduje, a dobry przykład grupki zapaleńców wciąga do współpracy kolejnych wolontariuszy.

Spotykają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca od kwietnia do października. Razem planują kolejne przedsięwzięcia i wciągają do pomocy w ich realizacji kolejne osoby. Przychodzą przedstawiciele wszystkich pokoleń, zwykle jest to grupa około 20 osób. Każdy pracuje na miarę umiejętności i sił. Efekty ich działań są imponujące – publiczne miejsca w Wierzchowisku po kolei zmieniają swoje oblicze.

Stowarzyszenie Źródła Szreniawy dla rozwoju wsi Wierzchowisko powstało w lipcu 2015 r. z inicjatywy Tomasza Ciempki oraz nowego sołtysa wsi, Krzysztofa Koniecznego, którzy postanowili zaktywizować mieszkańców Wierzchowiska w działaniach na rzecz rozwoju wsi i wspólnego dobra. Zależy im, aby kolektywna praca nie tylko odzwierciedlała się w kolejnych widocznych efektach podjętych inicjatyw, ale także służyła budowaniu więzi sąsiedzkich. Wiadomo – własną pracę docenia się i szanuje.

Obecnie aktywni mieszkańcy Wierzchowiska są na półmetku realizacji zadania, które na potrzeby złożonego wniosku o dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie nazwali „Zagospodarowanie i ochrona terenów rekreacyjno-sportowych Wierzchowiska”. Dzięki uzyskanemu grantowi w wysokości 5 tys. zł mogli zakupić sprzęt potrzebny do rewitalizacji terenu wokół zaniedbanych do niedawna brzegów płynącej przez Wierzchowisko Szreniawy. Wcześniej samo koryto rzeki na zlecenie Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie zostało uporządkowane i wyregulowane przez fachowców. Na działania inicjowane przez stowarzyszenie przeznaczono także część funduszu sołeckiego. Dzięki tym środkom mieszkańcy naprawili groblę przy stawie. Odmulono też rzeczkę zasilającą zbiornik.

– Zgodnie z przyjętym planem działania rozpoczęliśmy od sprzątania śmieci i plantowania terenu przeznaczonego do rewitalizacji. Wzdłuż rzeki powstała piękna ścieżka, która z pewnością będzie chętnie wykorzystywana przez miłośników spacerów. Ostatnio zabezpieczyliśmy skarpę przy boisku sportowym specjalną agrotkaniną. Już niedługo posadzimy w tym miejscu ozdobne krzewy. Poniżej przygotowaliśmy miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli urządzać pikniki i wspólne spotkania. Pracę często kończymy wspólną zabawą przy ognisku – opowiada prezes stowarzyszenia Tomasz Ciempka.

Społeczność wiejska, która z początku patrzyła na entuzjastów prac społecznych sceptycznie, bardzo docenia dotychczasowe efekty ich działań. Coraz chętniej na sobotnich czynach społecznych pojawiają się kolejni wolontariusze. – Mamy mnóstwo planów. Chcemy, aby skonsolidowana społeczność wspólnie decydowała i aktywnie włączała się w ich realizację – podkreśla Tomasz Ciempka.

– Udało się nam zachęcić do współdziałania wiele osób, które pracując na rzecz wsi przy okazji dobrze się bawią. Z pewnością przyczyni się to budowania jeszcze lepszych relacji społecznych, a nasza wieś z każdym miesiącem będzie piękniejsza – nie kryje satysfakcji sołtys Wierzchowiska Krzysztof Konieczny.

wierzchowisko3

Wierz

wierzchowisko4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
7 lat temu

Właśnie zastała przyjęta ustawa dekomunizacyjna a podobno nie ma nic bardziej komunistyczgo jak sobotnie czyny społeczne, przecież dzisiaj już nie ma potrzeby takiego spędzania wolnego czasu, w wekendy wszyscy wsiadają w samochody i jak nie za granicę to w góry lub nad morze czy Mazury bo o wszystko dbają demokratycznie wybrane władze, kapitalizm ich pomysły i wielkoduszność realizuje a wolny rynek wszystko reguluje …

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

A jednak się ludziom chce! Zamiast siedzieć przy kompie lub tv wykorzystują prywatny czas. Przy okazji można się lepiej poznać itd. No i ognisko,kiełbaski,fajna sprawa.Tylko życzyć wytrwałości i żeby inne społeczności wzięły przykład z Wierzchowiska.W końcu dla siebie się to robi. Szacun! Pozdrawiam 😀