Jeszcze przez prawie pół roku rodzice, którym odmówiono wypłaty becikowego na nowych zasadach, mogą ponownie składać wnioski o to świadczenie.
Zgodnie ze zmianami ustawy O świadczeniach rodzinnych, kobiety, które po 1 listopada ubiegłego roku występowały lub mają zamiar wystąpić o wypłatę becikowego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, nie będą musiały przedstawiać zaświadczeń lekarskich, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarską.

Wystarczy tylko zaświadczenie, że ciężarna była co najmniej raz u lekarza. Z nim o becikowe w wysokości 1 tys. złotych można ubiegać się do końca września tego roku.
Zgodnie z komunikatem rzecznika Ministerstwa Zdrowia, zmiany te dotyczą także rodziców, którzy złożyli wniosek i po 1 listopada odmówiono im wypłaty becikowego lub zasiłku, a upłynął już ustawowy termin 12 miesięcy od urodzenia dziecka, w trakcie którego mogli się ubiegać o becikowe. Teraz warunkiem jest, aby dziecko urodziło się po 31 października 2008 roku.
– U nas nie było drastycznych przypadków, że komuś odmówiliśmy wypłaty świadczenia. Młodzi rodzice dostosowali się do nowych przepisów. Tylko dwukrotnie zdarzyło się, że prosiliśmy o uzupełnienie dokumentów – mówi kierownik działu świadczeń rodzinnych olkuskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wiesława Sochacka.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. W tym czasie nie będzie obowiązywał specjalny wzór zaświadczenia lekarskiego. Po okresie przejściowym będą obowiązywać zmiany wprowadzone od 1 listopada ubiegłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze