Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, jako jedyne z ziemi olkuskiej, znalazło się w gronie laureatów tegorocznej nagrody „Kryształy Soli”. Działające od szesnastu lat stowarzyszenie skupiające miłośników zamku Rabsztyn otrzymało wyróżnienie w kategorii „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego”. W każdej z kategorii przyznawano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie.
Uroczyste podsumowanie XII edycji konkursu „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w Małopolsce odbyło się w środę 14 grudnia w krakowskim centrum Mangha w ramach XIX Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych. Dyplom z rąk marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy odebrał Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.
– Bardzo cieszę się z tego wyróżnienia. W ten sposób dostały docenione nasze, podejmowane od kilkunastu lat starania dotyczące popularyzacji zamku Rabsztyn i jego historii. Chcemy, aby zamek żył. Dlatego organizujemy konkursy, plenery plastyczne i zloty turystyczne. Na pewno ta nagroda zmobilizuje nas do dalszych działań. Serdecznie dziękuję wszystkim członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. W konkursie brano pod uwagę działania podejmowane w latach 2012-15. W tym czasie stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, poza popularnymi turniejami rycerskimi zrealizowało projekt „Dwory szlacheckie ziemi olkuskiej”, organizowało plenery plastyczne na zamku, zrealizowało projekt „Zamkowe warsztaty rzemiosła ziemi olkuskiej „Rzemieślnicy na Rabsztynie” i organizowało zloty turystyczne placówek opiekuńczo – wychowawczych. W ubiegłym roku stowarzyszenie zrealizowało projekt „Zamkowe warsztaty artystyczne – Rabsztyn 2015”. W ramach tego projektu, od sierpnia do października 2015 roku, co sobotę, na zamku Rabsztyn odbywały się bezpłatne warsztaty artystyczne skierowane do młodzieży szkolnej powiatu olkuskiego.
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” powstało w 2000 roku w Olkuszu i postawiło sobie za cel ratowanie ruin zamku przed dalszym zniszczeniem, a także popularyzację tego cennego zabytku. Rok później ruszyły, zainicjowane przez Stowarzyszenie, a finansowane przez władze Olkusza prace przy częściowej rekonstrukcji zamku. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest popularyzacja zamku Rabsztyn w różnorodnej formie. Od 2003 roku, w pierwszy weekend lipca, pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie, które zyskały sporą popularność. Są one organizowane przez Bractwo Rycerskie „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego, stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Stowarzyszenie wydaje także widokówki, foldery oraz książki i realizuje filmy poświęcone historii zamku Rabsztyn i historii regionu. Jest również organizatorem cieszących się sporą popularnością konkursów fotograficznych, plastycznych i literackich oraz plenerów malarskich. Organizuje także wystawy prezentowane w pomieszczeniu zamkowej bramy, gdzie można również oglądać makietę zamku wykonaną na zlecenie Stowarzyszenia. Działalność Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” sprawiła, że mieszkańcy ziemi olkuskiej i władze miasta zaczęły dostrzegać potencjał, jaki kryją w sobie ruiny zamku Rabsztyn. Działalność popularyzatorska Stowarzyszenia, przyczyniła się do wzrostu zainteresowania zamkiem nie tylko wśród mieszkańców ale także turystów z całej Polski. Można powiedzieć, że Stowarzyszenie wypracowało sposób na nowoczesną, różnorodną i przede wszystkim skuteczną popularyzację zamku Rabsztyn.
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”
Nagroda jak najbardziej zasłużona. Gratulacje! Zamek w Rabsztynie rzeczywiście wygląda, dzięki fajnej rekonstrukcji, coraz dostojniej. Nie będę czepiał się detali, gdyż warto sobie przypomnieć, jak rabsztyńska ruina wyglądała jeszcze u progu XXI wieku. Brakuje mi tylko jeszcze pomysłu na pełne ożywienie tej twierdzy (tj. zachęcenie jeszcze większej liczby turystów do odwiedzenia tego miejsca). Wystarczy zaczerpnąć wzory od ludzi, którzy opiekują się ruinami zamków w Ogrodzieńcu-Podzamczu czy Chęcinach. Tamtejsze ruiny odwiedza zdecydowanie więcej turystów a także atrakcje dla zwiedzających są nieco większe. Liczę jednak, że wszystko jeszcze przed Stowarzyszeniem. Powodzenia!