Pomagają osobom niepełnosprawnym i starszym. Wyciągają rękę do tych, którzy zostali sami ze swoimi problemami. Ich praca jest trudna, ale często niedoceniana. W poniedziałek było inaczej. Właśnie wtedy pracownicy socjalni, bo o nich mowa, obchodzili swoje święto. Za długoletnią pracę zostali nagrodzeni. Doceniono też społeczników.

Kim jest pracownik socjalny?  – To przede wszystkim osoba służąca drugiemu człowiekowi – mówi Danuta Pietraszewska, dyrektor MOPS w Olkuszu. Jak zaznacza, pracownicy socjalni przede wszystkim pomagają ludziom, którzy z jakichś powodów nie potrafią sobie poradzić w życiu i potrzebują wsparcia. – Nie chodzi tylko o wsparcie w sensie materialnym, ale o pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów – dodała.
Pracownik socjalny to trudny zawód, bo spotyka się zarówno z życzliwością, jak i niechęcią. – Wybór tego zawodu musi być  bardzo przemyślany.  Osoby, które się na to decydują, muszą zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będą odnosić sukcesy i nie zawsze ich praca będzie doceniona. Bo ilu ludzi, tyle charakterów i tyle też problemów – przyznaje Pietraszewska.
Tym ważniejsze jest dla pracowników to, kiedy ich wieloletnie zaangażowanie dostrzegają przełożeni. Nagrody, jakie co roku przyznaje Starosta olkuski, to dla nich szczególne wyróżnienie. – Chcę chociaż w ten skromny sposób docenić pracę socjalną, pracę profesjonalną na rzecz potrzebujących, na rzecz ludzi, którzy z różnych względów nie radzą sobie w życiu, nie potrafią być samodzielni czy też przerasta ich rzeczywistość – mówił Leszek Konarski podczas poniedziałkowej uroczystości. – Przy okazji naszego dzisiejszego spotkania chciałbym podkreślić, że pracownik socjalny to profesja o szczególnym charakterze, bowiem dla swych podopiecznych nie jest wprawdzie członkiem rodziny, ale nie jest też typowym urzędnikiem, bo w pracy musi kierować się nie tylko rozumem, ale przede wszystkim sercem – dodał starosta.
Dzień Pracownika Socjalnego zorganizował Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego. W sali widowiskowej Domu Kultury w Olkuszu zgromadzili się pracownicy różnych ośrodków i instytucji zajmujących się pomocą społeczną w powiecie. Takie święto obchodziliśmy w powiecie już po raz siódmy. Specyficznym „upominkiem” dla obchodzących swoje święto pracowników był występ tria z Miejskiego Ośrodka Kultury, które przypomniało piosenki oparte w znacznej części na tekstach Edwarda Stachury. Po występie starosta wręczył wyróżnienia pracownikom-jubilatom oraz przedstawicielom charytatywnych organizacji pozarządowych.


Jubilaci
Z PCPR Olkusz – Barbara Głowania (35 lat pracy), Kazimierz Czyż (25 lat pracy);
z OPS Olkusz – Barbara Fulbiszewska (30 lat pracy), Anna Włodarska i Renata Borkowska (25 lat pracy), Mirosława Flasza i Dorota Sułkowska (20 lat pracy);
z MOPS Wolbrom – Tadeusz Posełek (30 lat pracy), Teresa Dolezy, Ewa Gac i Halina Mika (35 lat pracy), Dorota Kubik (25 lat pracy);
z MOPS Bukowno – Ewa Skawińska (35 lat pracy);
z GOPS Bolesław – Wanda Gęgotek (40 lat pracy), Janina Stańczyk (35 lat pracy), Dorota Tomsia (25 lat pracy);
z OPS Klucze – Ryszard Kamionka, Zyta Kargól, Teresa Jurczyk;
z ZPOW Olkusz – Krystyna Gorynowicz (30 lat pracy), Stanisława Witecka (25 lat pracy), Jolanta Barczyk (20 lat pracy);
z ŚDS Olkusz – Danuta Pacholska (30 lat pracy);
z DPS Olkusz –Anna Ryś (40 lat pracy), Anna Czarnota, Aleksandra Jaskólska i Józef Sołtysik (35 lat pracy), Maria Białek, Marianna Karkos, Barbara Kulczyńska, Leszek Olesiak, Krystyna Piwowarczyk, Halina Staśko i Małgorzata Tesarska (30 lat pracy), Iwona Cebo, Leonid Faryniuk i Maria Romańska (25 lat pracy),  Ewa Chwast, Janina Janus, Małgorzata Kasprzyk, Grażyna Kula, Elżbieta Plutka, Zofia Rogóż i Bernadetta Wójcik (20 lat pracy).


Nagrodzone organizacje pozarządowe
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Kluczach, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz” (Klucze), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Wolbrom), Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” (Olkusz), Stowarzyszenie Otwartych Serc (Olkusz ), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” (Olkusz), Stowarzyszenie Forum Oświatowe „Klucze” (Klucze), Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej Homo-Homini (Wolbrom), Stowarzyszenie „Babiniec” (Klucze), Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Stowarzyszenia Edukacyjne „Progres” (Klucze), Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego” (Klucze), Polskie Towarzystwo ADHD Oddział Polskiego Towarzystwa ADHD w Olkuszu, Fundacja „Dobry Uśmiech” (Olkusz), Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom (Wolbrom), Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – koło Olkusz, Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty, Kultury i Opieki Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” (Olkusz), Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem – koło Olkusz (Braciejówka), Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii (Wolbrom), oraz Zbigniew Pasierbiński i Tadeusz Gumółka – organizatorzy corocznej akcji „Darmowa Zupa”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze