Przez pierwsze dwa tygodnie września policjanci Sekcji prewencji i Referatu ruchu drogowego KPP w Olkuszu obejmują szczególnym nadzorem drogi w okolicach szkół. Działania te prowadzone są w ramach akcji Bezpieczna droga do szkoły. Funkcjonariusze będą instruować uczniów, zwłaszcza tych z najmłodszych klas, jak bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych. Kierowców natomiast uczulać będą na zdjęcie nogi z gazu, zwłaszcza w okolicach placówek oświatowych. Funkcjonariusze przeprowadzą również w szkołach prelekcje na temat bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Podczas wrześniowej akcji kontrolowane będą także autobusy dowożące uczniów do szkół, ze szczególnym uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów i trzeźwości kierowców. Podczas prelekcji w klasach pierwszych policjanci będą przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. — Należy pamiętać, że gdy dochodzi do wypadku drogowego, piesi i rowerzyści doznają poważniejszych urazów niż kierujący pojazdami – podkreśla nadkomisarz Agnieszka Fryben.

Podczas spotkań funkcjonariusze będą mówić również o ochronie mienia. Według policji telefony komórkowe, które mają w pewnym sensie zapewnić bezpieczeństwo, paradoksalnie mogą sprowokować przestępstwo. Jeśli dziecko ma telefon, nie powinno nosić go w sposób widoczny i chwalić się nim starszym kolegom czy nieznajomym. Telefonu nie należy zostawiać również wraz z odzieżą w szatniach szkolnych. Innym zagrożeniem dla młodych ludzi są narkotyki. – We wszystkich społecznościach są ludzie, którzy wykorzystując niewiedzę młodych ludzi, sprzedają im narkotyki, dodając kłamliwe informacje o wspaniałych przeżyciach. Nigdy nie mówią natomiast o koszmarze, którego doświadczy ktoś, kiedy okaże się, że bez narkotyków nie sposób już żyć, o zmaganiu się z sobą w chwili podjęcia decyzji o leczeniu, które tak naprawdę rzadko kończy się pomyślnie – dodaje Agnieszka Fryben.
Policjanci będą chcieli odwiedzić każdą szkołę podstawową w naszym powiecie, a jest ich niemało, bo aż  51. W tym roku akcję wsparła MTV Networks Polska, która wspólnie z policją oraz Ministerstwem Zdrowia jest organizatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”.
Kluczem kampanii jest wykorzystanie postaci popularnego bohatera kreskówki, który będzie wpływać  na kształtowanie właściwych zachowań dzieci na drodze. Każda szkoła otrzyma od policjantów kolorowe plakaty z radami SpongeBoba, a także płyty CD „Bezpieczne dzieci”. Płyta zawiera cenne rady i wskazówki dla dzieci. Nauczyciele będą mogli korzystać z niej podczas zajęć  lekcyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze