zakaz alkohol

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu radni podjęli uchwałę regulującą kwestie związane ze sprzedażą na terenie gminy napojów alkoholowych. Zobligowała ich do tego nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Władze Olkusza nie zdecydowały się jednak na wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu.

Przypomnijmy, że w związku z sejmową nowelizacją, samorządy zostały zobowiązane do wyznaczenia na swoim terenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych. Regulacje mają dotyczyć zarówno trunków wysokoprocentowych, jak i tych, które zawierają poniżej 4,5 procenta alkoholu, czyli np. piwa. Zgodnie z zapisami ustawy takie zezwolenia będą teraz ważne maksymalnie 2 lata.

Każda gmina pobiera roczne opłaty za korzystanie z takich uprawnień. Jest to tzw. „korkowe”, które stanowi od 1,4% do 2,7% procent ogólnej wartości sprzedaży napojów alkoholowych przez dany sklep w roku poprzednim. Oprócz tego przed rozpoczęciem działalności trzeba uiścić opłatę wstępną, która wynosi od 525 do 2100 zł. W samym Olkuszu w 2017 roku z tego tytułu do samorządowej kasy wpłynęło ponad 1 mln zł.

– Ustawodawca nałożył na organy stanowiące gmin dwa obowiązki. Pierwszy z nich polega na konieczności ustalenia dla każdego samorządu maksymalnej ilości zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Drugi dotyczy określenia zasad usytuowania punktów sprzedaży tego typu asortymentu – tłumaczył w trakcie sesji Jacek Imielski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w olkuskim magistracie.

Dotychczas kwestie te regulowała uchwała Rady Miejskiej z 2001 roku. Określała ona limit w wysokości 150 zezwoleń. Teraz został on zmniejszony do 130 pozwoleń na sprzedaż alkoholu każdego typu. Maksymalna ilość punktów gastronomicznych serwujących taki asortyment ograniczona została zaś ze 100 do 60. Jak informują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, aktualnie na terenie gminy funkcjonuje 113 punktów sprzedaży alkoholu, z czego 90% z nich handluje wszystkimi typami napojów wyskokowych.

Radni zdecydowali się także zachować dotychczasowe rozwiązania dotyczące zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zgodnie z ich decyzją takie punkty nie mogą znajdować się bliżej niż 20 metrów od tzw. miejsc chronionych, czyli szkół i przedszkoli, klubów dziecięcych, żłobków oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych i szpitali. Nowelizacja ustawy umożliwia także wprowadzenie zakazu lub ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach między godziną 22.00 a 6.00. Olkuskie władze nie zdecydowały się na taki krok.

Projekty uchwał poddane zostały procedurze konsultacji. Przesłano je Zarządom jednostek pomocniczych gminy. Na 30 osiedli i sołectw w przedmiotowym temacie wypowiedziały się jednak tylko 3 podmioty. Przedstawicieli osiedli Wschód, Śródmieście i Pakuska pozytywnie zaopiniowali planowane zmiany. Mieszkańcy Śródmieścia postulowali jednak dodatkowo ograniczenie handlu alkoholem po godzinie 22. Mieszkańcy Pakuski chcieli zaś zwiększenie odległości zakazu sprzedaży do 50 metrów od miejsc chronionych. Społeczność osiedla Młodych swoje propozycje składała już wcześniej. Chcieli on, aby ograniczyć do 15 ilość sklepów monopolowych na terenie osiedla. Jak tłumaczą urzędnicy, nie ma jednak możliwości ustalenia maksymalnej ilości punktów sprzedaży alkoholu tylko dla jednego osiedla.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 Fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cow
Cow
6 lat temu

[quote name=”C2H5OH”]Zakazy nic nie dają.
Czy zna ktoś funkcjonujące meliny dzisiaj?[/quote]
Tak, Chechło i Skałbania 8) . Tam żadne zakazy i nakazy niepozwolą zamknąć procederu pędzenia Czaru Pustyni.

pavv
pavv
6 lat temu

I bardzo dobrze Gdyby wprowadzili taki zakaz to tylko meliny by odżyły.

C2H5OH
C2H5OH
6 lat temu

Zakazy nic nie dają.
Czy zna ktoś funkcjonujące meliny dzisiaj?