przyrodniczy problem kierowcow

Niedawno wyremontowana droga Olkusz – Bukowno miejscami stanowi problem dla niektórych kierowców. Skarżą się oni na krzaki i drzewa, które nie są regularnie przycinane. Kłopot zmotoryzowanym sprawiają też dziki i lisy.

 

– Droga Olkusz Bukowno, tak pięknie wyremontowana jakiś czas temu, obecnie pomimo dobrego – co zasługuje na pochwałę – asfaltu, wygląda jakby przyroda się o nią upomniała. Drzewa i krzaki rosną tuż przy krawędzi jezdni, a gałęzie regularnie przycinane są przez przejeżdżające samochody. Pobocza brakuje – nieudolnie, częściowo było umacniane jakimiś odpadami budowlanymi. Jeżdżę tam codziennie do pracy, podobnie jak dziesiątki innych kierowców. Często widuję rozbite przy drodze auta, które wypadły z osi jezdni i zamiast w miarę bezpiecznie zatrzymać się na poboczu, regularnie „przytulają” się dodrzewa olkusz - bukowno 2 coraz grubszych drzew. Dodatkowo często i gęsto na asfalcie pojawiają się ślady bliskich spotkań aut z zwierzyną leśną co również spotkało mnie osobiście. Niestety, zwierzęta dzięki gęstym krzakom przy drodze widoczne są dopiero w chwili zetknięcia z zderzakiem. Przecież nie trzeba wiele, aby wykarczować krzaki wzdłuż drogi, a może również namalować linie osi jezdni i już z tym pięknym asfaltem byłaby to przynajmniej jedna „wjazdówka” do Olkusza, której byśmy się nie wstydzili. I niech nikt z zarządców dróg nie mówi, że drogo, sezon zimowy się zbliża a opału nigdy nie za wiele – napisał do nas jeden z Czytelników z Olkusza.

Zarządcą drogi jest olkuski powiat. Zapytaliśmy, kiedy drzewa zostaną przycięte tak, by nie stanowiły przeszkody dla kierowców. – Prace w zakresie wycinki samosiejek z pasów drogowych dróg powiatowych są prowadzone na bieżąco. Aktualnie roboty w tym zakresie wykonywane są na drodze powiatowej w miejscowości Jeżówka i drodze powiatowej w miejscowości Gorenice. Po wykonaniu robót na powyższych drogach przystąpimy do wycinki samosiejek z pasa drogowego drogi w kierunku Bukowna. Z uwagi na konieczność prowadzenia w okresie wiosennym i letnim robót w zakresie bieżącego utrzymania dróg, prace w zakresie zieleni wykonujemy zazwyczaj jesienią i w okresie zimowym – wyjaśnia dyrektor Zarządu Drogowego Paweł Pacuń.

Nasz czytelnik zwraca uwagę również na jeszcze jeden problem na wspomnianej drodze – dzikie zwierzęta, które często są uczestnikami drogowych stłuczek. – Liczebność zwierzyny leśnej, jak dziki i lisy jest tak wielka, iż wypadałoby jakieś odstrzały zorganizować. Jak tak dalej pójdzie nie tylko w okolice lasu nie będzie się dało udać, ale zamiast ludzi zwierzyna w Olkuszu zamieszka. Nie wiem, co robią ludzie z kółek łowieckich i z nadleśnictwa, drzewa olkusz - bukownoale sytuacja staje się nienormalna. Najpierw kilkadziesiąt lat żadnych oznak życia w okolicznych lasach, a teraz co? Mamy uzbrajać nasze auta w solidne orurowania, a na grzybobranie chodzić z maczetą? Coś mi się wydaje, że pomału Olkusz diabeł ogonem nakrywa. A wystarczy spojrzeć jak wygląda świat tuż za granicą naszego powiatu – dodaje olkuszanin.

Gospodarka łowiecka jest koordynowana przez nadleśnictwo, a dzierżawcami obwodów łowieckich, ustalonych przez wojewodę, są koła łowieckie. Myśliwi tlumaczą, że liczba zwierząt przeznaczonych do odstrzału jest ściśle określona i dostosowana do ilości danych gatunków. – Wszelkie odstrzały zwierząt prowadzone są w oparciu o kilka dokumentów. Co roku sporządzany jest plan łowiecki, uzgadniany z gminami i okręgowym zarządem Polskiego Związku Łowieckiego. Odstrzały zwierzyny zatwierdza jeszcze nadleśnictwo. Funkcjonuje też wieloletni plan hodowlany, sporządzany przez przyrodników. Na podstawie tych wszystkich informacji ustalana jest wielkość odstrzału zwierząt. Wiadomo, że część z nich ginie na drogach, ale nie każdy wypadek jest zgłaszany. Trzeba pamiętać, że zwierzyna się przemieszcza – dziki szukają żeru, chodzą na pola uprawne i dlatego w niektórych miejscach jest ich po prostu dużo. Jeśli chodzi o lisy, to ich liczebność drastycznie wzrosła, odkąd są rozrzucane w lasach szczepionki przeciwko wściekliźnie. Odstrzał jest większy niż we wcześniejszych latach – tłumaczy prezes Koła Łowieckiego „Sokół” Marek Miłek.

13
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
13 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
rodowity olkuszaninkierowca myślącymaurycy333a2okimyślący kierowca Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maurycy333a2
maurycy333a2

mądry kierowco

Żałosny jesteś, życia nie znasz, nic nie widziałeś i raczej dobrze bo tylko pisanie ci zostaje. Smutek ogarnia krainę Muminków jak takie wypowiedzi jak twoje się pojawiają. Szkoda czasu na rozmowę z tobą, jak uda ci się kiedyś wsiąść do auta jako kierowca i przejechać kilka kilometrów to może wrócimy do rozmowy o stopniowaniu priorytetów w życiu.

kierowca myślący
kierowca myślący

Twierdzisz że w zderzeniu auta z lisem człowiek ucierpi a lis nie ucierpi? no to co ten lis ma hełm na głowie? :-* 😆
Poza tym cóż to za podejście do życia? że lis wbiegnie komuś raz na rok pod koła to trzeba wystrzelać wszystkie lisy w lesie? a jak kot podejdzie to koty potruć? i drzewa wyrżnąć bo co? Dziwne podejście do życia…Przecież drzewa na drodze nie rosną :-*

maurycy333a2
maurycy333a2

a może to Ty zrozumiesz co te biedne zwierzątka muszą przeżywać ? :-* Las to ich dom …ale co tam nie?…kierowcy myślą tylko o sobie …[/quote] Taa Weź do auta żonę, dziecko lub kogoś kto jest ci ważny i walnij se w lisa lub dzika zobaczymy czy pogłaszczesz go i zmówisz paciorek czy też uznasz go za coś złego co nie powinno zrobić ci krzywdy, fakt zwierze nie winne ale do wszystkich tak je kochających co jest ważniejsze ono czy człowiek i nikt nigdy nie przekona mnie że ono a panie mądry kierowco widać nadal że piszesz tylko po to… Czytaj więcej »

rodowity olkuszanin
rodowity olkuszanin

[quote name=”D.Z. okiek”]”Aktualnie roboty w tym zakresie wykonywane są na drodze powiatowej w miejscowości Jeżówka i drodze powiatowej w miejscowości Gorenice” – tak. zgadza się. Wszystkie siły i środki zostały rzucone na Gorenice. Tam prowadzony jest remont drogi, tam wycinane są gałęzie. Ktoś powie – dlaczego? BO PAN STAROSTA MIESZKA W GORENICACH. I dlatego tam zrobiono chodniki, odwodnienie drogi, nową nakładkę. Teraz będą wymieniać podbudowę na drodze w kierunku Czernej. KPINA. A w gminie nie ma innych ważniejszych dróg? Co z niedokończonym odcinkiem trasy Rabsztyn-Troks-Braciejówka? Co z odcinkiem Olkusz-Podgrabie-Bogucin-Jaroszowiec?co z u. Dworską? PANIE KWAŚNIEWSKI WSTYD !!![/quw Gorenicach tez mieszkają ludzie… Czytaj więcej »

kierowca myślący
kierowca myślący

[quote name=”maurycy333a2″]do mądrego kierowcy…. Taak a ty jeździsz 5 km/h na wstecznym i jesteś idealnym kierowcą. Widać że nawet podstawy ciężko ci wchodzą, rozumując twoim tokiem to należy zamknąć wszystkie drogi oprócz tej którą dojeżdżasz z jakiegoś zadupia we wtorki i w piątki na targ do Olkusza. Proponuję abyś raz wyciągnął samochód w godzinach porannych lub wieczornych i przejechał się tą drogą to może zrozumiesz co kierowcy z większymi przebiegami muszą przeżywać na naszych drogach, PS jak kogoś nie stać na AC to z domu się ruszać nie powinien.[/quote] a może to Ty zrozumiesz co te biedne zwierzątka muszą przeżywać… Czytaj więcej »

maurycy333a2
maurycy333a2

do mądrego kierowcy….

Taak a ty jeździsz 5 km/h na wstecznym i jesteś idealnym kierowcą. Widać że nawet podstawy ciężko ci wchodzą, rozumując twoim tokiem to należy zamknąć wszystkie drogi oprócz tej którą dojeżdżasz z jakiegoś zadupia we wtorki i w piątki na targ do Olkusza. Proponuję abyś raz wyciągnął samochód w godzinach porannych lub wieczornych i przejechał się tą drogą to może zrozumiesz co kierowcy z większymi przebiegami muszą przeżywać na naszych drogach, PS jak kogoś nie stać na AC to z domu się ruszać nie powinien.

myśliwy
myśliwy

[quote name=”myślący kierowca”]Natura Polaków to marudzenie….wszystko źle…a to pies szczeka, a to kot miauczy…a może to wasza wina? a może to wy zabijacie zwierzaki bo za szybko jeździcie? Jakby jeden z drugim jechał 50 km/h to by zdążył wyhamować a zwierzak uciec…ale gdzie tam….trzeba pruć 90 km/h byle szybciej… zawsze możecie jeździć drogą krajową do Bukowna skoro wam lisy przeszkadzają…tam lisów nie ma…zwykłe OC nie pokryje kosztów naprawy auta przy zderzeniu z dzikiem więc można też kupić ubezpieczenie AC zamiast marudzić i zwalać winę na lisy….dziwi mnie kierowca który widzi tylko czubek własnego nosa a nie widzi przyrody która jest… Czytaj więcej »

oki
oki

[quote name=”D.Z. okiek”]”Aktualnie roboty w tym zakresie wykonywane są na drodze powiatowej w miejscowości Jeżówka i drodze powiatowej w miejscowości Gorenice” – tak. zgadza się. Wszystkie siły i środki zostały rzucone na Gorenice. Tam prowadzony jest remont drogi, tam wycinane są gałęzie. Ktoś powie – dlaczego? BO PAN STAROSTA MIESZKA W GORENICACH.
I dlatego tam zrobiono chodniki, odwodnienie drogi, nową nakładkę. Teraz będą wymieniać podbudowę na drodze w kierunku Czernej.
KPINA. A w gminie nie ma innych ważniejszych dróg?
Co z niedokończonym odcinkiem trasy
Rabsztyn-Troks-Braciejówka?
Co z odcinkiem Olkusz-Podgrabie-Bogucin-Jaroszowiec?
co z u. Dworską?

PANIE KWAŚNIEWSKI WSTYD !!![/quote]
coś w tym jest

myślący kierowca
myślący kierowca

Natura Polaków to marudzenie….wszystko źle…a to pies szczeka, a to kot miauczy…a może to wasza wina? a może to wy zabijacie zwierzaki bo za szybko jeździcie? Jakby jeden z drugim jechał 50 km/h to by zdążył wyhamować a zwierzak uciec…ale gdzie tam….trzeba pruć 90 km/h byle szybciej… zawsze możecie jeździć drogą krajową do Bukowna skoro wam lisy przeszkadzają…tam lisów nie ma…zwykłe OC nie pokryje kosztów naprawy auta przy zderzeniu z dzikiem więc można też kupić ubezpieczenie AC zamiast marudzić i zwalać winę na lisy….dziwi mnie kierowca który widzi tylko czubek własnego nosa a nie widzi przyrody która jest bezbronna w… Czytaj więcej »

NR
NR

To pole do działania dla Niewidzialnej Ręki,wieczory coraz dłuższe ,o sprzęt łatwo.Tniemy!!! Może komuś życie uratujemy,zwłaszcza przy zakrętach.Tniemy!!!

antek
antek

Kolejny przyklad nieudacznictwa naszej wadzy. Dobry artykul

D.Z. okiek
D.Z. okiek

„Aktualnie roboty w tym zakresie wykonywane są na drodze powiatowej w miejscowości Jeżówka i drodze powiatowej w miejscowości Gorenice” – tak. zgadza się. Wszystkie siły i środki zostały rzucone na Gorenice. Tam prowadzony jest remont drogi, tam wycinane są gałęzie. Ktoś powie – dlaczego? BO PAN STAROSTA MIESZKA W GORENICACH.
I dlatego tam zrobiono chodniki, odwodnienie drogi, nową nakładkę. Teraz będą wymieniać podbudowę na drodze w kierunku Czernej.
KPINA. A w gminie nie ma innych ważniejszych dróg?
Co z niedokończonym odcinkiem trasy
Rabsztyn-Troks-Braciejówka?
Co z odcinkiem Olkusz-Podgrabie-Bogucin-Jaroszowiec?
co z u. Dworską?

PANIE KWAŚNIEWSKI WSTYD !!!

myśliwy
myśliwy

Pani Violu pisze Pani: „okręgowym zarządem Polskiego Kola Łowieckiego” a prawidłowo jest :
okręgowym zarządem Polskiego Związku Łowieckiego