plakat memorial450

Akademia Piłkarska 21 Kraków wygrała szóstą edycję Memoriału im. Jadwigi Kuczyńskiej. W turnieju poświęconym Szymonowi Urbańskiemu, 14-letniemu chłopcu walczącemu na co dzień z ostrą cukrzycą, udział wzięło jeszcze pięć zespołów. Gospodarzem imprezy było Stowarzyszenie Orbita Bukowno.

Turnieje charytatywne organizowane przez Orbitę odbywają się co roku w marcu, na zakończenie sezonu halowego. Piłkarskie zmagania na parkiecie hali bukowieńskiego MOSiR-u są nie tylko okazją do pomocy potrzebującym dzieciom, ale także stanowią oficjalny debiut najmłodszych drużyn grających po szyldem Stowarzyszenia. Tym razem padło na rocznik 2008, którego trenerem jest Tomasz Auguścik. Pierwszy poważny sprawdzian nie przyniósł bukowianom miejsca na podium. Memoriał zakończyli na 5. miejscu, wygrywając jedynie 1:0 z KS Olkusz. Wcześniej Orbita przegrała 0:1 z Rekordem Bielsko Biała i zremisowała 2:2 z Kluczewskimi Orlikami. Grupę żółtą wygrała ekipa z Klucz, która oprócz remisu z gospodarzami, 2:1 pokonała bielszczan.

W grupie granatowej o tym kto zajmie 1. miejsce zadecydowała lepsza skuteczność „akademików” z Krakowa. W bezpośrednim starciu z GKS-em Katowice AP 21 zremisowało 1:1, jednak później 12:0 ograło olkuszan. „GieKSa” z KS-em wygrała natomiast „tylko” 10:0 i do półfinału katowiczanie awansowali z 2. pozycji. Okazja do rewanżu pomiędzy Akademią 21 a GKS-em nadarzyła się w wielkim finale, bowiem obie ekipy wygrały swoje mecze o wejście do najlepszej dwójki. Ostatecznie z największym pucharem z Bukowna wyjechali krakowianie, pokonując rówieśników ze stolicy Śląska 2:1.

Boiskowym emocjom towarzyszyły występy najmłodszych cheerleaderek z Przedszkola Miejskiego, a także licytacje cennych sportowych fantów. Wśród nich największym wzięciem cieszyła się klubowa koszulka Łukasza Piszczka z podpisami piłkarzy Borussii Dortmund. Łącznie pod młotek poszło dziesięć przedmiotów. Pieniądze zbierano też do specjalnie przygotowanych na tę okazję puszek. W chwili wręczania czeku rodzinie Państwa Urbańskim, widniała na nim kwota 6028 zł. Ostatecznie na konto Szymka w Fundacji „Zdążyć z Pomocą” trafi ponad 6500 zł, a jak uczy historia, kolejnego wsparcia chłopcu udzielą też lokalni przedsiębiorcy. Cała ta kwota zostanie przeznaczona na zakup sensora, czyli urządzenia do ciągłego monitorowania poziomu glikemii. Dzięki niemu 14-latek nie będzie musiał być nakłuwany dziesięć razy dziennie w celu pomiaru cukru, a tylko raz w tygodniu.

Główny bohater dnia, Szymon Urbański jest uczniem gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Bukownie. Od czterech lat chłopiec choruje. Zdiagnozowano u niego cukrzycę typu I, celiaklię, astmę, a ostatnio także i bardzo rzadką twardzinę. Przez cały czas 14-latek korzysta z pompy insulinowej i jest na specjalnej, niezwykle kosztownej diecie. Koszty leczenia syna zaczynają niestety przekraczać możliwości jego rodziców.

Tegoroczny Memoriał im. Jadwigi Kuczyńskiej patronatem objął burmistrz Mirosław Gajdziszewski oraz Rada Miejska. Akcję wsparły też ZS nr 1 w Bukownie, Przedszkole Miejskie, MOK, MOSiR, a także firma Pablo Sport.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze