Bukowno
Przed kilkoma dniami ukazała się obszerna publikacja poświęcona w całości Orkiestrze Dętej ZGH ,,Bolesław” w Bukownie. Liczące niemal 300 stron wydawnictwo autorstwa Jana Ryszarda Chojowskiego i Tomasza Sawickiego jest zapisem historii działalności orkiestry od powstania (w miarę możliwości) do dnia dzisiejszego. To aż nieprawdopodobne, ale historia orkiestry liczy około 150 lat!
Publikacja robi wrażenie, i to duże. Ta wydana w twardej oprawie, na kredowym papierze, bogato ilustrowana książka stanowi kompendium wiedzy na temat orkiestry ZGH, a jej ogromną zaletą jest fakt, że autorzy przedstawili tu nie tylko samą historię orkiestry, ale przede wszystkim historię tworzących ją muzyków. Podstawowe rozdziały wchodzące w skład wydawnictwa to: Kalendarium, Mecenat, Orkiestra, Występy – święta branżowe i inne okazje, Wspomnienia. Autorzy publikują w nich nie tylko informacje na temat składu osobowego zespołu, repertuaru, umundurowania, osiągnięć, czy wykorzystywanych instrumentów, ale przytaczają także życiorysy i mówią o losach rodzin muzykujących w orkiestrze z pokolenia na pokolenie. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział zatytułowany Wspomnienia, gdzie znaleźć można sporo interesujących historii, do tej pory znanych tylko nielicznym. Książka zawiera także wiele ciepłych słów na temat orkiestry ZGH, autorstwa m.in. Bogusława Ochaba, prezesa Zarządu ZGH ,,Bolesław”, burmistrza Bukowna Mirosława Gajdziszewskiego, wójta Bolesławia Krzysztofa Dudzińskiego, czy regionalisty Józefa Niewdany. Autorzy oddają też głos osobom bezpośrednio związanym z zespołem oraz członkom rodzin zmarłych już muzyków. Na uwagę zasługuje także bogaty zbiór zdjęć (bardzo wiele archiwalnych), które autorom udało się zebrać i opublikować.
– Przed kilkunastu laty zbierałem materiały do niewielkiej książeczki ,,W orkiestrach siła” – pierwszej publikacji poświęconej orkiestrom dętym na ziemi olkuskiej – mówi historyk Jacek Sypień. – Kiedy ostatnio wziąłem ją do rąk, uzmysłowiłem sobie, że wielu osób, które wtedy podzieliły się ze mną wspomnieniami dotyczącymi orkiestr, nie ma już wśród nas. Dlatego tak ważne jest opisywanie naszej lokalnej historii. Tę wiedzę trzeba przekazywać następnym pokoleniom, bo nikt tego za nas nie zrobi.
– My autorzy, Jan Ryszard Chojowski i Tomasz Sawicki, serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia, aby ta pozycja wydawnicza mogła ujrzeć światło dzienne – dodaje Tomasz Sawicki. – Zaraz po ukazaniu się książki będziemy zapraszać państwa – o ile sytuacja pozwoli – na spotkania autorskie.
Niech gra, Zakładowa Orkiestra Dęta Zakładów Górniczych-Hutniczych Bolesław S.A., Wyd. Fundacja Zakładów Górniczo-Hutniczych ,,Bolesław”, Bukowno 2020.