zwiazek ktory laczy 1

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu nadal nie ma przewodniczącego. Przedstawiciele gmin tworzących Związek mieli dokonać tego wyboru w minioną środę, jednak od początku obrad nie byli zgodni, co do obsady tego stanowiska. 

W skład Zgromadzenia wchodzą: przewodniczący Roman Piaśnik, Stanisław Łydka i Jacek Imielski (Olkusz), Norbert Bień i Józef Kaczmarczyk (Klucze), Józef Paluch i Jerzy Preiss (Bukowno), wiceprzewodniczący Krzysztof Dudziński i Joanna Wróbel (Bolesław). Na środowym posiedzeniu byli wszyscy, poza wiceburmistrzem Józefem Paluchem. Głównym punktem obrad był wybór nowego przewodniczącego zarządu ZKG. Z  tego stanowiska ponad dwa miesiące temu zrezygnował Łukasz Kmita.
Zarząd Związku tworzą trzy osoby. Zgodnie ze statutem, minimum 2/3 składu zarządu muszą tworzyć członkowie Zgromadzenia. Taki warunek spełniają wiceprzewodniczący ZKG Józef Kaczmarczyk oraz członek zarządu Jerzy Preiss. Oznacza to, że kandydat na przewodniczącego niekoniecznie musi należeć do Zgromadzenia. 

Przypomnijmy, że niedawno olkuski burmistrz Roman Piaśnik podał do publicznej wiadomości, że jego kandydatem na przewodniczącego ZKG jest miejski radny i przedstawiciel gminy w Związku Stanisław Łydka. Włodarz miasta uważa również, że tak, jak do tej pory, to Olkusz powinien wskazywać kandydata na przewodniczącego, ponieważ to właśnie ta gmina najwięcej dopłaca do funkcjonowania komunikacji.

Niech będzie konkurs
Stanowisko burmistrza Piaśnika nie spodobało się reprezentantom pozostałych gmin. Już na początku posiedzenia wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński zaproponował, by z porządku obrad wykreślić punkt o wyborze przewodniczącego, a wprowadzić pod obrady uchwałę o wyborze szefa Związku w trybie konkursu. – Określimy jasne zasady wyboru oraz kryteria, jakie musi spełniać kandydat. Tym zajmie się komisja konkursowa, stworzona z przedstawicieli Zgromadzenia – zaproponował wójt Dudziński.

Pożegnamy się ze Związkiem?
Konkursowej propozycji stanowczo sprzeciwił się olkuski włodarz. – Chcecie ograniczać gminę Olkusz, macie większość jako trzy gminy. Jestem zawiedziony, ze burmistrz największej gminy w Związku nie może wskazać przewodniczącego. Sadzę, że przekonam Radę Miejską do wystąpienia naszej gminy z ZKG. Do 30. czerwca podejmiemy stosowną uchwałę i od 1. stycznia nie będzie Olkusza w Związku. Jeśli się dogadamy, to będziemy realizować kursy do tych trzech gmin, jeśli te gminy dopłacą – zapowiedział Roman Piaśnik.

Na reakcję pozostałych włodarzy nie trzeba było długo czekać. – Nie neguję kandydatury pana Łydki. Chcę, by komisja wysłuchała pomysłów na działalność Związku także od innych kandydatów, tak, by wszystko było transparentne- przekonywał wójt Norbert Bień.

Wątpliwości co do dalszego funkcjonowania ZKG nie miał wójt Dudziński. -ZKG musi zostać utrzymane. My, jako włodarze gmin,nie możemy się zamykać we własnych podwórkach. Musimy myśleć o tym, co będzie z komunikacją, gdy już nie będziemy wójtami i burmistrzami.  Związek powinien wręcz pozyskiwać kolejne gminy, by zapewnić rozwój lokalnej społeczności. Od mobilności naszych mieszkańców zależy przecież ich praca, ich dochody – przekonywał Dudziński.

Za wprowadzeniem do porządku obrad uchwały o wyborze przewodniczącego ZKG w trybie konkursu opowiedziało się pięć osób: przedstawiciele Bolesławia, Bukowna i Klucz. Przeciwni byli reprezentanci Olkusza. 

Jak demokracja, to demokracja
Propozycję kolejnej uchwały zgłosił włodarz Olkusza. -Jak demokracja, to demokracja. Dlatego proponuję wprowadzenie do porządku obrad uchwały o wyborze wiceprzewodniczącego i członka zarządu w drodze konkursu – mówił burmistrz Piaśnik. Za tym wnioskiem opowiedziało się pięć osób (przedstawiciele Olkusza i Bolesławia), od głosu wstrzymali się reprezentanci Klucz i Bukowna.

Zwieńczeniem pierwszej części obrad było formalne odwołanie Łukasza Kmity ze stanowiska szefa ZKG. Dalszą część posiedzenia przełożono na przyszły tydzień. Wtedy powinny być gotowe projekty nowych uchwał. 

Czy przedstawiciele czterech gmin dojdą do porozumienia? Czy zostanie wybrany przewodniczący ZKG, czy też zmianie ulegnie skład całego zarządu? Okaże się już za kilka dni.

Z ostatniej chwili: W czwartek, dzień po posiedzeniu Zgromadzenia w Biuletynie Informacji Publicznej olkuskiego magistratu zamieszczono ogłoszenie o prowadzonym rozeznaniu rynku w zakresie kosztów opracowania ekspertyzy dotyczącej samodzielnego prowadzenia przez Miasto i Gminę Olkusz komunikacji miejskiej.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gienno
gienno
6 lat temu

to już pewne, Olkusz wyjdzie z zkgkm i organizacją komunikacji ma się zająć PGK. to już pewne.

lubię Komune
lubię Komune
6 lat temu

[quote name=”obywatel”]Piaśnik nie da sobą sterować, i nie pozwoli by układ w którym tkwią pozostali wójtowie dalej funkcjonował w Olkuszu. Jeszcze przyjdą na kolanach do Piaśnika, żeby tylko nie zostali z ręką w nocniku.[/quote]
wszyscy układy: wójtowie układy, starostwo układy, pis układy, wszędzie piszczą komuszki że układy. A Romciu bezpartyjny tak? To dlaczego nie odpowiada na żadne pytania tylko Don Corleone za niego odpowiada? Kto dostanie komunikacje miejska gdy wyjdzie ze związku? no chyba nie referat, bo te burmistrz zamyka jeden za drugim (zostanie tylko propagandy). business is business, ale ubeckie metody każą to nazywać troską o lud

harypoter
harypoter
6 lat temu

[quote name=”Glen przez tyle lat tam siedział i pierdział w stołek i co zrobił?!”[/quote]

Właśnie dlatego.

Obserwator obserwuje
Obserwator obserwuje
6 lat temu

[quote name=”felek”]Przewodniczący powinien być przede wszystkim fachowcem w dziedzinie organizacji komunikacji, nieważne z jakiej gminy czy miejscowości, a nie radnym z Olkusza, który o komunikacji miejskiej wie tyle, że ona jest.[/quote]
8

A Glen to kim był?radnym i przewodniczącym… ma ktoś coś do powiedzenia na temat jego fachowości?????

Obserwator obserwuje
Obserwator obserwuje
6 lat temu

Jak tak obserwuje wasze wpisy to mam wrażenie ze nie jesteście świadomi tego co piszecie 😆 łydka na przewodniczącego? Czemu nie? Bo nie bo co? A Glen przez tyle lat tam siedział i pierdział w stołek i co zrobił? A Kmita kwalifikacje miał? Łydka jest chyba jedynym radnym który siedzi cicho i robi swoje a nie pisze głupoty do gazet jak to robią młodzi z pisu… a poza tym jakim prawem dając najwięcej kasy do zkg miala bym nie mieć najwięcej do powiedzenia? Brawo Panie Piasnik!

Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”felek”]Przewodniczący powinien być przede wszystkim fachowcem w dziedzinie organizacji komunikacji, nieważne z jakiej gminy czy miejscowości, a nie radnym z Olkusza, który o komunikacji miejskiej wie tyle, że ona jest.[/quote]

Czy on do roboty tą komunikacją jeździ czy z buta za……la …

felek
felek
6 lat temu

Przewodniczący powinien być przede wszystkim fachowcem w dziedzinie organizacji komunikacji, nieważne z jakiej gminy czy miejscowości, a nie radnym z Olkusza, który o komunikacji miejskiej wie tyle, że ona jest.

ja
ja
6 lat temu

i dobrze panie burmistrzu, tak dalej. Olkusz jest najwiekszą gminą a inni chcą rzadzić. Przewodniczący powinien być z Olkusza

zdziwiony
zdziwiony
6 lat temu

„Zarząd Związku tworzą trzy osoby. Zgodnie ze statutem, minimum 2/3 (2 osoby) składu zarządu muszą tworzyć członkowie Zgromadzenia.”
„Za wprowadzeniem do porządku obrad uchwały o wyborze przewodniczącego ZKG w trybie konkursu opowiedziało się pięć osób: przedstawiciele Bolesławia, Bukowna i Klucz. Przeciwni byli reprezentanci Olkusza.”

OK. Otwarty konkurs na stanowisko Przewodniczącego Związku – otwarty tzn. dla każdego, nie tylko dla członków Zgromadzenia. Jak najbardziej jestem ZA.

„Propozycję kolejnej uchwały zgłosił włodarz Olkusza. -Jak demokracja, to demokracja. Dlatego proponuję wprowadzenie do porządku obrad uchwały o wyborze wiceprzewodniczącego i członka zarządu w drodze konkursu.”

No i tu już nie rozumiem. Bo to bez sensu. Skoro Przewodniczący będzie z otwartego konkursu (czyli może nim zostać osoba spoza Zgromadzenia) to pozostali członkowie zarządu MUSZA być członkami Zgromadzenia. To po co ten drugi konkurs? Bezsens. Takie kuriozum mógł wymyślić tylko sam „włodarz Olkusza”.

Panie Burmistrzu, jesteśmy z Pana dumni. Jeszcze pewnie nie raz nas Pan zadziwi.

hello
hello
6 lat temu

[quote name=”Optymista”]
Gdyby Rzepka nie narobił tyle złego dla Olkusza to byłoby może nie super, ale dobrze. A tak obecny burmistrz zmuszony jest szukać oszczędności i chwała mu za to. Rób Pan tak dalej Panie burmistrzu, naprawdę ludzie to widzą i są z Panem.[/quote]
tobie się chyba pomyliło trendy z samorządem 😉 co z tych oszczędności chcesz zrobić? Guzik je zobaczysz bo i tak zostaną przejedzone na spłatę 14 kierownikow pwiku, artykuły sponsorowane, kwartalniki itp. Największą inwestycja kadencji ma byc utopienie 8 dużych baniek na jeden budynek w rynku i milion pln na lodowisko (gdzie zima, ja pytam?). Ostatnie lata programów unijnych a ty mi pleciesz o oszczędnościach???

Optymista
Optymista
6 lat temu

[quote name=”niechKtośMiWytłumacz”]powie mi ktoś dlaczego tylu ludzi wierzy w zapewniania burmistrza (czy raczej stojącego zanim JD) że w Olkuszu jest super? Czy naprawdę cieszycie się z oszczędności którymi się cieszy nasz blisko 70letni burmistrz? Czy odczuwacie jakąś przyjemność zaoszczędzonej takiej a takiej kwoty? Przecież miasto trzeba rozwijać, a najważniejszą pozycją w budżecie powinny być przychody a nie tylko spłata kredytu. Konkretnie i bez populizmu- ilu inwestorów, ile kasy ze środków zewnętrznych otrzymamy w 2016 roku?[/quote]
Gdyby Rzepka nie narobił tyle złego dla Olkusza to byłoby może nie super, ale dobrze. A tak obecny burmistrz zmuszony jest szukać oszczędności i chwała mu za to. Rób Pan tak dalej Panie burmistrzu, naprawdę ludzie to widzą i są z Panem.

jasne
jasne
6 lat temu

[quote name=”NAITSYRK”]Pan Burmistrz podobno już się pakuje. Porażka za porażką. Chyba musi przejść na swoją emeryturę. Bo gospodarz z niego żadny![/quote]

Przecież już pobiera emeryturę

Bolesław
Bolesław
6 lat temu

Włodarz Olkusza jeżeli chodzi o szkodnictwo to nie ma sobie równych Burmistrz tylko potrafi wszystko likwidować a nie potrafi zrobić prostych rzeczy żeby przyciągnąć inwestorów aby spadło bezrobocie w Olkuszu.

Serek Danio
Serek Danio
6 lat temu

Burmistrz doprowadzi do upadku komunikacji w Olkuszu i będzie u nas jak w Wolbromiu. Ludzie czekają na busa, czekają i czekają … A bus nie jedzie bo kurs dla busiarza nieopłacalny. Juz wyborcy Pana Piaśnika nie dojadą do Osieka, Gorwnic czy Zawady. Kursy do Kosmolowa i na Słowiko i Jasną też będą wycięte. I już nic nie będzie. A na emce będą jeździć 25 letnie busy. Brawo Panie Piaśnik. Pan zwija Olkusz!

niechKtośMiWytłumacz
niechKtośMiWytłumacz
6 lat temu

powie mi ktoś dlaczego tylu ludzi wierzy w zapewniania burmistrza (czy raczej stojącego zanim JD) że w Olkuszu jest super? Czy naprawdę cieszycie się z oszczędności którymi się cieszy nasz blisko 70letni burmistrz? Czy odczuwacie jakąś przyjemność zaoszczędzonej takiej a takiej kwoty? Przecież miasto trzeba rozwijać, a najważniejszą pozycją w budżecie powinny być przychody a nie tylko spłata kredytu. Konkretnie i bez populizmu- ilu inwestorów, ile kasy ze środków zewnętrznych otrzymamy w 2016 roku?

st.diagnostyczna wia
st.diagnostyczna wia
6 lat temu

BIERZCIE z Klucz tego fachowca co extra super lux za poręczeniem ”solidarności”(przewodniczącego Mariana + jego kobiety doradcze z PKS) wyprowadził Wam PKS w Olkuszu na dobrą drogę.Rekomendacji niech też udzielą kolesie z ZGH (emeryt KAZIMIERZ oraz wielu Łotrów i Judaszy.

ciemnogród
ciemnogród
6 lat temu

[quote name=”harypoter”]Nikt z radnych ani powiatowych ani miejskich nie powinien zasiadać w spółkach miasta ani pracować w jego instytucjach.[/quote]
Wtedy byłoby miejsce dla ciebie, takie myślenie się nie sprawdza chociażby na przykładzie radnych pozostałych w klubie pisowskim. Ludzie oderwani od codziennej rzeczywistości, nastawieni na populizm i tani poklask. Bardzo dobrze, że wielu radnych pracowało lub pracuje w instytucjach około gminnych bo przynajmniej znają potrzeby tego środowiska i o to tu chodzi.

Marian P
Marian P
6 lat temu

Roman ustąp! Przestań się kompromitować…
Nie mas już głowy na poważną politykę… Odejdź, wstydu oszczędź… Olkuszowi, żonie i sobie!

hutnik
hutnik
6 lat temu

[quote name=”Obserwatorka”]A Kmita mógł i dalej może zasiadać? Mogę domyślać się, że jesteś PiSowcem i boli cię, że ten klub ludzi niekompetentnych opuścił Łydka. Wielkie szczęście dla wszystkich Olkuszan, że Kmita nie został burmistrzem, i mam nadzieję, że nigdy nie zostanie, bo to dopiero byłaby katastrofa.[/quote]
Z nimi już nikt nie chce rozmawiać bo wszystko chcą tylko dla siebie i ciągle oszukują. Jaki pan taki kram. Pan Lydka i inni dobrze zrobili, że odeszli od nieudaczników bo z nimi dla olkuszewa nie ma przyszłości.

Theon
Theon
6 lat temu

Transport miejski dawno winien być sprywatyzowany. I byłby gdyby nie synekurki do obsadzenia.

Maciekmaciek
Maciekmaciek
6 lat temu

[quote name=”harypoter”]Najbardziej przykre jest to, że walczący z układami don Kichot ksywa p. Piaśnik tworzy własne układy.Czy za stołki dzieli stanowiskami? Czy pan Łydka opuścił PiS za stołek prezesa komunikacji?. Czy z wodociągów nikt nie stracił stołka za zbyt późne poinformowanie o skażeniu wody za stołek p. Kwaśniewskiego KWW Roman Piaśnik? Nie tak się mieszkańcy Olkusza umawiali z kandydatem Piaśnikiem.A teraz z powrotem stołki rady obsadzili ci sami ludzie co przez ostatnich kilka kadencji dyplomatycznie mówiąc „psuli” miasto (z Olkusza pozostał „ch**, du** i kamieni kupa), 70% mieszkańców nie ma pracy w Olkuszu a i inwestorów nie widać.Pan Piaśnik dalej bawi się w politykę a nie poprawia gospodarki miasta.”Galimatias” masz rację, chyba pora pogonić temu panu kota i rozwalić SLDowski układ który stworzył. Dla dobra miasta, Olkusz na to zasługuje.Nikt z radnych ani powiatowych ani miejskich nie powinien zasiadać w spółkach miasta ani pracować w jego instytucjach.[/quote]
Przecież pan Kmita był przewodniczący w zwiazku komunikacji miedzygminnej. Czyli wszedł w układ z burmistrzem a pan Łydka nigdy nie byłby kandydatem burmistrza jeżeli by poprzedni przewodniczący sam nie zrezygnował dla bardziej intratnego stanowiska dyra- krusu.

welt
welt
6 lat temu

jak przez dłuższy czas zarząd w 2/3 nie byl ze zgroamdzenia to było dobrze? nikomu to nie przeszkadzało

Obserwatorka
Obserwatorka
6 lat temu

A Kmita mógł i dalej może zasiadać? Mogę domyślać się, że jesteś PiSowcem i boli cię, że ten klub ludzi niekompetentnych opuścił Łydka. Wielkie szczęście dla wszystkich Olkuszan, że Kmita nie został burmistrzem, i mam nadzieję, że nigdy nie zostanie, bo to dopiero byłaby katastrofa.

Młody
Młody
6 lat temu

W całym kraju PiSiory wszystkie stanowiska obsadzają tylko w Olkuszu powrót do przeszłości, wybory wygrali i od tej pory wszystko przegrywają, czy tam jest jaki lider ?

harypoter
harypoter
6 lat temu

Najbardziej przykre jest to, że walczący z układami don Kichot ksywa p. Piaśnik tworzy własne układy.Czy za stołki dzieli stanowiskami? Czy pan Łydka opuścił PiS za stołek prezesa komunikacji?. Czy z wodociągów nikt nie stracił stołka za zbyt późne poinformowanie o skażeniu wody za stołek p. Kwaśniewskiego KWW Roman Piaśnik? Czy przypadkiem, również komendant Straży Miejskiej pochodzi z KWW Roman Piaśnik?Dobrze, że to nie terroryści zatruli wodę i nie doszło do tragedii bo jej ogrom trudno sobie wyobrazić.Nie tak się mieszkańcy Olkusza umawiali z kandydatem Piaśnikiem.A teraz z powrotem stołki rady obsadzili ci sami ludzie co przez ostatnich kilka kadencji dyplomatycznie mówiąc „psuli” miasto (z Olkusza pozostał „ch**, du** i kamieni kupa), 70% mieszkańców nie ma pracy w Olkuszu a i inwestorów nie widać.Pan Piaśnik dalej bawi się w politykę a nie poprawia gospodarki miasta.”Galimatias” masz rację, chyba pora pogonić temu panu kota i rozwalić SLDowski układ który stworzył. Dla dobra miasta, Olkusz na to zasługuje.Nikt z radnych ani powiatowych ani miejskich nie powinien zasiadać w spółkach miasta ani pracować w jego instytucjach.

felx
felx
6 lat temu

[quote name=”felek”]Przewodniczący wcale nie musi być z Olkusza. Pierwszym przewodniczącym był Pan Jacek Sierka reprezentujący Klucze i pełnił tę funkcję z powodzeniem przez wiele lat. Wtedy też pewnie Olkusz najwięcej dopłacał do komunikacji a ówczesnym burmistrzom korona z głowy nie spadła. Nie rozumiem oburzenia Pana Piaśnika.[/quote]
Olkusz ma mieć przewdniczącego bo dopłaca najwięcej i jest stolicą Powiatu. Płacą po kilkaset tysięcy i chcą mieć wszystko. Chyba się z koniem na głowy zamienili.

felek
felek
6 lat temu

Przewodniczący wcale nie musi być z Olkusza. Pierwszym przewodniczącym był Pan Jacek Sierka reprezentujący Klucze i pełnił tę funkcję z powodzeniem przez wiele lat. Wtedy też pewnie Olkusz najwięcej dopłacał do komunikacji a ówczesnym burmistrzom korona z głowy nie spadła. Nie rozumiem oburzenia Pana Piaśnika.

obywatel
obywatel
6 lat temu

Piaśnik nie da sobą sterować, i nie pozwoli by układ w którym tkwią pozostali wójtowie dalej funkcjonował w Olkuszu. Jeszcze przyjdą na kolanach do Piaśnika, żeby tylko nie zostali z ręką w nocniku.

kolo
kolo
6 lat temu

[quote name=”po mojemu”]gra o stołki – A może powrócic do MKSu i niech sie rządzi prawami rynkiu a nie kolesiostwem.[/quote]
A, który przewodniczący zafundował nam-gminie dopłatę 3 miliony 400 tysięcy do związku. Stare lisy ograły młodego i niedoświadczonego albo poszedł na układ, żeby zrobić na złość pierwszemu.

Galimatias
Galimatias
6 lat temu

Zobaczcie na Piaśnika… w PWiK chce konkursu, a gdzie indziej już nie. I tak oto burmistrz ośmiesza siebie i gminę. Ludzie.. obudźcie się! Trzeba myśleć o referendum!

po mojemu
po mojemu
6 lat temu

gra o stołki – A może powrócic do MKSu i niech sie rządzi prawami rynkiu a nie kolesiostwem.

aaaab
aaaab
6 lat temu

czemu ten człowiek ośmiesza gmine Olkusz? po raz pierwszy padła sensowna propozycja-konkurs i wybranie kogoś kto będzie miał choć jako takie kompetencje bo nie ukrywajmy kandydat Łydka…no może nie skomentuję…
jeśli Olkusz wystąpi z ZKG KM będzie to bardzo zły krok