Młody, niezwykle zdolny i z wielką pasją. To najkrótsza, ale i najtrafniejsza wizytówka 18-letniego Bartosza Trefona z Olkusza, który w ostatnich dniach wygrał prestiżowy Ogólnopolski Konkurs „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach ze swoim imponującym projektem pn. „Robot humanoidalny wielkości człowieka” pokonał blisko 70 innych konstruktorów z całego kraju!
5 marca na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Wzięło w nim udział dziesięciu najlepszych konstruktorów w Polsce, którzy jako autorzy konkursowych projektów, swoje prace przedstawili w formie kilkuminutowych prezentacji. Młodych twórców oceniało jury złożone z naukowców zajmujących się na co dzień zagadnieniami elektroniki, automatyki i informatyki, a także przedstawiciele marek Siemens i Kamami – główni sponsorzy prestiżowego konkursu. Stawka jak zwykle była spora, bowiem oprócz cennych nagród, najlepsi konstruktorzy mogli liczyć na roczne stypendium ufundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Do tego dzięki sponsorom w nowy sprzęt naukowy zostaną zaopatrzone szkoły, w których uczą się młodzi twórcy.
Do konkursu łącznie zostało zgłoszonych 70 projektów wykonanych przez 107 osób. Do finału trafiła w zgodnej opinii ekspertów najlepsza dziesiątka, wśród nich Bartosz Trefon z Olkusza, reprezentujący Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, swoją dalszą naukową drogę postanowił kontynuować właśnie w renomowanej szkole w stolicy Górnego Ślaska. To właśnie tam 18-latek zdobywa wiedzę i rozwija swoją pasję. Przez ostatnie długie miesiące pracował nad projektem pn. „Robot humanoidalny wielkości człowieka”. Jak się okazało trzy lata wysiłku związanego z nauką programu CAD oraz samym wykonaniem robota opłaciło się. Bartek wygrał konkurs, stając się ulubieńcem jurorów. – Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa, ale jednocześnie traktuję go jako wstęp i motywację do kolejnych projektów, które już chodzą mi po głowie. Wszystko zaczęło się dosyć niewinnie. Pasją to techniki zaraził mnie tata. Składałem Lego Mindstorms, później przerzuciłem się na ambitniejsze projekty – zaznacza Bartosz Trefon.
Jak przekonuje laureat tegorocznego konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej” prawdziwym wstępem do wykonania zwycięskiego projektu robota był film w sieci dotyczący protezy ręki. Fascynacja szybko przerodziła się w chęć stworzenia czegoś nietuzinkowego. I tak powstała pierwsza próba, jeszcze średnio udana. – Nie wszystko było tak jak sobie zakładałem. Ręka pracowała, ale miała swoje wady. Musiałem ją udoskonalić – wspomina 18-letni konstruktor.
Drugie podejście okazało się już w pełni trafione. Sztuczna kończyna reagowała na elektryczne impulsy mięśni, a projekt szybko rozrósł się do całego korpusu. Powstał robot reagujący na polecenia twórcy, sterowany głosem, odwzorowujący ruchy człowieka, po prostu projekt kompletny.
– Celem całego projektu było zdobycie cennego doświadczenia i poszerzenie swoich umiejętności. Proces tworzenia był złożony i czasochłonny. Części do wykonania projektu powstawały przy użyciu technologii druku 3D i na obrabiarkach CNC. Oczywiście najpierw trzeba było wszystko zaprojektować, stworzyć, a na koniec odpowiednio zaprogramować – dodaje Bartosz Trefon.
Żmudna praca opłaciła się. Imponujący projekt robota humanoidalnego zachwycił jurorów, którzy bez cienia wątpliwości przyznali olkuszaninowi pierwsze miejsce. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. – To była podniosła, ale i zarazem piękna chwila, na którą długo pracowałem. Poziom konkursu był naprawdę wysoki, tym większa moja satysfakcja z głównej nagrody. Zdaję sobie jednak sprawę, że jeszcze wiele nauki i wyzwań przede mną. Mam jednak dużo zapału, aby zrobić kolejny krok naprzód – kończy z satysfakcją młody konstruktor.
Konkurs „Elektronika – by żyło się łatwiej” od początku swojego istnienia stanowi formę promocji kierunku elektronika i telekomunikacja, którego absolwenci są poszukiwani przez okoliczny, śląski rynek przemysłowy.
Projekt Bartka można zobaczyć tutaj
Fot. Mateusz Masłowski i archiwum autora projektu