Olkusz
We wtorek, 14 czerwca b.r., w Olkuszu gościli przedstawiciele Strajku Przedsiębiorców – organizacji walczącej o prawa małych i średnich przedsiębiorców, którzy według statystyk tworzą prawie połowę polskiego PKB. – Biurokracja, kilkukrotny lockdown a teraz tzw. Polski Ład. Najwyższa pora powiedzieć „Dość!” – podkreślają przedstawiciele formacji. Czy ich postulaty znajdą w naszym mieście posłuch?
Na przestrzeni ostatnich tygodni w Olkuszu coraz częściej goszczą politycy znani z telewizji i pierwszych stron gazet. Reprezentują oni zarówno obóz rządzący, jak i opozycję. Większość z nich łączy jednak wspólny mianownik. Jest nim zawód. Zawód: polityk. – Nie ma różnicy między PiS, PO, PLS czy SLD. Te formacje tworzą ludzie, którzy od dekad siedzą w Sejmie i nie wiedzą, jak wygląda normalne życie. Marnują czas na spory światopoglądowe, podczas gdy najważniejsza dla rozwoju państwa jest gospodarka. Tylko skąd oni maja wiedzieć jak ona funkcjonuje, skoro sami nie pracują? – pyta retorycznie Mateusz Rosół, członek Polski Liberalnej, partii powstałej na bazie oddolnego ruchu o nazwie Strajk Przedsiębiorców.
Członkowie ugrupowania spotkali się z mieszkańcami powiatu 14 czerwca b.r. w olkuskiej restauracji Guantanamera. – Jesteśmy formacją obywatelską. Nie korzystamy z subwencji partyjnych. Nie żyjemy na koszt podatnika. Organizujemy spotkania tam, gdzie spotykają się zwykli ludzie: w klubach, w restauracjach, na salach weselnych a nawet u fryzjerów – wyliczają przedstawiciele ugrupowania. – W Polsce mamy ponad 2 mln przedsiębiorców. Politycy wyzyskują ich jak pańszczyźnianych chłopów. Nie zgadzamy się na to. Należy przywrócić tej grupie godność, nie tylko jako ludziom przyczyniającym się do rozwoju kraju, ale przede wszystkim jako obywatelom – podkreślają przybyli do naszego miasta działacze.
O Strajku Przedsiębiorców głośno było w czasie pandemii, kiedy to właściciele firm zmuszeni zostali z dnia na dzień do zawieszenia swojej działalności. Strat wywołanych przymusowym zamknięciem w żaden sposób nie były w stanie zrekompensować rządowe dotacje. Najbardziej ucierpiały: branża gastronomiczna i weselna, fryzjerzy i kosmetyczki oraz kluby fitness i branża rozrywkowa. Wywołało to falę oburzenia i protestów wśród właścicieli firm prowadzących tego typu działalność. – Chociaż lockdown nie przynosi rezultatów, to jest wygodną dla polityków pokazówką ciężkiej walki z Covid-19. Jest też wygodny dla całej strefy budżetowej. Brak silnej reprezentacji MŚP pozwala politykom uczynić z przedsiębiorców kozły ofiarne – wskazują przedstawiciele Polski Liberalnej.
Według raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, cały sektor firm wytwarza blisko trzy czwarte wartości PKB naszego kraju. Małe i średnie przedsiębiorstwa generują blisko co drugą złotówkę PKB (49,1%). Największy udział w tworzeniu PKB mają zaś mikroprzedsiębiorstwa. Według danych za 2017 r. to około 30,3%. – Gospodarka tego kraju opiera się na małych i średnich firmach. Tymczasem cały czas mamy pod przysłowiową „górkę” – mówi Mateusz Rosół, wymieniając jako powód swojej złości bezsensowną biurokrację oraz niekorzystny system podatkowy. – Polski Ład jest tego kwintesencją – dodaje organizator spotkania.
Strajk Przedsiębiorców wskazuje również na uprzywilejowaną pozycję międzynarodowych gigantów. Ich zdaniem sektor MŚP musi się jednoczyć, aby móc przeciwstawić się korporacjom i cyfrowym monopolistom. – Z uwagi na dużą liczbę mikro i małych podmiotów, samozatrudnionych lub jednoosobowych firm, najlepszą formą oddziaływania na to, co dzieje się w państwie jest partia polityczna. Jest to najlepsze narzędzie do zdyscyplinowania klasy politycznej. Działając wspólnie, będziemy największym podmiotem gospodarczym kraju. To my jesteśmy Polską i to nasz zjednoczony głos powinien decydować o tym, co dzieje się w tym kraju w środowisku przedsiębiorstw – argumentują członkowie Polski Liberalnej.
A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy uważacie, że okoliczni przedsiębiorcy mogliby zacząć łączyć siły i walczyć o swoje prawa? – Jak zwykle zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl