paragraf blacha

Zima to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Gdy następuje gwałtowne ochłodzenie, a temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie trudno o wychłodzenie organizmu i o zamarznięcie.

Zimą policjanci szczególną uwagę poświęcają osobom bezdomnym i samotnie zamieszkującym. W tym czasie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz komisariatów w Wolbromiu, Bukownie i Kluczach sprawdzają sytuację osób samotnie zamieszkujących, aby zapewnić takim osobom pomoc i wsparcie. Działania prewencyjne koncentrowane są także na kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne takich jak pustostany, ogródki działkowe czy altany. W przypadku ujawnienia osób bezdomnych w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu policjanci będą ułatwiali im dotarcie do miejsc, w których otrzymają niezbędną pomoc, gdzie jest ciepło i gdzie będą mogły zjeść ciepły posiłek czy przespać się w normalnych warunkach.
Mundurowi zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Jak co roku, apelujemy do wszystkich o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Jeśli widzimy osobę bezdomną lub starszą, która potrzebuje pomocy, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Chodzi przede wszystkim o to, by oprócz apeli publikowanych na stronach internetowych, nikt nie przechodził obojętnie obok drugiego człowieka, który np. śpi na ławce. Nie bądźmy też obojętni na osoby przebywające w pustostanach, altankach czy ogródkach działkowych. Bezdomni bardzo często, w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne dla nich i otoczenia.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

KPP Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o