Kierowcy, którzy chcą pobrać z Portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego swoją historię ubezpieczenia OC – mogą już zrobić to online. UFG wprowadził znaczne ułatwienia weryfikacji ich tożsamości, co powoduje, że teraz cały proces odbywa się w zaledwie kilka minut. To właśnie historia ubezpieczenia i szkód OC – brana jest pod uwagę przez towarzystwa – przy kalkulacji składki za tę polisę. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – właściciele aut zadali już ponad 30 tysięcy pytań o dane w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG. Szczególnie ciekawi tego co wiedzą o nich ubezpieczyciele – są młodzi mężczyźni, zamieszkali głównie w zachodnich regionach kraju – czyli ci, którzy za polisy OC, zazwyczaj płacą najdrożej.
– Zamiast przesyłania skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji tożsamości – osoba zakładająca teraz konto na portalu UFG – ma możliwość wybrania weryfikacji online, która odbywa się w ciągu kilku sekund. Kierowca podaje tylko dane ze swojego dowodu osobistego, a my je weryfikujemy online w dostępnych rejestrach – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG. – Ta ścieżka znacznie przyspiesza założenie konta na Portalu Funduszu i pobranie własnej historii ubezpieczenia OC – dodaje Roman Kusyk, dyrektor Biura Rozwoju i Zarządzania Projektami UFG. Wyjaśnia też, że cała procedura jest bezpieczna, a Fundusz wykorzystuje podane dane wyłącznie do weryfikacji tożsamości. Tylko w dwóch pierwszych tygodniach od udostępnienia tego sposobu weryfikacji, wybrało go ponad 1500 nowych użytkowników Portalu.
Przy zakupie polisy OC – ubezpieczyciele, standardowo już, weryfikują historię naszego ubezpieczenia w ogólnopolskiej bazie polis Funduszu. Właściciele pojazdów mogą sprawdzić co na ich temat wiedzą ubezpieczyciele. Pobranie własnej historii OC z bazy UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu www.ufg.pl i założyć konto – a po weryfikacji tożsamości – aktywować konto i pobrać online swoją historię OC (historia ubezpieczenia i szkód obejmuje informacje o polisach OC wykupionych przez właściciela pojazdu oraz o wypadkach/szkodach spowodowanych przez danego kierowcę i wypłaconych z tego tytułu odszkodowaniach. Szczegółowy katalog danych gromadzonych w Ośrodku Informacji UFG określony jest w art.102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK).
Wśród osób, które odpytują bazę UFG o własną historię OC – przeważają mężczyźni. Największą grupę – prawie 50 procent – stanowią tu trzydziestokilkulatkowie. Interesujące, że największy odsetek sprawdzających swoją historię OC w grupie właścicieli pojazdów, jest w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim, czyli tam gdzie ceny polis OC są statystycznie najwyższe. Kolejne zaś są regiony o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów czyli: mazowieckie i śląskie. Łącznie w 2016 roku kierowcy zadali do Funduszu 48 tysięcy zapytań o swoją historię ubezpieczenia, zaś w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku – już ponad 30 tysięcy zapytań.
Ogólnopolska baza polis UFG jest „żywym systemem”, stale uaktualnianym – dlatego też sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym – znanym właścicielowi pojazdu. Część pojawiających się rozbieżności może wynikać z niezgłoszenia, ubezpieczycielom przez kierowców, istotnych informacji dotyczących ich samochodów (np. o sprzedaży auta: gdy nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi, wypadki spowodowane przez nowego właściciela będą przypisywane jego poprzednikowi). Warto zatem sprawdzać czy wszystkie dane w bazie UFG są kompletne. W przypadku ujawnienia niezgodności swoich danych – należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy polis Funduszu, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację oraz możliwość poprawienia danych i przesłania – dokonanej korekty – do bazy polis (baza UFG zasilana jest danymi od wszystkich ubezpieczycieli oferujących polisy komunikacyjne. Mają oni ustawowy obowiązek przesyłania do Funduszu informacji o sprzedanych polisach i wypłaconych z nich odszkodowaniach. Aktualnie w bazie znajdują się rekordy o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 23 mln pojazdów oraz ponad 400 mln rekordów o umowach z lat poprzednich). UFG jest administratorem tej bazy i nie może poprawiać danych źródłowych ubezpieczycieli.
W Polsce jest ponad 23 miliony pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić co roku polisę odpowiedzialności cywilnej (OC). Przy wyliczaniu składki za nią – ubezpieczyciele sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG – historię ubezpieczenia danego kierowcy. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego kolizji i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań. W zależności od tej historii – stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki za OC na kolejny rok. Sprawdzenie tego co na nasz temat wiedzą ubezpieczyciele w zakresie komunikacyjnego OC nabiera istotnego znaczenia dla kierowców właśnie teraz, w okresie rosnących cen polis.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
UFG to jeden wielki pic na wodę fotomontaż. Kolejny projekt na wydanie unijnej kasy, nie mający żadnego związku z innowacją i nic Kowalskiemu nie dający. Nie każdy wie, że do bazy UFG nie trafiają informacje o pojazdach firmowych jak i leasingowanych. Tym samym Kowalski leasingując samochód (zarówno na jednoosobowej działalności jak i prywatnie – tak salony oferują leasing dla osób nie prowadzących działalności 🙂 ) nie buduje swojej historii ubezpieczeniowej w UFG. Brak historii w UFG pozwala ubezpieczycielowi wykalkulować odpowiednio wyższą składkę. Należy jednak pamiętać, że nie trafiają tam również informację o szkodach 🙂 Biorąc pod uwagę to jak działa reklamowane za publiczne pieniądze UFG oraz to jak ubezpieczyciele naciągają nas na bezgotówkowych rozliczeniach i to że OC w dalszym ciągu przypisane jest do pojazdu a nie do kierowcy aż się ciśnie na usta pytanie jak duże lobby ubezpieczycieli zasiada w kolejnej ekipie rządzącej….