Na jednym z bloków przy ulicy Skalskiej w Olkuszu ktoś wymalował sprayem widoczny na zdjęciu napis. Nad głupotą i płycizną poglądów niektórych ludzi nie ma się co rozwodzić. Najlepiej taki napis po prostu zamalować. Problem w tym, że akurat to hasło – wypisane sprayem – widnieje z boku bloku już od trzech lat. Administrator budynku, jest głuchy na wnioski mieszkańców, którzy uważają, że obraźliwy napis trzeba usunąć.
– Przecież wystarczy trochę farby. Jak można pozwolić, żeby przez tyle lat taki napis był widoczny. Przecież obok jest droga, ludzie tędy przejeżdżają i co mogą sobie pomyśleć o mieszkańcach, którzy tolerują takie napisy na swoim domu – denerwuje się pan Henryk.
To nie pierwszy i zapewne nie ostatni przypadek niszczenia mienia, a przy okazji głoszenia antysemickich haseł. Wystarczy przypomnieć tablicę z historią olkuskich Żydów, zamontowaną przez urząd miasta na budynku Brengardy, która graniczy z terenem dawnej bóżnicy.

Wandale niszczyli ją dwukrotnie, raz pojawiły się na niej nawet znaki Polski Walczącej i wulgaryzmy obrażające osoby wyznania mojżeszowego.
Dlaczego nie reagujemy, widząc obraźliwe napisy szkalujące ludzi tylko dlatego, że różnią się od nas wyznaniem czy poglądami?  – Ciągle pokutuje u nas przeświadczenie, że Żydzi to nie nasi, to obcy ludzie. Mam nadzieję, że kiedyś wszyscy zrozumieją i będą powtarzać słynny cytat: Ten jest z Ojczyzny mojej, kto cierpi – komentuje Jan Jagielski, przedstawiciel Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
W Olkuszu przed II wojną światową mieszkało przeszło trzy tysiące ludzi wyznania mojżeszowego. Większość z nich zginęła w obozach zagłady.  Jedyną pamiątką po ich bytności są dwa cmentarze. Nekropolia przy ulicy Kolorowej pochodzi z XVI wieku, druga przy ul. Jana Kantego z XIX wieku. Stan obu pozostawia wiele do życzenia. Pod koniec lat 60. minionego stulecia zdewastowano cmentarz przy ulicy Kantego, Nigdy nie udało się ustalić sprawców, którzy nocą porozbijali większość macew. Od tej pory praktycznie nic się nie zmieniło.
Od kilkunastu lat w magistracie leży projekt odnowy cmentarza przy ul. Kantego. W jego ramach miało powstać tu lapidarium z ocalałych macew. Jak twierdzi urząd, do tej pory nie udało się porozumieć w tej sprawie z gminą żydowską w Katowicach, która musi wyrazić zgodę na jakiekolwiek prace w obrębie nekropolii. Olkuski magistrat zajął się natomiast zabytkowym cmentarzem przy ulicy Kolorowej. W czasie II wojny światowej Niemcy przekopali rów przeciwczołgowy przebiegający przez cmentarz. Częścią macew wybrukowano dziedziniec dawnego gimnazjum przy ul. Piłsudskiego. Inne posłużyły do zabezpieczenia zbiornika wodnego w dzielnicy Pomorzany. Z kilkuset nagrobków udało się ocalić zaledwie kilkanaście.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gaweł
Gaweł
12 lat temu

Drogi JaroSH88. To ty wyraźnie napisałeś w swoim poście, że jesteś prawicowym ekstremistą i popierasz ideologię Hitlera. Ideologia Hitlera to narodowy socjalizm, a nazizm jest skrótem od Nationalsocjalismus, a nie jakimś innym niż narodowy socjalizm nurtem. Jak zatem możesz popierać ideologię Hitlera będąc jak piszesz, człowiekiem popierającym ideologię Hitlera. Ale mało tego, jako skrajny prawicowy ekstremista niewiele ci brakuje do skrajnego lewaka. Obie ideologie są poważną chorobą ludzkości, gdyż jedyne czym skutkują to jedynie ofiary ludzkie, stąd należy je ustawowo zwalczać i nie dopuszczać w żadnym wypadku do władzy. Polecam ci, żebyś jako młody człowiek ( prawdopodobnie rocznik 88) zaczął wyznawać piękna ideologię jaką jest ekstremistyczny zdrowy rozsądek. Weź przykład z Joschki Fishera, który z zielonego lewaka stał się liberałem, albo z Martina Bormanna juniora, który właściwie potrafił ocenić działalność własnego tatusia zostając pastorem.

JaroSH88
JaroSH88
12 lat temu

Hitlera i Napoleona mozna wrzucic do jednego worka jak rowniez innych tyranow historii swiata od poczatku istnienia ludzkosci…To ze nie zyjemy w czasach gdy mozemy byc swiadkami wojen napoleonskich i ze nie mamy mozliwosci spojrzenia w twarz nekanych przez Napoleona wcale nas nie tlumaczy ze mozemy go uwiecznic w naszym hymnie… Gdyby Adolf H. napadl na Trynidad i Tobago to nikomu w Polsce by nie przeszkadzala swastyka na murach ktora i tak w wiekszosci jest odczytywana blednie

aga
aga
12 lat temu

Do JAROSH88 i Olkuskiej GKSy
Po sposobie myślenia i argumentacji wnioskuję, że jesteście osobami młodymi dla których to tylko teoria i akademicka dyskusja. Wykorzystujecie anonimowość sieci. Z oczywistych powodów nie ma wśród nas świadków wojen napoleońskich, ale zapewniam Was, że wciąż żyją świadkowie „zagubienia się” Hitlera. Nie sądzę, abyście mogli im spojrzeć w twarz i powtórzyć swoje teorie. Z tego też powodu nie przeniosę dyskusji z Wami na gg. Ani nigdzie indziej. Szkoda czasu.

janek
janek
12 lat temu

Do wszystkich którzy nie widzą niczego złego w opisywanej sytuacji: każdy z nas ma jakieś poglądy ale nie wszyscy latają ze sprayem i wypisują bzdury na murach (przy okazji niszcząc czyjeś mienie – zauważmy „czyjeś” a nie „swoje”. Abstrahując od treści napisu: masz potrzebę malowania na murach – pomaluj swoją łazienkę, potem kuchnię i przedpokój (o sypialni nie wspominam bo każdy kibol ma ją wysprayowaną z założenia

JaroSH88
JaroSH88
12 lat temu

Pan Gaweł zle zrozumial moje przesłanie lub moja opinia byla za bardzo zamglona. Nazizm, który stał się oficjalną ideologią III Rzeszy nie ma niemal nic wspólnego z tradycyjną prawicą a jak juz mamy byc tak drobiazgowi to chce przytoczyc iz jedyny uzytkownik ktory napisal w komentarzach nizej ze NS to ideologia prawicowa to jest Pan Gaweł.

Gaweł
Gaweł
12 lat temu

Kiedy czytam niektóre komentarze nóż sam otwiera mi się w kieszeni. Jaro SH88 twierdzi, że jest skrajnie prawicowym ekstremistą i jako skrajnie prawicowy ekstremista popiera ideologię Hitlera, który się troszkę zagubił. Podobnej bzdury nie czytałem od dawna. Od kiedy Narodowy Socjalizm był ideologią prawicową? Owszem był tak określany przez komunistów. Hitler był zachwycony Stalinem, dopóki nie rozpoczął z nim wojny, ale w jej trakcie także. Stalin w tym samym okresie był zachwycony Hitlerem. Obie ideologie są tożsame w swej praktyce. Różnica polega jedynie na tym, że jedni mienili się nacjonalistami a drudzy internacjonalistami. Być nacjonalistą nie jest tożsame z byciem zwolennikiem idei prawicowych.
Dywagowanie na tym forum temat kibolskich napisów na murach olkuskich budynków to już zwykła perwersja polegająca na ideologizowaniu zwykłego wandalizmu i totalnej głupoty. Dla większości ludzi Żydzi, to Żydzi, a nie Cracovia, czy inny klub. Napis powinien zniknąć.

alicja
alicja
12 lat temu

[b]Szanowny Panie Blokersie/Antysemito[/b],
Nie mam pojęcia o jakiej reszcie tekstu Pan mówi. Byłam tam z kilkoma mieszkańcami ulicy Skalskiej i pokazali mi tylko ten napis. Fakt są to osoby starszego pokolenia, niektóre pamiętają zapewne jeszcze wojnę. Ja najwyraźniej do młodego pokolenia też się nie zaliczam bo dla mnie napis nosił antysemicki wydźwięk. Przypomnę o jeszcze jednym fakcie. Ten napis powstał kilka lat temu i nie tylko on. Pamiętam bo pracowałam wtedy w Gazecie Krakowskiej. Podobnej treści napisy pojawiły się jednej nocy w pięciu czy sześciu punktach Olkusza m.in. na dworcu kolejowym, ówczesnym Plusie, dwóch sklepach i właśnie tym bloku. Sięgnęłam do archiwalnego tekstu: policja zamierzała postawić sprawcom nie tylko zarzut wandalizmu ale także obrażania uczuć religijnych. Swoim tekstem nie chciałam obrażać kibiców ale zwrócić uwagę na problem jakim jest nasza obojętność wobec przejawów antysemityzmu. Nie chcę by moje dziecko czytało takie napisy i z nich dowiadywało się o historii swojego rodzinnego miasta. Nie chcę się wstydzić oprowadzając znajomych po wymalowanym sprayem Olkuszu. Każdy ma prawo mieć własne poglądy, ale chyba zgodzi się Pan ze mną, że nie wolno ich wyrażać w wulgarny sposób niszcząc publiczne mienie. Jeśli doczytał Pan tekst do końca podaję tam więcej przykładów działań antysemickich, które z pewnością nie mają nic wspólnego z kibicami. Jeśli moja odpowiedź Pana nie zadowoliła, nie widzę przeszkód by się spotkać i porozmawiać czy na temat tego konkretnego napisu, czy ogólnie tego negatywnego zjawiska.
Pozdrawiam

Blokers/Antysemita
Blokers/Antysemita
12 lat temu

Autorka tekstu nawet nie wysiliła się na tyle by pstryknąć fotkę całego napisu na tym bloku, bo to co jest na zdjęciu to tylko jego większa część.O reszcie p. Alicja się nawet nie zająknęła, a to mogłoby wiele wyjaśnić. Czyżbyśmy mieli do czynienia z próbą manipulacji…?

Ja wiem, że Wyborcza lubuje się w tego typu zagrywkach, co jakiś czas histeryzując o rzekomych „dzikich hordach” antysemitów panoszących się po naszym kraju. Ale żeby lokalny tygodnik, którego dziennikarze- z założenia (choć jak widać w tym przypadku tak nie jest)- powinni być lepiej doinformowani o tym co się dzieję w lokalnym środowisku, byli aż tak niekumaci, to tego nie rozumiem. Jeśli się nie posiada choć minimalnej wiedzy na dany temat, to radziłbym żeby nie zabierać się za pisanie takich artykułów!

Na koniec, mam nadzieję, że w jakikolwiek sposób raczy się p. Alicjo ustosunkować do tego co napisałem.

Olkuska GieKSa
Olkuska GieKSa
12 lat temu

[quote name=”aga”]ja też nie wiedziałam, że napis dotyczy Cracovii. Chciałabym, aby autor tego tekstu wytłumaczył sędziemu jego znaczenie. Mało prawdopodobne jest aby miał szczęście i trafił na „aktywnego kibica” który by podzielił jego tok rozumowania. Bez względu na tłumaczenia „kibiców”, osoby które wykonały ten napis powinny być ukarane. Ludzie odpowiedzialni za wygląd bloków którzy zaniechali działań także.[/quote]

Poniekad racja ze ktos niezorientowany w „temacie” skojarzy to jako wyzwiska w stosunku do narodu żydowskego. Tylko ze mowimy o tym ze ktos dopuscil sie aktu wandalizmu malujac cos tam na scianie – a moze mu zostac postawiony zarzut o rasizm,a to juz chyba istotne.

To jest tak samo ze jak mnie uderzy murzyn to mu postawia zarzut pobicia,a jak ja uderze czarnego to juz mam pobicie,rasizm itd. A wykroczenie niby to samo. Nie podciagajcie „wojny kibicowskie” pod „wojny na tle rasowym”

PS Jaro – swietny komentarz zwlaszcza o Bonaparte.

JaroSH88
JaroSH88
12 lat temu

Pani Agnieszko, to zalezy jak komu lezy…ja nie twierdze ze Hitler robil dobrze, nie twierdze ze byl super nie utozsamiam sie z nim ani nie jest moim bohaterem politycznym ja tylko popieram jego ideologie, niestety biedny Adolf zagubil sie troszke i jego Narodowy Socjalizm oraz jego idea III Rzeszy skrecila w mroczne haniebne dzialania a mianowicie milionowe ludobójstwo. Najbardziej poszkodowani bylismy MY POLSKI NAROD dlatego on kojarzy nam sie tak zle. Prosze zaobserwowac z drugiej strony Napoleon Bonaparte tez mial skrajne poglady polityczne ktore go zgubily….niszczyl gwalcil palil zabijal po to aby podbic swiat a dlaczego mamy go w naszym narodowym hymnie?niech pani sie zastanowi i prosze odpowiedz na moje pytanie na gg 9373039 poniewaz rozmywamy w/w temat…pozdrawiam

aga
aga
12 lat temu

Do JaroSH88: pamiętaj, że Hitler też miał skrajne ekstremistyczne poglądy. I chyba wiesz co z tego wyszło. Czy historia niczego Cię nie nauczyła?

JaroSH88
JaroSH88
12 lat temu

Do Pani Alicji, twórcy tekstu…Jestem skrajnie prawicowym ekstremista.Wiadomo iz ten napis moze i jest malo inteligentny ale zadam Pani pytanie, dlaczego Pani m.in. mnie obraza za glupote i plycizne pogladow bo takie zdanie jest umieszczone w tym tekscie. W dalszej czesci mozna przeczytac cyt.”widząc obraźliwe napisy szkalujące ludzi tylko dlatego, że różnią się od nas wyznaniem czy poglądami?” czyli rozumiem ze antysemitow Pani potepia poniewaz nie jest Pani zadowolona m.in. z mojej ideologii i pogladami politycznymi czy etnicznymi. Ja nie moge miec swoich pogladow, a ktos inny moze. I tym bardziej ich Pani broni poniewaz zgadzaja sie z moralnym pogladem na pani swiat…egoistyczne podejscie do sprawy… a tak na marginesie na Skalskiej dominuja kibice Wisły Kraków ktorzy nienawidza sie z lokalna druzyna Cracovii Krakow dlatego zaistnial ten napis…a dlaczego?zachecam do internetowej lektury czemu tak jest…pozdrawiam

aga
aga
12 lat temu

ja też nie wiedziałam, że napis dotyczy Cracovii. Chciałabym, aby autor tego tekstu wytłumaczył sędziemu jego znaczenie. Mało prawdopodobne jest aby miał szczęście i trafił na „aktywnego kibica” który by podzielił jego tok rozumowania. Bez względu na tłumaczenia „kibiców”, osoby które wykonały ten napis powinny być ukarane. Ludzie odpowiedzialni za wygląd bloków którzy zaniechali działań także.

Olkuska GieKSa
Olkuska GieKSa
12 lat temu

Napis dotyczy Cracovii – a jesli ktos nie ma o tym pojecia – tak jak Pani Redaktor- to niech nie komentuje tego.

Olkusz jest mistem ktore z racji swojego polozenia skupia w sobie 4 aktywne srodowiska kibicow i tego nie zmienicie.Jestesmy poniekad skazania na wyrazy pogardy badz uwielbienia dla poszczególnego klubu.tak jak wspomniano juz sa w Olkuszu Zydzi(KSC),Psy(TSW),Gołebie(ZS) i Cygany (GKS).Wiec tylko czekam az na widok napisu j….cyGanów Pani redaktor stworzy kolejny fascynujacy reporaz o uprzedzeniom przeciwko cyganowm hehe.

Niech Pani napisze dlaczego nie buduje sie wiecej orlikow ,tylko tak jak np na Pakusce powstalo kolejne betonowe boisko?Dlaczego stadion jest zamykany przed mieszkancami Olkusza?Dlaczego nie powstaja silownie gdzie mlodziez moglaby sie wyladowac? Ale nie,lepiej napisac o tym ze ktos obrazil zyda………

Nika
Nika
12 lat temu

Być może masz rację Olkuszanko, że napis dotyczy drużyny, ale ile osób zdaje sobie z tego sprawy. Dla mieszkańców Skalskiej po prostu obraża on Żydów. I tak prawdopodobnie odczytuje go większość ludzi którzy nie znają się na slangu pseudokibiców.

olkuszanka
olkuszanka
12 lat temu

O czywiscie, ze chodzi o klub Cracovii. Na nich mówi sie Żydy a na Wisle Psy (bo to klub kiedys policyjny). Delikatna nadinterpretacja ze strony dziennikarki i pojscie nie w ta strone co trzeba. Co nie zmienia faktu, ze mozna by go bylo usunac! To chyba nie jest za wiele roboty. Ale pan Otwinowski ma pewnie inne wazniejsze rzeczy do roboty, jak na przyklad dolicznie niezuzytych impulsow 🙂

Wicek
Wicek
12 lat temu

[quote name=”M.”]Może się czepiam ale ten artykuł zupełnie nie pasuje do treści napisu, bo dotyczy on przecież niechęci do… Cracovii a nie narodowości żydowskiej.[/quote]
Ale tu nie ma ani słowa o Cracovii!!!
Tu w ogóle jest jakaś treść? Chyba, że myślisz o daniu upustu chuci pedała-filosemity

Jan
Jan
12 lat temu

Tak jest,panie Gawle.Ma Pan zupełną rację.A jeszcze młodź z okolicznych miejscowości zjeżdża tu żeby szpanować,chleje piwo,ryczy całymi nocami.Dla nich Olkusz jako miasto nie istnieje.Niszczyć trawniki…Przecież na mojej wsi chodzi się na ukosUkraść kwietnikiPosmarować nowo malowane ściany,bo to „ich”..Przecież to nie moje…Oni”to mają zrobić,oni kupić,oni posprzątać psie gówna itd.Oni,oni,oniCzyli któ?Nikt nie powie:my,bo to nie ich miasto.

Gaweł
Gaweł
12 lat temu

Olkuszanie to gatunek na wymarciu, ilu jest bowiem takich, którzy pochodzą stąd z dziada pradziada? Nieliczne jednostki, z reguły należące do starszego pokolenia. Przytłaczająca większość, to ludzie, których z Olkuszem łączy jedynie miejsce zamieszkania. Na weekhendy wyjeżdżają do Krakowa lub Katowic, albo do swoich rodzinnych miejscowości, gdzieś w Polsce, albo do okolicznych wiosek. Kto ma zatem dbać o Olkusz. Ktoś , kto z miastem się nie utożsamia ma gdzieś jego wygląd i to czy jest w nim gdzie iść i co zobaczyć. Wrodzony wandalizm, brak poszanowania tego co powinno być traktowane za wspólną własność pogłębia stan ogólnego dziadostwa, bajzlu, marazmu społecznego. Jeśli się nawet w tym mieście zrobi coś ciekawego,ładnego, to zaraz to zdewastują, zdemolują, wymalują. Oba cmentarze żydowskie, trawniki-zwłaszcza po zimie, podolkuskie lasy ze stertami śmieci, olkuskie stawy, -to wizytówki mieszkańców naszego miasta i okolic. Usiąść i płakać. Przed wojną było lepiej. Na pewno w centrum.

M.
M.
12 lat temu

Może się czepiam ale ten artykuł zupełnie nie pasuje do treści napisu, bo dotyczy on przecież niechęci do… Cracovii a nie narodowości żydowskiej.

Jan
Jan
12 lat temu

Ten temat,dyskwalifikujący Olkusz daje okazję do pytania:dlaczego Olkuszanie ,rownież młodzi nienawidzą swego miasta.Niszczenie tablic i koszy na śmieci,smarowanie po odnowionych domach,straszne za smiecenie każdego kąta,bandytyzm,zerowa aktywność społeczna,bezradność policji i straży miejskiej…Czy tylko tyle? I „dzięki” Olkuszanom to miasto jest bez wątpienia najbrzydszym,najbardziej zaniedbanym miastem w całej Małopolsce.Więc dlaczego nienawidzą?