Powiat

Wielokilometrowy korek w stronę Krakowa i auta w rowach wzdłuż drogi na Śląsk. Do tego lokalne trakty przykryte brązowym błotem i zawiane śniegiem chodniki. Tak wyglądał poniedziałkowy poranek w powiecie olkuskim. Parafrazując słynne polskie powiedzenie, tym razem zima zaskoczyła nas wszystkich.

Początek tygodnia co do zasady jest najmniej przyjemnym momentem tygodnia. Poniedziałkowy poranek był jednak wyjątkowo ciężki. Wszystko za sprawą zimowej aury, która dała się we znaki mieszkańcom powiatu olkuskiego.

Silne podmuchy wiatru połączone z opadami marznącego śniegu sprawiły, że służby porządkowe nie były w stanie nadążyć z odśnieżaniem dróg. Problemy z utrzymaniem porządku na chodnikach przed swoimi domami mieli również sami mieszkańcy. Do tego doszła jeszcze brawura i brak wyobraźni części kierowców. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W dniach od 7 do 8 lutego policjanci z terenu naszego powiatu siedmiokrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zdarzeń drogowych. W tym czasie odnotowano 6 kolizji drogowych i jeden wypadek. 7 lutego br. w Bolesławiu samochód wjechał w ogrodzenie.

– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wjechał w ogrodzenie jednej z posesji. Kierowca był trzeźwy. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym – mówi Podkomisarz Katarzyna Matras, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Jeszcze tego samego dnia doszło do pięciu innych kolizji. Główną ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie odniósł obrażeń.

Inaczej było w poniedziałek, kiedy to w Rabsztynie doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. – Pojazdami podróżowały cztery osoby, w tym 3-letnie dziecko. Do szpitala zostały zabrane: dziecko i jedna dorosła osoba. Prawdopodobną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości jazdy przez jednego z kierowców do bardzo trudnych warunków panujących na drodze w związku z intensywnymi opadami śniegu – informuje brygadier Marcin Maciora, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Wolbromiu.

Pełne ręce roboty mieli również pracownicy Nowego Szpitala w Olkuszu. W ostatni weekend na SOR zgłosiło się 25 pacjentów z urazami. To zdecydowanie więcej, niż przed tygodniem, kiedy na dyżurze przyjęto 14 osób. – Najczęściej pacjenci zgłaszali się z urazami kończyn. Były to skręcenia i naderwanie stawów oraz zwichnięcia. Zdarzały się też złamania kości kończyn dolnych i górnych, stłuczenia klatki piersiowej czy urazy głowy – wylicza Jacek Szpunar, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Synoptycy ostrzegają, że nie był to ostatni atak zimy w tym sezonie. Prognozy pogody przewidują w najbliższym czasie kolejne opady śniegu i niskie temperatury, co z pewnością spowoduje sporo utrudnień na drogach. Dlatego policjanci apelują do kierowców o ostrożność i rozwagę. – Wsiadając za kierownicę samochodu musimy pamiętać o zmniejszeniu prędkości, zwiększeniu odstępu od poprzedzającego samochodu, dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze, bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania oraz włączeniu świateł mijania – podkreśla Katarzyna Matras.

Fot.: PSP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze