Są już gotowe dwa projekty sztandaru miasta i gminy Olkusz. Opracowali je dr Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni poznali pomysły historyków. Nie wszystkim przypadły one do gustu. Pierwszy z projektów przedstawia na awersie herb powiatu, jako nawiązanie do wspólnoty samorządu terytorialnego, oraz datę najstarszej wzmianki o Olkuszu. Rewers przedstawia herb województwa małopolskiego, co ma podkreślać związek naszego miasta z ziemią krakowską.

Jak uzasadniają autorzy projektu, dwuczęściowa dewiza „Na służbie wspólnego dobra” i  „Wierni dziedzictwu” nawiązuje do homilii Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski. Druga wersja to biały orzeł bez dodatkowych motywów, jako „podkreślenie wyjątkowej pozycji godła państwa polskiego”, a na rewersie herb powiatu z nazwą wspólnoty samorządowej i dewiza „Na służbie wspólnego dobra”. Ma to przywoływać podstawowe zadanie władz samorządowych, czyli służbę dobru publicznemu.
Miejscy rajcy, którzy zdecydowali się zabrać głos w tej sprawie, wnieśli kilka uwag. – Uważam, że obydwa te pomysły w takiej formie są nie do przyjęcia. Godło państwowe na awersie – nie jesteśmy administracją państwową. Drugi projekt jest dobry, ale należy pewne rzeczy poprawić. Fajnie, że jest orzeł piastowski, natomiast opis „wierni dziedzictwu” należy zmienić. Wierni to możemy być na przykład żonie, a z dziedzictwa powinniśmy być dumni. Dlatego, moim zdaniem, hasło powinno brzmieć „dumni z historycznego dziedzictwa Małopolski” – argumentował radny Wojciech Gleń. Nieco inne zdanie miał w tej sprawie radny Andrzej Drapacz. – Ważne, jak sztandar wygląda, a to, co na nim jest napisane, jest mniej ważnie. Sądzę jednak, że  z pewnych haseł można by zrezygnować – mówił.

Teraz władze miasta będą musiały zdecydować o ostatecznej wersji sztandaru, po konsultacji z jego autorami. Projekt zostanie przesłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, skąd trafi do Komisji Heraldycznej, która go oceni. To może potrwać do trzech miesięcy. Gdy opinia będzie pozytywna, wówczas uchwałę w sprawie sztandaru podejmie Rada Miejska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
WHITE MAN
WHITE MAN
14 lat temu

[quote name=”olkuszanin”]brakuje mi krzyża na tym sztandarze[/quote]

krzyż jest na gościnnych występach w warszawie przed pałacem prezydenckim. jak wróci bo wróci to będziesz mógł sobie go przypiąć do sztandara i latać w koło rynku 😀

Jerzy Roś
Jerzy Roś
14 lat temu

Pierwszy projekt kompletnie nie przystaje do obecnego stanu wiedzy historycznej na temat Olkusza, skąd data „1257”? skoro jeszcze parę lat temu taż sama rada miasta czciła jego 700lecie! łaciny uczyłem się prawie 30 lat temu i dopiero po dłuższym zastanowieniu zajarzyłem , że „Civitas Argentea” to ma być chyba „srebrne miasto”, w pierwszej chwili myślałem, że to jakaś ziołowa herbatka dla alergików.
Po co w ogóle nam sztandar?

olkuszanin
olkuszanin
14 lat temu

brakuje mi krzyża na tym sztandarze

szaraczek
szaraczek
14 lat temu

Uff, kamień z serca spadł radnym i obywatelom. Jak taki autorytet jak Piotr Nogieć to klepnął, to MSW i Komisja Heraldyczna już teraz pikuś.

Piotrek Nogieć
Piotrek Nogieć
14 lat temu

Odpowiedź:
Jeżeli pod dewizami nie poda się źródla, to może być. Gdyby stalo się inaczej, to bylby to dowód, że sztandar nie nawiązuje do 700-letniej bogatej historii miasta, ale do krótkiej i przemijającej MODY, Mody nazywania wszystkiego co się rusza i nie rusza imieniem Karola Wojtyly. Są place, szkoly, szpitale, domy kultury, ulice, ronda… może zemdlić.

Podobnie jak niegdyś bardzo popularna byla nazwa POLONEZ. Byl jacht „Polonez”, marka samochodu „Polonez”, rakiety do tenisa „Polonez”, pilki „Polonez”, wódka, restauracje, itd.

Krążylo nawet takie powiedzenie:

„Pan po wypiciu „Poloneza” wyszedl z „Poloneza” i patrząc na „Poloneza” wsiadl do „Poloneza” aby uderzyć „Polonezem” w „Poloneza”.”

Można by się zastanawiać, czy jest to sztandar bardziej Wadowic, czy Olkusza, ale widocznie w historii miasta nie bylo mądrych i światlych obywateli, i nie ma kogo zacytować. Wojtyla nie tworzyl slów, więc akurat te mógl wypowiedzieć każdy i wszędzie.

Marek
Marek
14 lat temu

Tak i znów sobie coś połączy, wywnioskuje i…. tak wyjdzie, że kościół ma za dobrze 😀

oczekiwanie
oczekiwanie
14 lat temu

„dwuczęściowa dewiza „Na służbie wspólnego dobra” i „Wierni dziedzictwu” nawiązuje do homilii Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski.” – zaraz się Nogieć odezwie, że go szykanują JP II 🙂