Olkusz

Słowa wypowiedziane na scenie przez jedną z wolontariuszek idealnie odzwierciedlają codzienność uczniów z naszego powiatu, którzy działają w Szkolnych Kołach Wolontariatu. W środę spotkali się na olkuskim rynku, by wspólnie świętować Dzień Dobrych Uczynków.

Niesienie pomocy przez drobne gesty życzliwości wobec innych, bezinteresowne działania, jednym słowem czynienie dobra na co dzień – to główna idea Dnia Dobrych Uczynków, który w Olkuszu zbiegł się z innych świętem – obchodzonym 21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju. W tym roku, w obliczu wojny w Ukrainie, obydwa święta mają to szczególnie znaczenie.

O wolontariuszach z naszego terenu pisaliśmy wielokrotnie. A jest o czym, bo ilość różnego akcji, projektów, większych i mniejszych inicjatyw w które się angażują, naprawdę jest imponująca. W środę o swoich inicjatywach podejmowanych w ramach Dni Dobrych Uczynków opowiadali uczniowie szkół z powiatu olkuskiego, dla których wolontariat to chleb powszedni. Oni pomaganie mają po prostu we krwi. Każdej grupie przyświecało inne hasło. I tak byli to kolejno uczniowie: IV LO w Olkuszu („Czwórka przyjacielem zwierząt”), I LO w Olkuszu („Razem dla wspólnego dobra”), ZS Nr 1 w Olkuszu („Pokoloruj mój świat”), ZSP w Zedermanie („Mogę, to pomogę”), olkuskie Domy Dziecka: Pomocna Dłoń („Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”) i Dworek Marzeń („Każda pomoc to nowy początek”), ZS nr 3 w Olkuszu („Jak nie My – to kto?”), SP w Chechle („Pomagam, bo lubię i warto!”), ZS Nr 4 w Olkuszu („Jest potrzeba pomagamy, zawsze bardzo się staramy”), II LO w Olkuszu („Dzień Dobrym Czynię”).

Atrakcji na rynku nie brakowało. Niespodziankę w postaci słodkości dla każdego przygotowali przyjaciele z Ukrainy. Wśród nich była pani Olga, która opowiadała o działającej w Olkuszu grupie wsparcia na rzecz Ukrainy. Wydarzenie urozmaiciła Grupa Glutaminian Sodu, puszczając piękne bańki, zorganizowano punkt pomiaru ciśnienia, szereg animacji dla najmłodszych. Wolontariusze częstowali wszystkich kawą i lemoniadą za przysłowiowy uśmiech.

Podziękowania ze sceny skierowano do osób i instytucji, które wsparły środowe wydarzenie: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika, Radnego Województwa Małopolskiego Andrzeja Wójcika, Miejskiego Ośrodka Kultury, Grupy Glutaminian Sodu, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu. Imprezie patronował „Przegląd Olkuski”.

Nad wszystkim czuwali członkowie Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” na czele z Janiną Lenarczyk – koordynatorką projektu „Potrzebujesz mnie więc jestem”, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. To właśnie w jego ramach zrealizowano inicjatywy przygotowane przez partnerskie szkoły. Całe wydarzenie to część projektu „Olkuskie Centrum Aktywności Lokalnej” realizowane przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” przy wsparciu finansowym gminy Olkusz. Jak mówią organizatorzy: w tych trudnych czasach musimy wierzyć, że dobro zaczyna się tu i teraz.

Do zobaczenia za rok! Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji! 

Uczniowie - wolontariusze z powiatu olkuskiego spotkali się na olkuskim rynku świętując Dzień Dobrych Uczynków. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Dobroczynne "Res Sacra Miser".
« 1 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Osłodzili mi ceny węgla, że o gazie, benzynie, prądzie, oleju, maśle, chlebie nie wspomnę.