szpital

Zarówno Nowy Szpital w Olkuszu jak i Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu znajdą się w sieci szpitali, która przygotowywana jest przez Rząd. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców powiatu jak i pracowników tych placówek. Ośrodki znajdujące się w sieci uzyskają bowiem gwarancję stabilnego finansowania na okres 4 lat.

Według założeń reformy, Państwową Sieć Szpitali ma tworzyć nowy system opieki zdrowotnej. W sieci znajdą się szpitale I, II i III stopnia, stanowiące podstawowy poziom zabezpieczenia zdrowotnego. Oprócz nich, do nowej struktury mają wejść także placówki specjalistyczne. Zaliczamy do nich szpitale: pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne oraz ogólnopolskie.

Na ich finansowanie przeznaczone ma być około 85% środków, z których obecnie utrzymywane są tego typu jednostki. Szpitale, które będą w sieci, otrzymają ryczałtowe wynagrodzenie za wykonywanie swojej działalności. Ośrodki zakwalifikowane do sieci będą mogły zawierać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia bez konieczności uczestniczenia w konkursach. Placówki spoza uprzywilejowanej listy będą zaś musiały ubiegać się o środki na swoje funkcjonowanie w postępowaniach konkursowych.

Ten ostatni zapis wzbudził ogromne kontrowersje wśród pracowników i władz szpitali, które nie miały pewności co do tego, czy ich placówki znajdą się w omawianej grupie. Jednym z takich ośrodków był Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, który według pierwotnych założeń nie spełniał kryteriów umożliwiających przystąpienie do sieci. W takim przypadku musiałby ubiegać się o pieniądze na leczenie chorych wyłącznie w konkursach, co mogłoby skutkować znacznym ograniczeniem jego budżetu – i co za tym idzie – ograniczeniem profilu działalności.

– Nasz szpital jest kluczowym elementem zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego. Jesteśmy jednym z trzech największych ośrodków rehabilitacji pulmonologicznej w Polsce, co ma istotne znaczenie w erze pogłębiającego się problemu smogu. Według pierwszych doniesień dotyczących projektowanej sieci szpitali istniało jednak realne zagrożenie, że nasza placówka znajdzie się poza główną strukturą. W takim przypadku mogłaby czekać nas utrata podmiotowości i połączenie z innym szpitalem, lub przystępowanie do planowanych konkursów. W żadnym wypadku nie było jednak mowy o likwidacji. Na szczęście sytuacja uległa zmianie. W sieci znalazły się też specjalistyczne szpitale takie jak nasz, które leczą długoterminowo – wyjaśnia Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.
Na dzień dzisiejszy zasady podziału środków są niejasne i  nie wiadomo, na jakie finansowanie mogą liczyć szpitale. Wyceny kosztów poszczególnych procedur dokonuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jak tłumaczy Marta Pióro z GNS Holding S.A., kontrakt dla Nowego Szpitala w Olkuszu prawdopodobnie będzie porównywalny z tym, który obecnie obowiązuje pomiędzy placówką i Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrekcja ośrodka w Jaroszowcu liczy zaś na większe fundusze niż dotychczas.

– Czekamy na decyzję Komisji, a później Prezesa NFZ. Już dziś mogę jednak z dumą powiedzieć, że w Warszawie doceniono Jaroszowiec. Braliśmy bardzo aktywny udział w procesie wyceny kosztów, a ja osobiście zostałem uznany za eksperta w tej dziedzinie. 25 maja ukazało się opracowanie AOTMiT w sprawie leczenia gruźlicy. Zaproponowane nowe stawki będą korzystniejsze od dotychczasowych, dzięki czemu będziemy mogli finansować najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie zabezpieczeń przed transmisją Mogę mieć więc satysfakcję, że stosowane przez nas metody stawiają nasz szpital w gronie jednych z najbezpieczniejszych – dodaje Krzysztof Grzesik.

Oficjalna lista placówek będących w sieci ma być ogłoszona 27 czerwca. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
iVan i POgan
iVan i POgan
5 lat temu

Lidia Gądek do dymisji. posłanka niech zrezygnuje z posady bo Jaroszowiec to szpital dobry,ale kierownictwo fatalne. Pytanie: ile środków pozyskał radny miejski z PSLu ktory po odwołaniu z agencji rolnej w Olkuszu wlasnie tam znalazł pracę. ? zero

van
van
5 lat temu

Nie spełniają się kolejne czarne wizje pani posłanki z PO , która wieszczyła publicznie likwidację szpitali powiatowych. Może jakieś sprostowanie zamieści ta pani i przeprosi za tą nagonkę na obecny rząd