sad

W powiecie olkuskim tylko w gminie Olkusz kandydatów na ławników jest mniej niż miejsc. W pozostałych gminach zainteresowanie pełnieniem takiej funkcji jest większe.

W przyszłym roku rozpocznie się nowa, czteroletnia kadencja ławników. W powiecie olkuskim wybrano właśnie reprezentantów poszczególnych gmin. – Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 12. ławników do Wydziału Rodzinnego – mówi sędzia Rafał Ziętek, rzecznik olkuskiego sądu. Już wiadomo, że będzie o jednego mniej.

Cztery lata temu wykluczono udział ławników ze spraw dotyczących nieletnich oraz z większości spraw dotyczących stosunków rodzinnych. Ograniczono ich uczestnictwo w sprawach cywilnych z uwagi na przyspieszenie procesów, a także w niektórych sprawach z zakresu prawa pracy. Udział ławników pozostawiono w przypadkach, gdzie liczy się doświadczenie życiowe. Uznano, że są to zbrodnie, niektóre sprawy rodzinne oraz pewne aspekty z prawa pracy, m. in. dotyczące równego traktowania w pracy czy odszkodowania w wyniku stosowania mobbingu. W sprawach karnych dotyczących przestępstw zagrożonych karą do trzech lat więzienia w składzie orzekającym obok sędziego jest dwóch ławników. W procesach, gdzie karą może być dożywocie, uczestniczy dwóch sędziów i trzech ławników.

Poza gminą Olkusz, w powiecie, kandydatów było więcej niż miejsc. W czterech gminach wybierani są ławnicy tylko do sądów w Olkuszu (Wydział Rodzinny) i Chrzanowie (Wydział Pracy). W Bukownie spośród czterech kandydatów wybrano jednego ławnika do Wydziału Rodzinnego. Więcej chętnych jest też w Wolbromiu: dwóch kandydatów do Wydziału Pracy na jedno miejsce oraz ośmiu na trzy miejsca w Wydziale Rodzinnym (tu radni wybiorą ławników w czwartek, 27.X.). W Kluczach dwie osoby z pięciu zainteresowanych będą uczestniczyć w sprawach rodzinnych, a jedna w sprawach z zakresu prawa pracy. Do gminy Bolesław nie zgłoszono zapotrzebowania na ławników.

W Olkuszu miano wybrać sześciu ławników do Wydziału Rodzinnego, czterech do Wydziału Pracy oraz po trzech do Wydziału Karnego i Cywilno – Rodzinnego w sądzie Okręgowym w Krakowie. W każdym z przypadków kandydatów było mniej. Ostatecznie w Olkuszu zasiądzie pięciu ławników, w Chrzanowie trzech, a w Krakowie odpowiednio jeden i dwóch. – Być może mniejsze zainteresowanie udziałem w procesach spowodowane jest wysokością diety, która za jedno posiedzenie wynosi 50 złotych. Poza tym w poprzednich latach przed naborem prowadzono kampanie reklamowe, było to na pewno bardziej rozpropagowane niż teraz – uważa sędzia Rafał Ziętek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dramat wiedzy
Dramat wiedzy
13 lat temu

Tak jeszcze delikatnie sugeruję zapoznanie się z Kodeksem postępowania karnego i art. 28 par. 1 Kpk.

Sąd okręgowy orzeka w sprawach o zbrodnie, czyli czyny w których dolne ustawowe zagrożenie przekracza 3 lata pozbawienia wolności w składzie jednego sędziego i dwóch ławników (nie dotyczy wspominanych przez Państwo spraw, zagrożonych karą dożywotniego pozbawienia wolności). Zamiast do, miało być „od”.

Zważcie na to co piszecie…

Dramat
Dramat
13 lat temu

„W sprawach karnych dotyczących przestępstw zagrożonych karą do trzech lat więzienia w składzie orzekającym obok sędziego jest dwóch ławników. .”

Kto Państwu takich głupot nagadał? W sądzie rejonowym Sąd orzeka w składzie jednoosobowym!!