Powiat

Miesięcznik i Fundacja Edukacji „Perspektywy” opublikowały zestawienia najlepszych ogólniaków i techników z całego kraju. To już 24 edycja rankingu szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku dwie olkuskie placówki mogą poszczycić się prestiżowym tytułem „Srebrnej Szkoły 2022”.

„Perspektywy” co roku aktualizują ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Kapituła rankingu bierze pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniane są również osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników – wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu przeanalizowano 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Wzorem ubiegłych lat, opracowanie „Perspektyw” składa się z pięciu zestawień, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Rankingu Techników oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących, Rankingu Maturalnego Techników oraz Rankingu Szkół Olimpijskich. Oprócz tego wyróżnić można jeszcze rankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników).

Zwycięzcą rankingu wśród liceów zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. A jak wypadły szkoły z terenu naszego powiatu?

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego, sklasyfikowane zostało na 293 miejscu w skali kraju i na 27 w Małopolsce. Dzięki temu wynikowi placówka ta może poszczycić się w tym roku tytułem „Srebrnej Szkoły 2022”. Placówka została również wyróżniona w Rankingu Szkół Olimpijskich, gdzie zdobyła 96 miejsce w Polsce. IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazło się na 606. pozycji w kraju i 59 w województwie. Szkoła uzyskała tytuł „Brązowej Szkoły″. W małopolskim rankingu znaleźć możemy jeszcze LO im. R. Traugutta w Wolbromiu (miejsce nr 109).

W gronie 500 najlepszych techników znalazło się Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica. Szkoła uplasowała się na 147 pozycji w kraju i 19 w Małopolsce. To druga z olkuskich placówek, która może poszczycić się tytułem „Srebrnej Szkoły 2022”. W wojewódzkim zestawieniu możemy znaleźć jeszcze Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej (107 miejsce) oraz Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana (miejsce numer 108).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze