barszcz

Na terenie Olkusza i w jego okolicy – podobnie jak na terenie całej Polski – występuje barszcz Sosnowskiego. Roślina ta to szkodliwy chwast, który w polskich warunkach może osiągnąć do 3,5 m wysokości. Liście ma podobne do łopianu. Kwiaty na wysokich łodygach są zebrane w gęsty, duży baldach koloru białego. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Najczęściej występuje na terenach wilgotnych w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów. Włoski na liściach i łodygach wydzielają substancje parzące. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Kontakt człowieka z rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci. Te niebezpieczne cechy powodują konieczność zwalczania tej rośliny. Powinien robić to właściciel terenu, na którym barszcz Sosnowskiego rośnie. Najprostszym sposobem wyeliminowania rośliny jest metoda mechanicznego usuwania. Można również stosować walkę chemiczną. Oprysk najlepiej wykonać na nowo odrastające części zielone rośliny po skoszeniu. Zabiegi chemiczne można wykonywać herbicydami, takimi jak np. Roundup 360SL. Bezwzględnie należy zapoznać się
z treścią instrukcji stosowania preparatu. Więcej informacji dotyczących biologii rośliny oraz sposobów jej zwalczania zawiera ulotka zamieszczona na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (http://www.piorin.gov.pl/).

 

Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie czasu mogą pozostać widoczne blizny.

Po kontakcie z barszczem Sosnowskiego należy dokładnie przemyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej poradzić się lekarza. Należy unikać słońca przez dwie doby, ponieważ poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny
i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.

Tekst i zdjęcie: Wydział Zarządzania Kryzysowego UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze