Powiat

W tym roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Już niedługo właściciele lub zarządcy obiektów będą mieli obowiązek zarejestrować użytkowane przez siebie źródła ciepła.  Zbieraniem deklaracji mają zająć się gminy.

Od 1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nakłada ona na właścicieli i zarządców budynków obowiązek raportowania, w jaki sposób ogrzewają swoje obiekty. Służyć ma do tego Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków .

CEEB będzie elektroniczną bazą danych, do której trafią informacje o źródłach ciepła w: domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. W przyszłości umieszczane będą tam również informacje z przeglądów kominiarskich oraz dane o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Wiedza ta ma posłużyć w przyszłości do efektywnego planowania polityki antysmogowej na szczeblu lokalnym.

Według rządowych zapowiedzi, w I kwartale tego roku, minister budownictwa opublikuje komunikat inicjujący powstanie bazy danych na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła. Zostanie także wydane rozporządzenie, które określi wzór formularza oraz zakres wymaganych danych i informacji. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu właściciele nieruchomości będą mogli składać deklarację w swojej gminie – w sposób elektroniczny lub pisemny.

Jeśli przed wejściem w życie nowych regulacji na terenie danego budynku eksploatowane było już źródło ciepła lub spalania, jej właściciel lub zarządca będzie mieć rok na zgłoszenie tego faktu. Właściciele nowo wybudowanych obiektów będą mieli zaś 14 dni na rejestrację pieca od daty jego uruchomienia. Za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana jest kara grzywny.

fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze