komin w centralnej ciepłowni w olkuszu

Mieszkańcy wielu olkuskich bloków nie kryją swojego niezadowolenia z prawie trzytygodniowej przerwy w dostawie cieplej wody. – To skandal, aby remonty i przeglądy trwały tyle czasu! – denerwują się lokatorzy. TAURON Ciepło wyjaśnia, że przyczyną braku ciepłej wody w ok. 4 tys. lokali prywatnych i użytkowych jest gruntowny remont głównego komina Centralnej Ciepłowni w Olkuszu.

 

Z informacji nadesłanej przez TAURON Ciepło wynika, że stan techniczny najwyższego komina olkuskiej ciepłowni wybudowanego w 1981 roku, pogarszał się nie tylko w skutek naturalnego zużycia, ale także w wyniku zmiany parametrów wytwarzania. Jego remont ma kosztować prawie 160 tys. złotych. Na szczycie komina pojawi się nakładka powodująca szybszą emisję dymu. Ma to poprawić parametry ekologiczne. Modernizacji ulegnie również betonowe poszycie na całej długości komina. Obiekt pozostanie w barwach biało – czerwonych.  – Nowoczesne okna, szczelnie zaizolowane ściany, indywidualne podzielniki ciepła i coraz szczelniejsza sieć rozdzielcza powodują, że z roku na rok w całym kraju spada zapotrzebowanie na ciepło. Nie inaczej jest w Olkuszu. Paradoksalnie, mniejsza produkcja sprawia, że cała infrastruktura ciepłownicza szybciej się zużywa. Dodatkowo o konieczności remontu decydują przepisy prawa budowlanego – mówi Marek Sztuka, rzecznik TAURON Ciepło.

Ciepłej wody nie ma od 5. sierpnia. W kranach ponownie powinna pojawić się 23. sierpnia. Mieszkańcy skarżą się, że trzy tygodnie to bardzo długi okres. -Teraz już wiem, dlaczego oddano wcześniej fontannę na rynku. Jeszcze basen pozostał, tylko dla blokowych powinny być zniżki. – Niewiele ciepłowni w naszym kraju stosuje ten system remontu, jaki mamy w Olkuszu. Większość zmniejsza, lecz nie odcina dopływu ciepłej wody. – Człowiek wraca zmęczony po pracy, do tego te upały i trzeba grzać wodę, żeby się umyć – to tylko niektóre komentarze naszych Czytelników. Mieszkańców martwią też ewentualne skutki finansowe, gdy zamiast kurka do zimnej wody, odkręcą ten do ciepłej. – Wiadomo, że teraz z kranu leci tylko zimna woda. Jednak są osobne liczniki do zimnej i ciepłej wody. Czy w rachunku za sierpień zostanie uwzględniony brak ciepłej wody przez trzy tygodnie? – pyta jedna z mieszkanek osiedla Młodych.

Co na to TAURON Ciepło? – Zdajemy sobie sprawę, jakie kłopoty wynikają z braku ciepłej, bieżącej wody, dlatego na remont zdecydowaliśmy się w lecie, gdy część osób jest na wakacjach. Dodatkowo zobligowaliśmy Generalnego Wykonawcę robót, firmę Komintech do bardzo intensywnego prowadzenia prac w okresie dobrej pogody, aby zwiększyć szansę, że inwestycja zostanie zakończona przed pierwotnie planowanym terminem, czyli 23. sierpnia br. Brak ciepłej wody wpłynie oczywiście na wysokość opłat uiszczanych przez naszych klientów. Szacujemy, że sierpniowe rachunki będą mniejsze o blisko jedną trzecią – mówi Marek Sztuka.

Fot. TAURON Ciepło

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
1 miesiąc temu

A czy ktoś może mi wyjaśnić, jaka jest zasada działania zaworu różnicowego w co ? Interesuje mnie głównie to – https://sterownikitech.pl/jaka-role-pelni-zawor-roznicowy-w-instalacji-centralnego-ogrzewania,b207.html Coś więcej?

Zasrani blokowcy
Zasrani blokowcy
10 lat temu

Zacisnijcie dupe i umujcie sie w zimej wodzie to nie jestnstraszne bo jakos kompiecie sie na basenie w Olkuszu

Damian
Damian
10 lat temu

Nie muszę chyba odnosić się do żałosnych komentarzy „po co wam ciepła woda w taki upał” ponieważ jej autor gdyby miał trochę rozumu w głowie wiedziałby, że po pierwsze upałów już nie ma a po drugie nawet w największe upały wykąpanie się w lodowatej wodzie jest czymś niemożliwym, ponieważ ta woda nie jest nawet w procencie letnią tylko lodowatą. Zresztą komu i co ja prubuję wytłumaczyć skoro dla kogoś grzanie w garnku wody do kąpieli bądź innych potrzeb jest „raz w roku” czymś normalnym. Szkoda, że „raz w roku” człowieku czynu nie wyłączą ci prądu, albo nie zakażą z toalety korzystać — wywietrzył byś dupsko na dworze i po krzyku.

Jak już powiedziałem mam znajomych w różnych częściach Polski, sam mieszkałem w kilku i nigdzie nie spotkałem się z takim SREDNIOWIECZEM, jeżeli ani ciepłownia ani tymbardziej spółdzielnie nie potrafią się z tym uporać to niech rozwiążą umowę na ciepłą wodę każdy założy sobie grzejnik bądź boiler i nie będzie problemu bo póki co jest i to duży.

Damian
Damian
10 lat temu

Po pierwsze to najlepiej by było gdyby wypowiadali się mieszkańcy którzy nie mają ciebłej wody ponieważ z tego co widzę jak zwykle głos zabierają osoby niepytane
„cytuję Blokowe lenie i marudy potrafią tylko narzekać!
Po co wam ciepła woda w taki upał???
Wygodne leniwe blokowe życie jest piękne…ale raz na rok do mycia można wodę na gazie w garnku zagrzać”.

Tak więc z tego co mi wiadomo to problem polega na tym, że co roku jest przeprowadzany remont z czym nie spotkałem się nigdzie indziej. Myślałem, że mamy 21 wiek, Olkusz jest miastem i to nie małym w dodatku cena za wodę w Olkuszu jest jedną z najdroższych z jakimi się dotychczas zetknąłem. Dlatego ciężko mi sobie wyobraźić jak to jest możliwe, że co roku Olkusz zostaje pozbawiony ciepłej wody a dla ciepłowni i spółdzielni jest to coś naturalnego i niestanowiącego problemu.

esiu
esiu
10 lat temu

kominek nie pisz tak bo Cie do sadu pozwia jak tego co napisal cos o CELu …. 😛
oj tam 3 tygodnie i juz placza jak 28 lat mieszkam na osiedlu mlodych pameitam i przerwy miesieczne i dluzsze ;P

Czytelnik Przeglądu
Czytelnik Przeglądu
10 lat temu

[quote name=”Kominek”]Czy na prawdę nie macie juz innych ciekawych wiadomosci , tylko w dużej mierze powtarzacie za MESLUP ASZUKLO ( (moderacja)em Olkusza)[/quote]
To „Plus Olkusza” bezczelnie zżyna wiadomości z Przeglądu, tyle, że okrasza je dodatkowo absurdalno-abstrakcyjno-urojoną fikcją pisaną przez (moderacja) autorów gazetek szkolnych. Plus Olkusza to pisowski brukowiec 😆

domowy pan
domowy pan
10 lat temu

Blokowe lenie i marudy potrafią tylko narzekać!
Po co wam ciepła woda w taki upał??? :-*
Wygodne leniwe blokowe życie jest piękne…ale raz na rok do mycia można wodę na gazie w garnku zagrzać 😆

Kominek
Kominek
10 lat temu

Czy na prawdę nie macie juz innych ciekawych wiadomosci , tylko w dużej mierze powtarzacie za MESLUP ASZUKLO ( Pulsem Olkusza)

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 lat temu

Czyli jak mam umowę na dostarczanie ciepłej wody,a firma jej nie respektuje to mam prawo chyba do jakichś rabatów lub odszkodowania ,co nie?

Młody
Młody
10 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]A kiedy mieli zrobić remont w grudniu a może styczniu lub lutym, co? Chwała, że na zewnątrz są takie upały a opłukanie się czy też kąpiel w ciepłej wodzie przy tych upałach jest torturą dla ciała. Te dwa ewentualnie trzy tygodnie bez ciepłej wody można wytrzymać z odbezpieczonym granatem w odbycie byle w zimne dni była ciepła woda. Łolkuscy malkontenci, zapomnieli jak kąpali się tylko raz do roku od święta i to w drewnianej lub ocynkowanej balii względnie cebrzyku.[/quote]

Kto akceptuje nieudolność władzy, brakoróbstwo, marnotrawstwo pieniędzy podatników … itp to albo jest tym nieudolnym decydentem, albo ma w tym swój interes lub też jest zwyczajnym przy..pasem albo zwykłym prymitywnym ignorantem …

PYTAJACA
PYTAJACA
10 lat temu

Lepiej by nam wyremontowano bloki bo jak Polska długa i szeroka wszystkie z wielkiej plyty sa ocieplone w calosci a nie po jednej ścianie.No a dlaczego to tak bez kolejki blok Krasińskiego 2A jest ocieplany choś był na końcu zbudowany? Czy tam ktoś ważny mieszka? 😡

PYTAJACA
PYTAJACA
10 lat temu

No coś mi się zdaje Młody, ze więcej zapłacimy bo wode podgrzewamy do mycia. 😮

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

A kiedy mieli zrobić remont w grudniu a może styczniu lub lutym, co? Chwała, że na zewnątrz są takie upały a opłukanie się czy też kąpiel w ciepłej wodzie przy tych upałach jest torturą dla ciała. Te dwa ewentualnie trzy tygodnie bez ciepłej wody można wytrzymać z odbezpieczonym granatem w odbycie byle w zimne dni była ciepła woda. Łolkuscy malkontenci, zapomnieli jak kąpali się tylko raz do roku od święta i to w drewnianej lub ocynkowanej balii względnie cebrzyku.

Młody
Młody
10 lat temu

„Szacujemy, że sierpniowe rachunki będą mniejsze o blisko jedną trzecią – mówi Marek Sztuka.”

A co na to prezesi Spółdzielni Mieszkaniowej (ile mniej zapłacą blokowi za sierpień) i dlaczego wyrazili zgodę na tak długi czas braku ciepłej wody ?

wujek dobra rada
wujek dobra rada
10 lat temu

o jeny, a kto sie dzis w goracej wodzie kąpie, toż z prysznica ciepla leci bez żadnego podgrzwania. A dzieckom wystawic wanienke z wodą na balkon sama sie zagotuje.

osiedlowy
osiedlowy
10 lat temu

Co niektórym upał zaszkodził w widoczny sposób. Temperatura w mieszkaniu prawie tak jak na zewnątrz ,a zagotowanie takiej ilości wody sprawia, że podnosi się jeszcze bardziej. Objawy przegrzania są widoczne w komentarzu. Wieczny uśmiech i wieczne zadowolenie nie jest normalnym stanem, zwłaszcza wtedy kiedy ma się uzasadnione powody do niezadowolenia.

Przemek
Przemek
10 lat temu

Na oś. Młodych tak jest od lat. Zastanawiające są te częste remonty. Ciekawe czy w innych miastach też tak „dbają” o infrastrukturę ciepłowniczą, że ludzie raz w roku na kilka tygodni muszą poczuć się jak w średniowieczu.

Z Olkusza Ninka
Z Olkusza Ninka
10 lat temu

… czyli olkuszanka jestem.
A ja wytargałam z piwnicy wielki gar który za dawnych czasów służył do gotowania bielizny, gotuję na gazie pełen wody, i mam. Co mi tam da marudzenie, trzeba wyremontować komin to trzeba, w końcu tyle tyle lat dla nas się wypalał.