Jak co roku wszystkie służby, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu olkuskiego, zdały radnym raport z działań, jakie zostały przeprowadzone na naszym terenie w 2012 roku. Tendencje utrzymują się na mniej więcej podobnym poziomie, co w latach poprzednich, ale nie oznacza to, że społeczeństwo nam sporządniało oraz, że żaden kataklizm nie może nam się przytrafić. W ubiegłym roku mieliśmy trzy bardzo poważne pożary, a przez dwie gminy przeszedł huragan. Nie przed wszystkim jesteśmy w stanie się ustrzec, ale jak twierdzą mundurowi, na każdą ewentualność jesteśmy dobrze przygotowani.

Policja

W dalszym ciągu jesteśmy czwartym w Małopolsce regionem zagrożonym przestępstwami, po Krakowie, Zakopanem i Chrzanowie. Olkuscy policjanci mają co robić, o czym świadczy wzrost przestępstw w stosunku do roku poprzedniego. W 2012 roku odnotowano 3337 przestępstw, ale jednocześnie wzrosła też ich wykrywalność. Trzech na czterech sprawców wpadło ostatecznie w ręce mundurowych. Więcej niż połowa zdarzeń miała miejsce w gminie Olkusz, a największą skutecznością wykazali się policjanci z Klucz, bo aż 90-procentową. Spadła ilość bójek i pobić, przestępstw rozbójniczych, kradzieży, kradzieży z włamaniem, uszkodzeń mienia, przestępstw narkotykowych i przestępstw korupcyjnych. Wzrosła kradzież samochodów, uszkodzeń ciała i przestępstw gospodarczych. Mniej niż w roku poprzednim wśród sprawców było osób nieletnich. 361 małolatów łamiących prawo oznacza, że co dziesiątym sprawcą jest osoba poniżej 18. roku życia. Policyjne statystyki odnotowały mniej wypadków drogowych (96), ale przy jednoczesnym wzroście ofiar śmiertelnych. W dalszym ciągu mamy do czynienia z plagą pijanych kierowców, których w 2012 było niespełna pół tysiąca.

Komendant KPP w Olkuszu zaznacza, że pomocą w polepszeniu statystyk byłby kompleksowy monitoring naszego powiatu. – W kwestiach bezpieczeństwa jestem zwolennikiem profilaktyki i monitoring powiatowy byłby dobrym rozwiązaniem. W Jaworznie jest taki system, który doskonale się sprawdził. My nie mamy zintegrowanego systemu monitorowania i nad tym ubolewam – mówi inspektor Andrzej Płatek.

Sanepid

W ubiegłym roku nie odnotowano ani jednego zbiorowego zatrucia, co zdaniem Agaty Knapik, dyrektor olkuskiego Sanepidu, jest bardzo dobrą informacją. Jej pracownicy skontrolowali obiekty objęte nadzorem niespełna 3,5 tysiąca razy, z czego połowa skutkowała decyzjami administracyjnymi, rzadko mandatami. – Kontrole zaplanowane i nieplanowane prowadzone są bardzo często, ale bardziej od nakładania manatów zależy nam na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego za każdym razem kontrolujący dokładnie mówi, co należy zrobić, żeby było zgodnie z wytycznymi – mówi Agata Knapik, Powiatowy Inspektor . Jej zdaniem taka polityka zdała egzamin, bo z roku na rok warunki sanitarne są coraz lepsze. Sanepid ze swoimi akcjami profilaktycznymi dotarł bezpośrednio do połowy mieszkańców powiatu.

W przypadku chorób zakaźnych zwiększyła się zachorowalności m.in. na krztusiec, płonicę, grypę, ospę wietrzną, zakażenia jelitowe, boreliozę, zapalenie opon mózgowych, WZW typu C i różyczkę. Z wyjątkiem grypy, zapadalność na te choroby ogranicza się do kilku lub kilkunastu osób rocznie. Niechlubny rekord padł w przypadku grypy, na którą zapadło szacunkowo 25 tysięcy z nas, czyli jedna czwarta. Najmniej chorych było w grupie osób powyżej 60. roku życia, co prawdopodobnie jest efektem akcji bezpłatnych szczepień, jaką przeprowadzono w ubiegłym roku. Dobrą informacją dla rodziców będzie fakt, że uodpornienie dzieci i młodzieży na choroby zakaźne wyniosło ponad 90%, w niektórych przypadkach prawie 100%.

Dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyła się zachorowalność na gruźlicę, a także ilość bakteryjnych zatruć pokarmowych. Zadowalające są też wyniki kontroli NZOZ-ów, bo otrzymały one ocenę bardzo dobrą i dobrą. Obydwa olkuskie szpitale (Nowy Szpital w Olkuszu i szpital w Jaroszowcu) zostały ocenione na ocenę dostateczną.

Straż Pożarna

Olkuscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń średnio co 6 godzin, a do pożarów co 14 godzin. Ogółem interweniowali 1433 razy, z czego 600 stanowiły pożary. W ubiegłym roku odnotowano wzrost miejscowych zagrożeń o 3%, ale spadek pożarów o 16%. Na naszym terenie miały miejsce trzy bardzo duże pożary. Paliła się hala magazynowa w Bukownie na terenie „Diany”, gdzie w akcji udział wzięło 92 strażaków, którzy uratowali mienie o wartości 5 mln zł. 140 strażaków gasiło pożar hali magazynowej, do jakiego doszło pod koniec roku na ulicy Partyzantów w Olkuszu. Zdecydowanie największą akcją gaśniczą było gaszenie pożaru lasu w Bukownie. W tę akcję zaangażowano samoloty, śmigłowce oraz 392 strażaków z trzech województw. Spaliło się 49 hektarów lasu. Z kolei najwięcej mundurowych pomagało podczas nawałnicy, jaka przeszła przez gminy Klucze i Wolbrom w sierpniu. Tam do pomocy mieszkańców przyjechało 572 strażaków. Podczas tego kataklizmu całkowitemu zniszczeniu uległy 34 hektary lasów, a straty poniosło kilkadziesiąt właścicieli prywatnych gospodarstw oraz instytucje publiczne.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Położenie geograficzne sprzyja nam jeśli chodzi o powodzie, stąd powódź nam raczej nie grozi. Duże opady deszczu mogą spowodować jedynie lokalne podtopienia i zalania. – Na pewne rzeczy mamy wpływ, a na niektóre nie. W zakresie zagrożenia wodnego jesteśmy przygotowani na dobrym poziomie. Miejscami newralgicznymi są zlewnie rzek Dłubni, Białej i Białej Przemszy oraz zalew w Wolbromiu, jednak w ubiegłym roku nie było większych zdarzeń z tym związanych. Obserwujemy natomiast uaktywnianie się cieków wodnych na terenie powiatu – informuje Marian Buczek, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – W dalszym ciągu intensywnie pracujemy nad wdrożeniem systemu wczesnego ostrzegani ludności na wypadek anomaliów pogodowych i zagrożeń. Mam nadzieję, że już wkrótce każdy mieszkaniec będzie mógł otrzymywać informację z ewentualnym ostrzeżeniem w postaci sms-a – dodaje.

A czy Wy czujecie się w naszym powiecie bezpiecznie? Czego się obawiacie i czy można temu przeciwdziałać? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Straż Miejska
Straż Miejska
11 lat temu

Wyrwano dwa słupki sprzed przejścia dla pieszych przez ul Kazimierza na Polną.Młodzież kluczy się między samochodami.

axel
axel
11 lat temu

Zdarzeń i drobnych kradzieży jest dużo więcej tylko ludzie dobrze wiedzą jak wygląda wykrywalność i tego nie zgłaszają.Niedawno widziałem grupę młodych ludzi którzy w Bukownie na przystanku urządzili huczną zakrapianą imprezę z daleka zauważyli policyjny radiowóz ze świecącym napisem policja i uciekli ,może by tak policją tą reklamę w nocy gasiła wówczas może by się poprawiła ilość zatrzymań chuliganów,i złodziei w nocy.

logiczne
logiczne
11 lat temu

[quote name=”eM”]Dlaczego olkuska Policja nie publikuje publicznie (choćby na swojej stronie internetowej) danych statystycznych, wyników pracy poszczególnych pionów i jednostek. Kilka lat temu były publikowane takie zestawienia, łącznie z informacjami na których ulicach jest najmniej bezpiecznie. Wiele jednostek w kraju na swoich stronach publikuje takie zestawienia, ze szczegółowymi informacjami nawet o wykroczeniach porządkowych popełnianych na poszczególnych terenach swego rejonu.[/quote]
widocznie nie maja sie czym chwalić.

eM
eM
11 lat temu

Dlaczego olkuska Policja nie publikuje publicznie (choćby na swojej stronie internetowej) danych statystycznych, wyników pracy poszczególnych pionów i jednostek. Kilka lat temu były publikowane takie zestawienia, łącznie z informacjami na których ulicach jest najmniej bezpiecznie. Wiele jednostek w kraju na swoich stronach publikuje takie zestawienia, ze szczegółowymi informacjami nawet o wykroczeniach porządkowych popełnianych na poszczególnych terenach swego rejonu.