Powiat

Nasze samorządy złożyły już wnioski do drugiej edycji Polskiego Ładu. Na co postawiły Bukowno, Bolesław i Klucze?

Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski, których wartość dofinansowania wynosi maksymalnie: 65 mln złotych, 30 mln złotych i 5 mln złotych. Ostatni z wymienionych wniosków jest obowiązkowy.

Bukowno

Miasto wystąpiło o dofinansowanie trzech projektów. Na pierwszym miejscu znalazła się sztandarowa inwestycja, czyli budowa wiaduktu łączącego ul. Kolejową z ul. 1 Maja wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą – drogami dojazdowymi, dworcem autobusowym i parkingiem. Niedawno na to przedsięwzięcie Bukowno pozyskało dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest obecnie na około 48,9 mln złotych.

Wniosek o dotację do 30 mln złotych dotyczy modernizacji basenu przy Szkole Podstawowej nr 1, która obejmuje także wykonanie strefy SPA z saunami, montaż systemu odzyskiwania ciepła oraz fotowoltaiki. Przewidziana wartość inwestycji sięga kwoty ponad 8,4 mln złotych.

Kolejnym przedsięwzięciem, na które miasto chce uzyskać wsparcie finansowe jest modernizacja osiedlowej infrastruktury rekreacyjno-sportowej dotycząca placów zabaw przy ulicach Wiejskiej, Wodącej, Niepodległości oraz przy Miejskim Przedszkolu, a także budowę ogólnodostępnego skateparku przy ul. Szkolnej oraz budowę tężni solankowej dostosowanej do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Szacowana wartość tego zadania to 4,9 mln złotych.

Bolesław

Władze gminy postawiły na pozyskanie dotacji na budowę kanalizacji sanitarnej w części miejscowości Krze i Małobądz, składając wniosek z maksymalną wartością dofinansowania do 65 mln złotych.

Przebudowa ulicy Leśnej w Laskach i ulicy Chmielnej w Bolesławiu – drogowe inwestycje ujęto we wniosku do 30 mln złotych. -W stanie obecnym przedmiotowe odcinki dróg posiadają nawierzchnię asfaltową w złym stanie technicznym (liczne spękania i koleiny), nie posiadają infrastruktury umożliwiającej skuteczne odprowadzania wód opadowych z jezdni, co skutkuje powstawaniem zastoisk wody, a także zalewaniem posesji po opadach deszczu – uzasadnia gmina. Dlatego modernizacja dotyczy nie tylko wymiany nawierzchni na zaplanowanych do remontu odcinkach, ale i budowę kanalizacji deszczowej.

Ostatni wniosek obejmuje termomodernizację budynku Domu Wiejskiego w Małobądzu oraz montaż instalacji fotowoltaicznej na dwóch budynkach użyteczności publicznej. W budynku w Małobądzu swą siedzibę ma Gminny Zakład Oczyszczania Ścieków oraz fila Centrum Kultury w Bolesławiu. Drugi z wymienionych obiektów to Zespół Przedszkolno – Szkolny w Krzykawie, gdzie w ubiegłym roku wykonano kompleksową modernizację energetyczna.

Klucze

Tutaj złożono dwa wnioski. Jeden z nich (do 5 mln złotych) dotyczy modernizacji kilkunastu dróg na terenie gminy. Dokładnie chodzi o 12 odcinków traktów przebiegających przez 10 miejscowości.

Są to: droga dojazdowej do PSZOK – u w Kluczach – Osadzie, ul. Górna w Zalesiu Golczowskim, ul. Ogrodowa w Ryczówku, ul. Strażacka w Rodakach, ul. Zawadka w Bydlinie, ul. Rudnicka w Kluczach, ul. Kątowa w Ryczówku, ul. Stawowa w Kwaśniowie Dolnym, ul. Topolowa w Bydlinie, ul. Młyńska w Chechle, ul. Słoneczna w Kolbarku, ul. Dworska w Kluczach.

Zły stan techniczny planowanych do modernizacji odcinków dróg oznacza dla mieszkańców tych miejscowości poważne utrudnienia w dostępie do lokalnych ośrodków administracyjno-gospodarczych, w których zlokalizowane są szkoły, biblioteki, zakłady pracy, urzędy, placówki medyczne, jednostki ratownicze straży pożarnej, obiekty sportowo – rekreacyjne, etc. Stanowi również zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach kryzysowych – przejazd tymi odcinkami dróg karetki pogotowia czy innych służb ratowniczych jest bardzo utrudniony i wydłużony w czasie. Poprawa jakości dróg i ich przepustowości będzie mieć znaczący wpływ na poprawę dostępności komunikacyjnej tych terenów – argumentują władze gminy.

Budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kwaśniowie Dolnym – gmina Klucze wystąpiła do dofinansowanie tej inwestycji w ramach wniosków do 30 mln złotych. Budynek będzie jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, posiadający łącznik ze szkołą. Zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że na głównej sali znajdzie się pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki. Będzie tam można także grać w futsal, badminton, tenis czy piłkę ręczną. Sala oczywiście będzie dostosowana do prowadzenia zajęć sportowych zgodnych z programem szkolnym. W obiekcie będą również: sala pomocnicza służąca do zajęć rehabilitacyjnych, ruchowych lub siłowych; zaplecze socjalne (w postaci dwóch zespołów szatni z natryskami i toaletami, oraz magazynami na sprzęt sportowy) obsługujące główną salę sportową oraz zaplecze socjalne dla mniejszych grup sportowych korzystających z sali pomocniczej; widownia wraz z szatnią dla obsługi widowni w czasie zawodów sportowych; toaleta; pomieszczenie techniczne.

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze