Modernizacja targowiska w Wolbromiu już wkrótce ruszy pełną parą. W dużej mierze za sprawą dofinansowania, które gmina Wolbrom właśnie otrzymała od Zarządu Województwa Małopolskiego. Projekt rozwiąże właściwie całkowicie dwa największe z problemów handlujących i kupujących na wolbromskim bazarze – brak zaplecza sanitarnego oraz nieprzystosowanie targowiska do handlu żywymi zwierzętami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, targowisko w nowej odsłonie zobaczymy pod koniec przyszłego roku.

Wolbromskie targowisko jest jednym z największych bazarów w całym regionie. W środy, czwartki, a czasem nawet we wtorki, na wolbromski bazar zjeżdżają handlarze z dwóch województw. Warunki, jakie tam panują, są dyskutowane od dawna. Głównie dlatego, że nie ma tam warunków do handlu zwierzętami i niemal żadnego zaplecza sanitarnego. Zarządcą placu jest Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który co roku przekazuje do budżetu miasta dochód z opłat targowych, które w skali roku nie mogą wynosić mniej jak 600 tys. zł.

O kłopotach osób handlujących domową zwierzyną pisaliśmy wielokrotnie na łamach „Przeglądu Olkuskiego”. Wprowadzony przez gminę zakaz handlu zwierzętami wynikał z braku odpowiednich warunków, które narzucało na administratora obiektu prawo polskie i unijne. Handlarze negocjowali z burmistrzem, żeby handel mógł się odbywać, bo zakaz uniemożliwiał im normalne zarobkowanie. Osiągnięto pewien konsensus, ale sprawa nie została załatwiona do końca. Jest szansa, że wkrótce handel zwierzętami będzie się odbywał według europejskich standardów.

Projekt modernizacji targowiska zakłada, że cała inwestycja kosztować będzie około 1,6 mln zł. Dokładna kwota będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Nie zmienia to faktu, że 75% kosztów kwalifikowanych dołoży Unia Europejska w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i będzie to niespełna milion złotych. Resztę musi znaleźć w swoich zasobach gmina. Województwo Małopolskie rozdysponowało niemal 17 mln zł na przebudowę i wyposażenie 19 targowisk w województwie. Można było ubiegać się maksymalnie o milion złotych na jeden projekt, więc Wolbrom z 986 545 zł wykorzystał maksymalnie tę możliwość.

– W pierwszym etapie modernizacji przewidziane jest wybudowanie budynku, w którym znajdzie się pomieszczenie dla służb sanitarnych, doglądających handlu zwierzętami, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i toalety. Powstaną również zadaszone stanowiska do handlu zwierzętami, przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. W drugim etapie realizacji projektu  budynek gospodarczy zostanie wykończony, na części targowiska zostaną wybudowane zadaszone wiaty do handlu – mówi Ewa Barczyk z wolbromskiego magistratu. Pierwszy etap wspomnianych prac powinien zakończyć się jeszcze w tym roku. Aktualnie w wolbromskim Urzędzie Miasta i Gminy przygotowywany jest przetarg, który ogłoszony zostanie lada dzień.

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
baranfelik100 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
baran
baran

Haha a myślisz że Wolbromiu się coś dzieje? Magistrat został wręcz PRZYMUSZONY do zajęcia się sprawą tej inwestycji bo by burmistrza na taczkach wywiezli czy wszyscy rolnicy.

Ewa Barczyk no rzeczywiście kompetenta kobieta

felik100
felik100

W Olkuszu nic cie nie dzieje.