Bardzo interesującego i ważnego zadania – rekonstrukcji tradycyjnego stroju regionalnego Ziemi Wolbromskiej w kontekście utrwalania wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym podjęło się Stowarzyszenie Edukacyjne „Sowa” z Lgoty Wolbromskiej, które wykorzystało na ten cel grant z funduszy europejskich pozyskanych poprzez LGD Nad Białą Przemszą.

Realizacja zadania pn. „Zachowanie dziedzictw lokalnego w Gminie Wolbrom” miała na celu wsparcie inicjatyw, związanych z zachowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa lokalnego. Dzięki współpracy ze znanym fachowcem, odznaczoną odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” regionalistką i folklorystką Haliną Dudą, udało się stowarzyszeniu nie tylko przeprowadzić wywiady z osobami pamiętającymi najdawniejsze czasy oraz zgromadzić dokumentację historyczną i fotograficzną, ale także odtworzyć na tej podstawie trochę już zapomniane wzory strojów, jakich na co dzień i od święta używali dawniej mieszkańcy Małopolski Zachodniej, a w szczególności mieszkańcy Ziemi Wolbromskiej. W ramach projektu zorganizowano też warsztaty etnograficzne dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, które zapoznały się z efektami prac, ale także wspomogły je cennymi uwagami.

Na podstawie dokonanej inwentaryzacji i opracowaniu wzorów strojów ludowych charakterystycznych dla obszaru działania LGD nad Białą Przemszą, a w szczególności Gminy Wolbrom, możliwe było przygotowanie wzorcowych strojów, które zostały wykonane i zaprezentowane na żywych modelach podczas uroczystego podsumowania projektu w Centrum Turystyki i Rekreacji w Łobzowie 1 grudnia 2019 r. Przybyli na to spotkanie zaproszeni goście mieli przyjemność obejrzenia konkretnych efektów prac dokumentacyjnych oraz wysłuchania wykładu pani Haliny Dudy o historii naszego regionu, a nade wszystko opowieści na temat wyglądu stroju ludowego z minionego wieku, charakterystycznego dla przedstawicieli różnych stanów: dzieci, panien, kawalerów oraz dojrzałych kobiet i mężczyzn. Pokazane widzom stroje będą w przyszłości funkcjonowały w publicznym obiegu, bowiem w ramach projektu powstała ich wypożyczalnia.

Po pouczającym wykładzie i pokazie dawnej mody, przed gośćmi zaprezentowali się również w specjalnie przygotowanym, nawiązującym do tematu programie artystycznym wychowankowie Szkoły Podstawowej im. B. Głowackiego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łobzowie. Uczniowie klasy 2 wraz z wychowawczynią, panią Joanną Sikorą pokazali scenki rodzajowe związane ze wsią, „Krakowiaka” zatańczyli uczniowie klasy 6, których przygotowała pani Ewa Chaberka, a uczennice kl. 8 Anna Gorynow i Natalia Kuś zaśpiewały piosenkę „W moim ogródeczku”. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łobzowa, którym akompaniował na akordeonie Edmund Balik.

– Zadanie, które właśnie podsumowujemy zostało zrealizowane przy udziale środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestuje w obszary wiejskie” otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. “Rozwój i wzmacnianie oferty kulturalnej obszaru LGD „Nad Białą Przemszą”, w szczególności opartej na lokalnej tradycji” realizowanego w ramach Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obok innych zaprezentowanych atrakcji, podczas spotkania można było również obejrzeć wystawę obrazów wsi polskiej oraz fotografie z minionych lat, na których wzorowaliśmy się, projektując stroje. Fotografie i obrazy pozyskaliśmy od mieszkańców naszego regionu – wyjaśnia Lidia Malinowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego „Sowa”.

Nie zabrakło też tradycyjnego poczęstunku, który przygotowały słynące ze swego kulinarnego kunsztu panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Łobzowa, Zarzecza, Kąpiel Wielkich, Strzegowej i Kalisia.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Edukacyjne „Sowa”

Ewa Barczyk Wolbrom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze