parking niepelnosprawni

Od lipca będą obowiązywały nowe zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, które upoważniają do parkowania samochodu na tak zwanych kopertach i miejscach oznaczonych jako te dla osób niepełnosprawnych. Karty umieszczane są w pojazdach, których kierowcy lub pasażerowie to niepełnosprawni. Stare karty parkingowe są ważne do dnia określonego na karcie, ale nie dłużej niż do 30 listopada tego roku. Po tym terminie wszystkich obowiązywał będzie nowy wzór – obowiązujący we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nowe przepisy znacznie ograniczają ilość osób, które będą mogły z niej korzystać.

 

O wydaniu nowej karty decydować będzie nie dyrektor PCPR, ale przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, na podstawie wydanych przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności oraz wskazaniach do ulg i uprawnień.

– Oznacza to, że osoby posługujące się kartą parkingową wydaną wcześniej  na podstawie orzeczenia ZUS lub KIZ stracą uprawnienia do karty parkingowej  z dniem 30.11.2014r. będą  musiały zwrócić się do Powiatowego Zespołu o wydanie orzeczenia uprawniającego do wydania karty parkingowej, a następnie złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej – poinformowała Ilona Mączka, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Karta wydawana jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce na okres lat 3.

Należy pamiętać, że pozytywnie zaopiniowane mogą być wyłącznie wnioski osób niepełnosprawnych, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i jednocześnie spełniają jeden z trzech warunków: mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, umiarkowany stopień niepełnosprawności ze względu na choroby narządu wzroku, słuchu lub neurologiczne, a także osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia. Nowymi przepisami objęte są również placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, również mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
 
Jak informuje przewodnicząca zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, nie został określony jeszcze sposób postępowania wobec osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane przed 1 lipca 2014  z kodu 05-R,10-N, 04-O, mających pozytywnie zaopiniowane wskazanie do karty parkingowej. – Prawdopodobnie orzeczenie to będzie musiało być ponownie wydane na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Na dzień dzisiejszy osoby te nie będą mogły uzyskać karty parkingowej w myśl nowych regulacji – uważa Ilona Mączka.

Opłata za wydanie karty parkingowej prawdopodobnie będzie wynosiła tak jak obecnie 25 zł.

Gdzie i jakie dokumenty złożyć?

Wniosek o wydanie nowych kart należy skierować do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Powinny  zostać do niego załączone: kopia orzeczenia uprawniającego do wydania karty, jedna fotografia o wymiarach 35 x 45 mm oraz potwierdzenie dokonania opłaty za kartę.

Warto dopełnić wszystkich formalności już teraz, bo za korzystanie z nieważnych kart przepisy przewidują surowe kary pieniężne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wieso
wieso
10 lat temu

A co jak teraz w maju staję na komisji to w lipcu będę musiał ponownie stanąć żeby otrzymać kartę parkingową. I co znowu w kolejkach do specjlistów po 6 miesięcy albo dłużej czekać trzeba będzie. Czy ktoś o takiej sytuacji pomyślał.

mmiicc
mmiicc
10 lat temu

Wszyscy do weryfikacji. Narobiło się weteranów z kartą dla niepełnosprawnych. Trzeba ich zweryfikować bo prawdopodobnie 40% z nich nie powinno ich mieć. Znam takich co dostali kartę a w ich zachowaniu nie widać żadnego inwalidztwa.

kkkkkk
kkkkkk
10 lat temu

a co z osobami ktore maja na stałe wydana karte???

pavv
pavv
10 lat temu

Czy jeśli będę miał złamaną nogę to przysługuje mi karta czasowa?

theon
theon
10 lat temu

A ja spotykam co i rusz ,, niepełnosprawnych „kierowców którzy parkują gdzie im się tylko spodoba. Na zakazie, na przejściu, na środku chodnika, a zwróć takiemu uwagę, to dowiesz się że on jest inwalida i mu wolno. To po co te koperty ? Aaaaa, 25 zł i jakieś etaty do obsługi. 😀

ola z przedszkola
ola z przedszkola
10 lat temu

Co za geniusz wymyśla te przepisy? 😀
Już nie wystarczy być kulawym żeby móc parkować na miejscu dla niepełnosprawnych…Teraz trzeba będzie być na w pół ślepym albo głuchym,mieć stopień niepełnosprawności i chodzić po komisjach która to orzeknie…i dlaczego karta jest ważna terminowo a nie dożywotnio? Przecież kulawemu bez nogi noga już nie odrośnie jak jaszczurce ogon 😆
aaa już wiem….karta kosztuje 25 zł…nawet na nieszczęściu potrafią zarobić 8) 😀

kolo
kolo
10 lat temu

Każdy wniosek powinien być ponownie weryfikowany !!! Znam wielu posiadaczy tych dziwnych niebieskich „pozwoleń” co biegaja i skaczą jak jelonki..
Bo jak sie paniusia ze starostwa późno wybierze do pracy i biegiem leci po schodach i przez parking do swojej pandy to na jakiej podstawie ma wydaną taką kartę ???
Skoro należy się osobom „które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się” to o co tu chodzi ???