Mieszkańcy podolkuskich sołectw, jak i różnego typu stowarzyszenia z tego terenu, już wkrótce będą mogły  startować w konkursach dotyczących rozwoju obszarów wiejskich. Lokalna Grupa Działania dla Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz otrzymała właśnie promesę opiewającą na prawie 1 mln 900 tys. złotych. Unijna kasa ma zostać wykorzystana w ciągu najbliższych czterech lat.
– Wasza działalność ma już swoją historię i bardzo dobre doświadczenia. Teraz ten pakiet umożliwi wam wejście „z pełną parą” w program „Leader +”. Pytanie tylko, czy wystarczy środków na realizację wszystkich projektów. Wiele z nich można sfinansować z tych pieniędzy, ale można też ubiegać się o inne środki, z programów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich. Zyskujemy w ten sposób partnera do działań w lokalnych społecznościach. Jesteśmy przekonani, że gdy oddamy wam część naszych zadań, przyniesie to o wiele większe efekty, a jednym z najważniejszych jest aktywizacja lokalnych społeczeństw. W ramach przyznanych środków można zrealizować różne działania za kwotę około 2,5 mln złotych, bo wiadomo, że potrzebny jest również wkład własny – mówił wicemarszałek Małopolski Marek Sowa, przekazując stosowną umowę.
Olkuska LGD prężnie działa od trzech lat. Liczy 51. członków, wśród których jest też gmina Olkusz i powiat olkuski. – Na początku działalności na realizację projektu pilotażowego „Leader +” otrzymaliśmy od gminy grant w wysokości 70 tys. złotych. Rok później z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przyznano nam dotację opiewającą na kwotę 733 tys. złotych. Te środki przeznaczyliśmy na realizację 33. projektów dotyczących inwestycji w podolkuskich sołectwach, imprez integracyjnych i sportowych dla mieszkańców oraz wydawania folderów i broszur turystycznych. Całość zakończyliśmy w maju ubiegłego roku. Wówczas zaczęliśmy też przygotowania do tej umowy – tak o działalności LGD opowiadał dyrektor biura Łukasz Mączka.
LGD już jesienią ma ogłosić pierwsze konkursy. O środki ubiegać się będzie można w czterech zakresach: dotyczących działalności nierolniczej dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie, tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw oraz odnowy i rozwoju wsi. Czwarty konkurs dotyczy tzw. małych projektów, które mogą tworzyć tak osoby fizyczne, jak i stowarzyszenia.
Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze