30 października 2018 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki. Wydarzeniu patronował Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach z zakresu matematyki, fizyki, chemii, mikrobiologii, robotyki czy elektroniki. Warsztaty były prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, gości z Uniwersytetu Śląskiego: dr Katarzynę Kasperkiewicz, mgr Joannę Żur, instruktorów KreaTech, a pokaz kriogeniki przeprowadził mgr inż. Bogdan Martyniak z Mikro Centrum Nauki NAUKOTECHNIKA ze Świnnej k. Żywca.
Uczniowie wzięli udział m.in. w teście wiedzy matematyczno – przyrodniczej „Kahoot”, który sprawdził ich wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, geografii, chemii, a nawet pierwszej pomocy. Dzieci mogły przeprowadzić obserwacje mikroskopowe gotowych preparatów takich jak: odnóża muchy, komórki miąższu pomidora czy skórki liścia cebuli, komórki krwi żaby i ssaka. Dużo satysfakcji przyniosło im przygotowanie własnych preparatów z jogurtu czy soku z kiszonej kapusty i obserwowanie bakterii probiotycznych.
Podczas warsztatów „Fizyka z pasją” Uczniowie klas VII i VIII wykazali się swoją wiedzą z zakresu fizyki, przeprowadzając dla młodszych kolegów doświadczenia z elektrostatyki, optyki, elektryki, przewodnictwa cieplnego; zaprezentowali różne urządzenia fizyczne, a także wykonane przez siebie obwody elektryczne. Wszystkiemu przypatrywał się z tablicy wizerunek Alberta Einsteina.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz „Chemia dla najmłodszych”. Uczniowie brali czynny udział w przeprowadzaniu doświadczeń i eksperymentach chemicznych: wykonywali hipnotyzującą lampę lavę, pozyskiwali kulki polimerowe, dowiedzieli się, jak wywołać burzę w szklance wody.
Podczas warsztatów z robotyki i elektroniki uczniowie konstruowali zdolnego do poruszania się robota, a następnie zaprogramowali go w taki sposób, aby za pomocą czujnika rozpoznawał przeszkody znajdujące się w jego zasięgu. W przyjazny i ciekawy sposób poznali zagadnienia związane z takimi dziedzinami jak: informatyka, matematyka, fizyka, programowanie.
Absolutnym hitem okazał się pokaz kriogeniki. Tutaj uczniowie dowiedzieli się, że bananem można przybijać gwoździe, początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła, a rzucona na ziemię róża rozbije się na kawałki. A wszystko to za sprawą ciekłego azotu, którego temperatura wynosi -200C. Emocje sięgnęły zenitu podczas prezentacji armaty bazooki, która z wielkim hukiem wyrzucała balony w stronę publiczności.
Ten dzień był pełen emocji; dzieci były zachwycone. Już pytają, kiedy znowu odbędą się takie zajęcia. Festiwal nauki to alternatywa dla tradycyjnych lekcji. Uczestnicząc w doświadczeniach i eksperymentach, dzieci dużo więcej, szybciej i łatwiej uczą się i zapamiętują, zgodnie z maksymą Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.
SP Nr 1 w Olkuszu