Prawie 40 tysięcy złotych dofinansowania na usługi terapeutyczno-rehabilitacyjne otrzymało Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Oznacza to, że 30 rodzin z małym dzieckiem niepełnosprawnym będzie mogło skorzystać z oferty innowacyjnych zajęć, mających na celu poprawę zdrowia dzieci.
Projekt autorstwa Anny Skręt znalazł się w czołówce ponad 1638 projektów nadesłanych do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z całej Polski. Uzyskał 214 punktów na 219 możliwych. Dofinansowanie w kwocie 39.534,00 zł zostało przyznane w ramach Priorytetu III – Integracja i aktywizacja społeczna – zabezpieczenie społeczne. Projekt „Tęczowy parasol – dostępność i wysoka jakość usług terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla małego dziecka niepełnosprawnego z terenu powiatu olkuskiego” jest skierowany do 30 rodzin z małym dzieckiem niepełnosprawnym od 1. do 10. roku życia, między innymi z porażeniem mózgowym, objawami autyzmu, zaburzeniami w rozwoju komunikacji, dezintegracją sensomotoryczną, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym.
– Projekt jest innowacyjny. Stowarzyszenie jako pierwsze na naszym ternie skierowało swoje działania w kierunku pomocy małemu dziecku niepełnosprawnemu i jego rodzinie. Z roku na rok pogłębia się zakres działania – mówi Anna Skręt, autorka i koordynator projektu.
W ramach otrzymanej dotacji planuje się przeprowadzenie szeregu działań: promowanie warunków wspomagających wczesne i specjalistyczne wsparcie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin, zwiększenie i uatrakcyjnienie metod i form terapeutycznych, włączenie rodziców w terapię dziecka. Powyższe działania będą realizowane poprzez: spotkania integracyjno-informacyjne dla rodziców, warsztaty dla dzieci z rodzicami promujące metody stymulujące rozwój małego dziecka o specyficznych potrzebach rozwoju, warsztaty terapeutyczne w Sali Doświadczania Świata i Sali Integracji Sensorycznej a także indywidualną rehabilitację metodą NDT Bobathów, PNF-u i Kinesio-Taping-u, diagnozę dla dzieci z objawami zaburzeń w zakresie SI oraz zajęcia z komunikacji alternatywnej dla dzieci z problemami w komunikowaniu się. Zajęcia odbywać się będą w Sali Doświadczania Świata „Snoezelen” oraz w pomieszczeniach Przedszkola Integracyjnego nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym, który jest partnerem projektu.