Piotr Kubiczek Olkusz

Artyści to ludzie wielu talentów. Dowodem na to może być sylwetka Piotra Południaka – nie tylko świetnego kontrabasisty, ale i uzdolnionego malarza, który umiejętności, pasję oraz pracę łączy w jedną, barwną całość. Malowanie muzyki to jego specjalność.

W Centrum Kultury działającym przy olkuskim MOK-u zawisły już dziesiątki, jak nie setki różnych wystaw. Każda inna, ale wszystkie charakterystyczne dla swojego autora. Teraz nadszedł czas na kolejną niezwykłą twórczość, która oddaje miłość do muzyki jazzowej na płótnie malarskim. W jednym wielkim skrócie – Piotr Południak oprócz tworzenia i wykonywania muzyki, potrafi ją namalować. Zdolność niebanalna i szalenie trudna, ale jak widać na zdjęciach i na ścianach sali Centrum Kultury dostępna do podziwiania dla każdego do końca listopada.

Wernisaż wystawy „Jazzy Hues” organizowanej przez MOK i agencję eventową SafeArt był krótki, ale treściwy. Niesamowity efekt dało użycie przez Piotra monochromatycznego, pochłaniającego kolory światła, które – po zmianie na tradycyjne – odkryło prawdziwe, barwne oblicze obrazów. Autor wystawy nie krył małej tremy. Do tej pory malował w domowym zaciszu, tylko u siebie wieszając to, co wyszło spod jego ręki. Przyszedł wreszcie czas na wystawienniczy debiut, który swoim występem uświetnił światowej klasy skrzypek jazzowy Bartosz Dworak. Skoro jego przyjaciel malował muzykę, to on… zagrał obrazy. Pewne jest jedno – ta wystawa to całkiem nowe spojrzenie na muzykę jazzową, improwizacja na płótnie, którą trzeba zobaczyć.

Wizytówka Piotra Południaka

Urodzony w 1986 roku w Tarnowie. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, głównie muzyką i malarstwem. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej w Tarnowie w klasie kontrabasu Krzysztofa Krawczyka. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego Macieja Adamczaka, którą ukończył w 2013 roku. Na stałe związany z Krakowem oraz krakowskim środowiskiem jazzowym. Często koncertuje w tamtejszych klubach. Od kilku lat spełnia się również jako pedagog. Okres zgłębiania tajników wiedzy muzycznej i doskonalenie warsztatu gry na kontrabasie nie spowodowało, że zapomniał o malarstwie. Dziecięca fascynacja malarstwem nigdy nie opuściła Piotra i dojrzewała wraz z nim. Na płótnie stara się odtworzyć wrażenie dźwięku i przedstawić je w sposób wizualny za pomocą odcienia koloru, jego nasycenia i wyrazistych linii. Olśniewa szerokim wachlarzem barwnych gam wybranych kolorów – zdecydowanych i intensywnie nasyconych. Kreski w jego obrazach stanowią samoistne elementy kompozycyjne, tworzą granice między barwami. Technika ta sprawia, że obrazy wydają się niezwykle linearne, sugerując ruch.

Swobodnie łączy malarstwo abstrakcyjne z tradycyjną perspektywą barwną, linearną i interpozycją. Obrazy, które można podziwiać na wystawie „Jazzy Hues” w większości są ujęte w kompozycje składające się z różnej wielkości kół, trójkątów w rozmaitych ułożeniach, linii falistych i prostych oraz motywów przypominających szachownicę i klawiaturę fortepianu. Podstawową zasadą konstrukcyjną obrazów wydaje się kontrast pomiędzy kształtami geometrycznymi i bezpostaciowymi liniami, kątami ostrymi i falistością, barwami ciepłymi i zimnymi. Działa Południaka cechuje wyraźna dynamika, wprowadzająca pewien poznawczy niepokój. Dzięki tym środkom nie przekazuje treści konkretnej, ale pobudza emocje odbiorcy, odwołuje się do jego estetycznej, ale też duchowej wrażliwości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze