rbachor

Dziesięć wakatów – tylu funkcjonariuszy brakuje w olkuskiej Komendzie Powiatowej Policji, aby obsada była pełna. Jest szansa, że część z wolnych etatów wypełni się jeszcze w tym roku. Podczas lipcowych obchodów Święta Policji pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie  insp. Mariusz Dąbek twierdził, że w całej Małopolsce jest około 600 wolnych etatów. Olkusz ma przydzielonych 195 etatów, a od pierwszego września zacznie pracować jeden policjant. Dziewięć wakatów jest w służbach patrolowych, a jeden w ruchu drogowym.

– W tym roku ma być obsadzonych 270 stanowisk. Na pewno powalczymy o to, by kilku policjantów zostało przyjętych do nas – zapewnia pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu mł. insp. Radek Bąchór. Wakaty są tylko w olkuskiej komendzie, na komisariatach w Bukownie, Kluczach i Wolbromiu pracuje komplet funkcjonariuszy. Taki podział jest celowy, ponieważ w Olkuszu najłatwiej jest uzupełnić patrole mundurowymi z innych wydziałów.

– Co tydzień analizujemy ilość zdarzeń. Jeśli w jakimś okresie jest ich więcej, wówczas patrole na ulicach pełnią też funkcjonariusze z wydziału kryminalnego. Zależy nam, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli nasze braki kadrowe. Na szczęście wakacje, w porównaniu do poprzednich miesięcy, to wyjątkowo spokojny okres – dodaje mł. insp. Bąchór. Analizie poddawany jest również czas, jaki upływa od zgłoszenia interwencji oficerowi dyżurnemu do momentu przyjazdu policjanta na miejsce zdarzenia. Maksymalnie powinno to być 18 minut. Średnia naszej policji to 12 minut w terenie miejskim i 10 minut na obszarze wiejskim. Licząc, że miesięcznie na terenie powiatu jest około 1000 interwencji to, jak twierdzi mł. insp. Bąchór, całkiem niezły wynik. – Jesteśmy jedną z nielicznych jednostek w Małopolsce, która mieści się w wyznaczonym czasie. Oczywiście to jest średnia, bo przecież zdarza się, ze policjant przyjeżdża na miejsce w ciągu dwóch minut, ale niekiedy nawet dwóch godzin. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy w tym samym czasie mamy wiele zgłoszeń – wyjaśnia Radek Bąchór.

W olkuskiej komendzie pracuje jeszcze jeden „funkcjonariusz” – Weglir, owczarek niemiecki do wykrywania materiałów wybuchowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
foxtrot 1
foxtrot 1
12 lat temu

oczywiście wyrośnietych byczków, a nie chuderloki jak w stroży miejskiej.[/quote]

No stary jak w Starży Miejskiej robią same chuderloki to chyba pomyliłeś miasto. 😀

praworządny
praworządny
12 lat temu

policji nigdy za wiele, każde osiedle powinno mieć nocny patrol z psem, od razu byłoby bezpieczniej.

oczywiście wyrośnietych byczków, a nie chuderloki jak w stroży miejskiej.