budowa

W ciągu najbliższych kilku miesięcy droga Krzeszowice – Gorenice – Olkusz zyska nowe oblicze. Władze powiatu wkrótce rozpoczną jej modernizację w ramach tzw. „schetynówek”, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

 Zakres prac obejmuje odcinek tej drogi od granicy powiatu do skrzyżowania z drogą w kierunku Zawady, odcinek na terenie leśnym od Gorenic do Witeradowa oraz część ul. Dworskiej w Olkuszu. Wszędzie tam pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa. Zaplanowano też budowę chodnika i zatoki autobusowej w Gorenicach oraz wyprofilowanie i utwardzenie poboczy. Zamontowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz urządzenia służące uspokojeniu ruchu.

Umowa z wykonawca wyłonionym w przetargu jest już podpisana. – Do przetargu przystąpiło 16 wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych MYSZKÓW Sp. z o. o. na kwotę 2 mln 748 tys. zł. Najwyższa cena spośród ofert złożonych w przetargu wyniosła 3 mln 782 tys. zł. Umowę z wykonawcą robót podpisaliśmy 19 marca. W chwili obecnej czekamy na podpisanie umowy o dofinansowanie projektu z Wojewodą Małopolskim. Wkład własny na to zadanie będzie pochodził ze środków Powiatu Olkuskiego i Gminy Olkusz. Przekazanie placu budowy Wykonawcy planujemy na dzień 5 kwietnia, a do końca października planowane jest zakończenie robót. Po tym terminie będziemy rozliczali zadanie z Wojewodą Małopolskim – mówi dyrektor Zarządu Drogowego w Olkusz Paweł Pacuń.

Dotacja w ramach rządowego programu wyniesie 50 procent, czyli 1 mln 374 tys. zł. Powiat dokłąda 802 tys. zl, a gmina Olkusz 571 tys. zł. 1 tys. zł pochodzi od firmy, która jest partnerem projektu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Zastanawia mnie ile jeszcze osób, „pracuje” by zrobić tak obiektywny” wynik. Ślepy nawet dostrzeże w tym działaniu dużą aktywność ze krytykowanych, którzy całkowicie zatracili w tym punktowaniu umiar. Gdyby te + lub – miały decydować o rzetelnej ocenie, byłbym szczerz zmartwiony. Na szczęście wpływ na to mają inne czynniki, raczej obce tym, którzy uprawiają tanią propagandę przy użyciu graficznych znaków.

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Jak sprawić , by pełniący tak zaszczytną i służebną funkcję, dbali o zabezpieczenie interesów całej społeczności którą się reprezentują. Wniosek nasuwa się taki. Nie wybierać oportunistów do samorządów, a wówczas jest szansa na to by coś dobrego powoli zaczęło kiełkować.

wybiórca
wybiórca
10 lat temu

Trudno zadowolić wszystkich, ale jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego podejmowane są takie decyzje, by tych niezadowolonych było więcej. Od kogo to głownie zależy wyjaśnił nam radny z Witeradowa. Ten sam radny do kupy z GT wyjaśniając zależności które miały wpływ na kolejność remontowanych odcinków, nie wyjaśnili jednak powodów dla których uznali taką kolejność za właściwą. Powody dla których koncepcji tej broni GT, można się domyślać. Zadziwiać jednak może przychylna opinia radego z Witeradowa, który nazywa to udanym projektem. Nie wiem co miał na myśli pisząc udanym, jeśli założyć że w ogóle miał cokolwiek.

Klaun
Klaun
10 lat temu

jeden z 999 to jakiś du…K 🙂

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Oczywiście ten mój ostatni komentarz adresowany jest wyłącznie do tych, dla których lojalność i wazelina i interesowność znaczy to samo. 🙁 Również dzięki takim reprezentantom środowisko uzbrojone w nietuzinkowe zakłady produkcyjne, dające szanse na jego rozwój, przekształcono w zagłębie biedy i bezrobocia. Trudno teraz wypełnić pustkę po OFNE, OWENT i ostatnio nawet szpitalu, stosując zachęty w postaci programów aktywizacji zawodowej. Na tak zubożonym rynku wynikającym głównie ze znikomych możliwości finansowych mieszkańców, a nie podyktowanej ich rzeczywistymi potrzebami, każda uruchomiona działalność skazana jest raczej na upadek. Nawet ta droga budowana w lesie jest tego przykładem budowania drogi do nikąd.

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Piszę tak obrazowo i powoli, by dostosować się możliwości przyswajania informacji przez „najbardziej kumatych” czytelników tego forum. Bardziej „przyswajalnych” 🙁 nie mogłem użyć nad czym ubolewam, ale na nowo oddanym asfalcie, być może takie będzie można kiedyś zamieścić. 😉 Ta poniekąd „celna”uwaga mojego przedmówcy była raczej strzałem do własnej bramki, o czym się niebawem przekonamy :-* .Moja droga tra la lala 😆

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Radnym z w.??? Może chodzi tu o radnego, który dzięki głosom mieszkańców Witeradowa, radnym został. Radnemu, który mieszkańcom tym w szczególny sposób wyraża za to wdzięczność oceniając ten projekt za niezwykle udany. Trudno takiego radnego kojarzyć elektoratem, który podobnie jak starosta uważa, że jego witeradowskim wyborcom, lepiej posłuży stara nawierzchnia z dziurawymi poboczami. Pan starosta dzięki takim radnym jak ten, o swój najbliższy elektorat mógł zadbać szczególnie o czym z resztą radny z w sam wspomina. Pisząc w komentarzu o współpracy radnych w zatwierdzeniu projektu jakby świadomie i celowo przyznaje o własnym udziale w tym, by Witerdów wykluczyć z planów remontu tej drogi. Po takim komentarzu radnym takim jak ten z w, raczej trudno będzie w najbliższych wyborach przekonać do siebie tych, dzięki którym, przez kilka już lat można było podpisywać nie tylko listę obecności w olkuskim urzędzie. ++++++ 😮 ——- 😆

G....t
G....t
10 lat temu

Do jeden z 999:
Nikt nie miał wątpilwości że chodziło ci o bezpiezceństwo i dobro mieszkańców 😉 .
Szkoda tylko że podanie słabego wytłumaczenia twoich wcześniejszych postów zajeło ci 2 doby i było wymuszone celną uwagą twojego przedmówcy.

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Pomiędzy radnym z w,a starostą współpraca układa się nadzwyczaj poprawnie jak zresztą na krajan przystało. Rozumiem to i szanuję, ale zachodzi tu konflikt interesów o ile radny z w jest radnym z w. Cyk Walenty i na bok sentymenty jeśli grę wchodzi interes własnego eklektoratu. Być może radny z w sercem jest bardziej jako radny z g, a to już dyskfalifijuje go całkowicie jako radnego z w. O cóż więcej może chodzić niż o drogę szanowny panie radny w, a sercem z g, a jeśli zrozumieć to powtórzę, że wyłącznie chodzi mi o drogę i chodnik również, ponieważ ma to znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. To własnie powinno być argumentem, aby odwrócić kolejność planowanych remontów ponieważ na tej drodze doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych mieszkańców Witeradowa. Brak chodnika przyczynił się do tego w znacznym stopniu. Oto wyjaśnienie powodu dla którego tu jestem. Mieszkańców do tego bym nie mieszał , bo ich udział w tym interesie jest taki jak mój.

radny z w
radny z w
10 lat temu

Aby droga mogła być wyremontowana potrzeba współpracy starosty burmistrza i radnych. Dzisiaj widać że ktoś ma problem ( jedenz 999 ) i próbuje na udanym projekcie namieszać – nastawiając mieszkańców przeciwko sobie, a dodatkowo przeciw stroście – jego prawo.
Zrozumiał bym jednak gdyby chodziło o drogę, ale jak można się domyśleć droga i interes mieszkańców jest pretekstem do..

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

Cyt G t…”Powiem więcej istotniejszym odcinkiem jest ten leśny gdyż będzie dodatkowo katalizatorem pozostałej części inwestycji”… Z tego co uczyli w szkołach, drzewa są katalizatorem powietrza a dokładnie dwutlenku węgla, ale żeby las był katalizatorem inwestycji drogowych słyszę po raz pierwszy. Gdyby przy podejmowaniu decyzji kierowano się zdrowym rozsądkiem, wystarczyły by proste słowa w jej uzasadnieniu. Posiłkowanie się katalizatorami dowodzi tylko o jego słabości. Do tego aby ocenić ustalenie takiej kolejności nie potrzebna jest wiedza akademicka, lecz zdrowy rozsądek .Dla inwestora nie powinno i nie miało to żadnego znaczenia.Dla kogoś jednak miało, skoro taką kolejność ustalono. Co należało by o zrobić, by pełniący tak zaszczytną i służebną funkcję, dbali o zabezpieczenie interesów całej społeczności którą reprezentują , bo ta odwrócona kolejność inwestycji na to nie wskazuje.

OLkusz -Czerna
OLkusz -Czerna
10 lat temu

Panie Burmistrzu,Starosto,Nadleśniczy,olkuski PTTK-u,olkuskie sklepy rowerowe-dajcie ludziom ścieżkę dla rowerów ,do Czernej.
Nie szlak rowerowy,bo ten już jest ,ale „martwy”,tylko ścieżkę
dla rowerów.

G....t
G....t
10 lat temu

[quote name=”jeden z 999″]………….. Poproszę o choćby jeden argument na tej liście priorytetów, by nie deprecjonować jego autorów o konieczności zachowania takiej kolejności. :sad:[/quote]
A ja poproszę abyś nie pisał bzdur. Są w starostwie projekty, o ile takie informacje nie są tajne to się z nimi możesz zapoznać.
Jak masz wątpliwości co do projektów to pytaj marszałka lub wojewodę znajdziesz uzasadnienia. Być może radny z Witeradowa coś dołoży. Moja opinia jest pod postem nr 10, nic nie poradzę że masz emocjonalne problemy.

jeden z 999
jeden z 999
10 lat temu

W jakiej roli występuje G…T? :-* Eksperta który przypadkiem zjadł wszystkie rozumy, :-* rzecznika dworu, czy raczej nadwornego wazeliniarza z który widzi tyle samo co jego pryncypał 😮 . Łączy ich zadziwiająca zgodność w ocenie niezwykle ważnych inwestycji drogowych w środku lasu, dzięki którym mieszkańcy sąsiedniej wioski mogą zapomnieć o obiecywanej latami budowie chodnika jak i remoncie zniszczonej drogi. O wiele bardziej logiczne. wydawało się wykonanie tego remontu od granicy miasta w kierunku Gorenic, ponieważ zyskaliby na tym również mieszkańcy Witeradowa. Może własnie o to chodziło, by takich korzyści wbrew logice ich pozbawić. Lobbowanie Gorenic jest na tyle jaskrawe, że można odnieść wrażenie jakby inwestycjom tym patronował dziedzic z Gorenic, a nie starostwo powiatowe. Poproszę o choćby jeden argument na tej liście priorytetów, by nie deprecjonować jego autorów o konieczności zachowania takiej kolejności. 🙁

m
m
10 lat temu

[quote name=”kierowca”]od Olkusza do Gorenic droga powinna byc poszerzona na scieżke rowerową,i to dobrze oznaczona i oswietloną kocimi oczkami, a zakręt „pod bukiem” wyprostowany[/quote]

nie tylko do Gorenic ale do Czerny

Dzis kpi z wyborcow.
Dzis kpi z wyborcow.
10 lat temu

Kpił z fotoradarów,obiecywał autostrady.

markos
markos
10 lat temu

widac staroscie nie przeszkadza jazda dzurawą drogą przez witeradów a przepraszam przeciez go wozą za nasze pieniązki ale wyborcy ich ocenia przy nastepnych wyborach zwłaszcza burmistrza

G....t
G....t
10 lat temu

Pytanie do zarządu dróg powiatowych:
Ze wzgledu na ciekawą propozycję ” kierowcy” bardzo proszę o udzielenie opinii czy
1. pas ww odcinka drogi pozwala na ujecie w nim ścieżki
rowerowej,
2. czy jeżeli powiat jest włsścicielem pasa drogowego to
także pobocza ? jeżeli tak to w jakiej szerokości.
3. czy spójny projekt drogi i ścieżki rowerowej może budzić
inne ograniczenia ( poza finansowymi )?

Wg mnie odpowiedzi mogą być pomocne w ciekawej dyskusji i być może pozwolą na składanie petycji i projektów nie tylko w przypadku dróg powiatowych ( czesto b atrakcyjne turystycznie ) ale i gminnych, w zakrseie rozbudowy tras rowerowych i rekreacyjnych.
Do przydrożny cyklista:
wiecej myśleć mniej pisać

przydrożny cyklista
przydrożny cyklista
10 lat temu

Uwaga kierowcy godna pochwały. Na ile pomysł ten spodobał się panu staroście, który codziennie pokonuje ten odcinek i na ile go podziela. Co w w związku z tym zamierza, by wprowadzić go w życie. W zdecydowany sposób mogło by to zmniejszyć zagrożenie jakie wzajemnie stwarzają dla siebie jedni i drudzy użytkownicy tej drogi. Szczerze mówiąc wątpię by ktokolwiek zadał sobie taki trud, skoro wcześniej takiej potrzeby nie widział i nie uwzględnił tego w projekcie. W lesie to mogli czuć się bezpiecznie partyzanci 😆 , a drogi buduje się dla użytkowników samochodów. 🙁 Rowerzyści i piesi mogą korzystać z nich warunkowo albo wcale 🙁 . Ewentualnie z pobocza lub w skrajnych warunkach, z przydrożnego rowu. 😮

kierowca
kierowca
10 lat temu

od Olkusza do Gorenic droga powinna byc poszerzona na scieżke rowerową,i to dobrze oznaczona i oswietloną kocimi oczkami, a zakręt „pod bukiem” wyprostowany

G....t
G....t
10 lat temu

Koleś jesteś wypasionym i wykształconym obywatelem zatem twój sposób myślenia jest logiczny, obawy również.
Wiesz także jak przebiegają inwestycje budowlane – etapami. Jak otrzymasz kasę na zakupy ( 100 pln ) w sklepie spożywczym i braknie ci 5 dych to wypłacasz w bankomacie albo zapłacisz kartą. Statystyczny obywatel ogranicza koszyk zakupowy i kupuje za tyle ile ma. Martwisz się o budżety samorzadowe o kilka milionów na rynek i drogi, a zupełnie nie dostrzegasz że połowa budżetów miast i powiatów to subwencje oświatowe do których nikt się nie poczuwa poza samorządami – tu nie ma już troski o finanse u ciebie – a jesteś inteligentny czyż nie?
Możę jestem optymistą ale życzyłbym mieszkańcom aby nie tyle inwestycje nie miały końca co twoja wyobraźnia i chciałbym zobaczyć zdziwienia po oddaniu inwestycji na rynku. Ale z pewnoscią coś wymyślisz i jak sam napisałeś nie będziesz miał powodu do zadowolenia.

zwyczajny
zwyczajny
10 lat temu

Lojalność wyrażana graficznie+ lub – powinna być nie tylko dostrzeżona ale i doceniona przez właściwe osoby. Kawał roboty w to włożyli, by uzyskać taki wynik. Nie trzeba być skoro się jest głupcem który uwierzył w głoszone hasła o planach i priorytetach. Przejedź się koleś po kraju a zobaczysz więcej podobnych inwestycji drogowych, które nie maja początku ani końca. Jak brakuje środków na inwestycje, to się za taką nie zabiera. U nas dwie maja zielone światło, rynek i leśna droga. Nie zdziwił bym się gdyby po ich zakończeniu miasto i powiat utraciło zdolność kredytową. Mnie to raczej martwi więc jakie pozytywy można w tym dostrzec i się z tego stanu cieszyć.

G....t
G....t
10 lat temu

Trzeba być głupcem lub arogantem aby nie dostrzegać priorytetów i dodatkowo deprecjonować inwestycję bo jest lokowana tu a nie tam wywołując tym samym antagonizmy.
Cały odcinek jest wg mnie prorytetowy gdyyż udrażnia ciąg komunikacyjny do Krakowa ( przez Krzeszowice ). Ważne jest to że projekty( Gorenice – Witeradów oraz Witeradów -Olkusz ) zostały tak podzielone aby przy udziałach powiatu, gminy oraz funduszy miały szanse na realizację. Powiem więcej istotniejszym odcinkiem jest ten leśny gdyż będzie dodatkowo katalizatorem pozostałej części inwestycji. Ale moje opinia nie jest istotna gdyż ww projekty mogły być zatwierdzone w zupełnie innej kolejności.
Twoje zastrzeżenia do osoby starosty i rzeczowości dyskusji mają się tak do trosk o nasze publiczne dobro jak twoja niechęć do zmian na lepsze. Było by uczciwiej abyś pisał pod jednym nickiem i pozbył się kompleksu wiecznie drugiego nie po radnego.

złamany szeląg
złamany szeląg
10 lat temu

ŚLEPY dostrzeże jak planowane są drogowe inwestycje. Za sprawą starosty Gorenic, nadano im priorytet godny miejsca jego zamieszkania. Być może są to powody dla których, żadna z nich nie trafiła np. do Witeradowa, Żurady, czy Podgrabia, skoro na Podgrabie można jeszcze dojechać furmanką, a Witeradów jak by nie patrzeć ma już swoje 20 metrów chodnika.Jakimi wiec „sukcesami” mógłby pochwalić się jeszcze starosta, gdyby nie było tych remontów leśnych dróg. Ile miejsc pracy powstało powiecie w czasie trwania jego kadencji, a ile ich ubyło. Na ile udało mu się zwiększyć wpływy do budżetu, a na ile zmniejszyć wydatki.

plantator buraków
plantator buraków
10 lat temu

Do czerwonego buraka. Ano takim to prawem, że jestem plantatorem buraku. Zastanawiam się tylko dlaczego czerwony , skoro burak jest raczej buraczany. Co do kontaktów z burakami, to rzeczywiście obrodziły wyjątkowo więc trudno ich nie dostrzec Nie wiem również dlaczego moją poprzednia wypowiedź tak kojarzysz, skoro w pytaniu nie wymieniłem żadnej osoby z nazwiska, ani funkcji jaką pełni. Zadałem tylko pytanie, a ty od razu sugerujesz mi taką odpowiedź. Wpływ na taką decyzję jednak miał, skoro odcinki leśne stały się aż tak ważne i nie był nim chyba „gajowy Marucha”. Chyba, że mieszkańcy Witeradowa, w co wątpię w ogóle nie płacą podatków z których częściowo finansowany jest ten remont . Nie należy chyba doszukiwać się logiki w ocenie takich decyzji, bo coraz trudniej będzie ją w takich decyzjach odnaleźć. Podobnie jak z podniesieniem wieku emerytalnego i wieloma innymi, które nas dotyczą. Ma to przełożenie nie tyle w wyborze, co jego wynikach i tego skutkach.

G....t
G....t
10 lat temu

[quote name=”Tomekkk”]jeżeli miała to być kara dla Witeradowa, to ktoś strzelił sobie w stopę 😀 bo chcąc nie chcąc trzeba przejechać przez tą dziurawą drogę 8)[/quote]

Plantator ziemniaków sieję niepotrzebny zamęt i robi politykę z samorządu. Dla mnie polityka powinna się skończyć w chwili wyboru zarządu ( 2 lata temu ).
Zarząd wykonał wg mnie dobre posunięcie.
Jeden projekt obejmujący całość odcinka nie miałby możliwości realizacji od strony proceduralnej i finansowej.
Dwa odrębne projekty to znacznie większa szanasa realaizacji każdego z nich. Dlatego szacun dla starosty i kierownictwa powiatu bo potarfili skutecznie obrucić wcześniejsze niepowodzenia w skuteczne działanie. I tyle w tym temacie.

Tomekkk
Tomekkk
10 lat temu

jeżeli miała to być kara dla Witeradowa, to ktoś strzelił sobie w stopę 😀 bo chcąc nie chcąc trzeba przejechać przez tą dziurawą drogę 8)

Czerwony burak
Czerwony burak
10 lat temu

A jakimż to prawem plantatorze buraków pozwalasz sobie na taką ocenę , jednego z najlepszych starostów w dziejach naszego Powiatu ? Chce ci przypomnieć bodajże ostatnia sesje Rady Powiatu na której to Pan Starosta miał być odwołany i co ? Zapamietaj DOBRO SIE SAMO OBRONI ” i tak tez sie stało . Czy Witeradowscy ,poprzez swoje położenie geopolityczne ,miedzy Olkuskimi a Goreńskimi z urzędu powinni jeździć po równiotkim asfalcie ? Nie bez kozery nazwałeś sie plantatorem buraków , najwyraźniej widać ze masz z ńimi wiele wspólnego ,ale to cię nie upoważnia do stawiania takich tez. Dopóty , dopóki największy , najwyższy burak nie będzie dostrzegał potrzeb wszystkich , nawet tych najmniejszych z uprawy , tak będzie wyglądała cała plantacja. Buraki jak to buraki , jedne poprzez nadmiar słońca wzrastają a inne schną . Gdybyś zwrócił uwagę na ilośc słonecznych dni potrzebnych do wzrostu , to doszedłbyś do wniosku , ze powoli plantacja zaczyna zamierac i Ty bierzesz w tym udział .

12 groszy
12 groszy
10 lat temu

Gdyby starosta wyasfaltował wszystkie dukty leśne w okolicy Gorenic to i tak nie pozyska opinii menegera, którego od lat brakuje w powiecie na tym i nie tylko na tym stanowisku. Na takie pokazówki z remontami tych dróg mógłby sobie pozwalać, gdyby ich koszty pokrywał z własnej kieszeni, albo jako sołtys reprezentował tylko Gorenice. Może dobrym pomysłem byłoby by usypanie takiej powiatowej górki, ze szczytu której mógłby zobaczyć i efekty i skutki decyzji jakie zapadają w tym urzędzie.

plantator buraków
plantator buraków
10 lat temu

Kto mógł być autorem pomysłu remontu tego leśnego odcinka drogi wyłaczając z niego odcinek drogi przez Witeradów. Klasyka idiotyzmu, czy raczej rodzaj kary dla mieszkańców Witeradowa za ostatnie wybory samorządowe. Jak przekononać logicznie myślących, że leśny odcinek drogi za Witeradowem był pilniejszy od drogi w samym Witeradowie skoro stan nawierzchni w zasadzie tej samej drogi jest podobny. Wniosek nasuwa się sam. WITERADOWSCY MIELI RACJĘ tak głosując. Pomysłodawca mógłby mieć z tego satysfakcję, gdyby jadąc po tej gładkiej wyremontowanej leśnej nawierzchni, nie musiał pokonać dziurawego odcinka w Witeradowie. Niestety musi, a to tylko potwierdza o jego przygotowaniu do pełnienia tej funkcji. Wypadało by użyć innych słów do nazwania rzeczy po imieniu. Niestety z wielu powodów takie muszą wystarczyć.

ilip
ilip
10 lat temu

heniu kieca zabral 111000 a dal 1000

Powiatowiec
Powiatowiec
10 lat temu

A ten tysiąc to od Henia Kiecy?
Wesołych Świąt 🙂