kasa5

Miejscy radni przyjęli budżet na przyszły rok. Chociaż zdecydowana większość opowiedziała się „za”, nie zabrakło krytycznych głosów dotyczących polityki finansowej gminy. Na jakie inwestycje zostało przeznaczonych najwięcej środków? Jak radni komentują budżet?

W przyszłym roku gmina powinna osiągnąć ponad 130 mln zł dochodów, a 135 mln zaplanowano na wydatki. Różnica zostanie pokryta z kredytu. Tradycyjnie największe wydatki generuje oświata – 53 mln 811 tys. zł, z czego subwencja z budżetu państwa wynosi 27,2 mln zł. 16,8 mln zł zaplanowano na pomoc społeczną, prawie 14,4 mln zł na administrację publiczną oraz 12,8 mln zł na transport i łączność.

Na inwestycje przeznaczono łącznie 16,5 mln zł. Najwięcej z tej ostatniej kwoty pochłonie budowa obwodnicy Olkusza (4 mln 158 tys. zł) i Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (2 mln 385 tys. zł) oraz przebudowa ul. Jana Pawła II (1 mln 700 tys. zł). Po 600 tys. zł przeznaczono na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 3 oraz budowę przedszkola przy Szkole Podstawowej nr 5. 650 tys. zł ma kosztować budowa kanalizacji w ul. Spółdzielczej.

W przyszłym roku gminy będzie obowiązywał indywidualny wskaźnik zadłużenia. Dla samorządów oznacza to większą dyscyplinę budżetową. – W opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej wskazano, by zwrócić uwagę na bieżące wydatki i ostrożnie wydawać pieniądze do momentu wpływu środków ze sprzedaży mienia. Nie wiemy, jaki będzie poziom wpływu z podatków. Na pewno musimy dyscyplinować wydatki – podkreślał burmistrz Dariusz Rzepka.

Budżet nie jest prospołeczny
Wątpliwości radnych dotyczące gminnej polityki finansowej skupiały się na zbyt małej ilości środków dla bezrobotnych i potrzebujących mieszkańców gminy. – Proponowany przez burmistrza budżet nie jest budżetem na te czasy. Co prawda dostrzegam pewien postęp w stosunku do poprzedniego roku, jednakże wydatki na administrację publiczną wciąż utrzymują się na zbyt wysokim poziomie, przy równoczesnym zmniejszeniu wydatków na pomoc społeczną i na drogi. Co najważniejsze, w tym budżecie nie ma dostatecznych środków na tworzenie nowych miejsc i pomoc ludziom dotkniętym bezrobociem. Przykładowo wydatki na pomoc społeczną w gminie Olkusz zostały obniżone z 17,1 mln zł w 2013 roku do 16,8 mln zł w 2014 roku. Na dodatki mieszkaniowe proponuje się tylko 920 tys. złotych, a na pomoc rodzinom tylko 27 tys. zł. W Chrzanowie na pomoc społeczną przeznacza się aż 21,8 mln zł, w tym ponad 2,7 mln zł na dodatki mieszkaniowe, czyli aż trzy razy więcej niż w Olkuszu. Na transport zbiorowy zaplanowano 3,2 mln zł. Jestem gotów poprzeć tę sumę, a nawet ją nieznacznie zwiększyć, ale tylko pod warunkiem wprowadzenia darmowych przejazdów dla uczniów. Apelowałem o to niedawno, proponując również ulgi w opłatach za śmieci, wodę i ścieki. Niestety, burmistrz nie przychylił się do żadnej z moich propozycji, a uważam, że polityka prorodzinna powinna jednym z podstawowych priorytetów dla rządzących naszą gminą. Burmistrz nie powinien się tłumaczyć brakiem pieniędzy, bo skoro ma miliony na skatepark czy na cele mało istotne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, to tym bardziej powinien znaleźć pieniądze na walkę z bezrobociem. Jestem za rozwojem kultury fizycznej, ale budowa skateparku za kilka milionów złotych zwiększy jeszcze bardziej wydatki na utrzymanie obiektów sportowych. Poza tym taka inwestycja nie powinna znaleźć się na peryferiach miasta i na tak cennych terenach z punktu widzenia lokowania nowych inwestycji – argumentował radny Roman Piaśnik.

Włodarz miasta zgodził się z wieloma przedstawionymi watkami, dotyczącymi tworzenia warunków do powstania nowych miejsc pracy i wsparcia osób potrzebujących. – Wydatki na pomoc społeczną planujemy adekwatnie do środków, jakie otrzymamy z budżetu państwa. Doświadczenia z lat poprzednich pozwalają sądzić, że dotacje się zwiększą i wówczas skorygujemy te wydatki w budżecie. Jeśli zaś braknie środków w budżecie państwa, będziemy musieli poszukać ich gdzie indziej. Jeśli chodzi o komunikację, wniosek Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” opiewał na kwotę o około 300 tys. złotych wyższą. Trzeba by rozstrzygnąć, czy zasadne jest utrzymywanie tego sposobu organizacji komunikacji. Może trzeba podjąć radykalne kroki i o komunikacji pomyśleć inaczej. Obawiam się likwidacji ZKG lub wystąpienia ze Związku, bo chodzi też o mieszkańców z innych gmin, na terenie których ZKG działa. W przypadku skateparku 75 procent środków daje Unia Europejska. Można dyskutować o lokalizacji, może teren przy MOSiR byłby dostępniejszy, ale od lat rezerwujemy go jako komercyjny. Na obszarze, gdzie buduje się skatepark, nie da się lokować przemysłu, z uwagi na fakt, iż jest to teren pogórniczy – odpowiadał burmistrz Dariusz Rzepka.

Budżet nie nastraja optymistycznie
Brak podwyżek dla najmniej zarabiających pracowników szkół i przedszkoli – ten problem także pojawił się w dyskusji nad budżetem. – Zaproponowany budżet oraz uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej nie nastrajają optymistycznie. Budżet nie rozwiązuje w wystarczającym stopniu problemów, z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy Olkusza. A problemów niestety jest wiele – począwszy od dramatycznie wysokiego bezrobocia, przez podwyżkę cen wody i ścieków, po niewystarczające środki na pomoc społeczną. Brakuje mi śmiałych decyzji, które mogłyby dać impuls do rozwoju naszej małej Ojczyzny. Strefa Aktywności Gospodarczej, która ma powstać, to pozytywny sygnał, ale niewystarczający. Władze miasta dalej muszą poszukiwać terenów przemysłowych, na których powstaną nowe miejsca pracy. To przyczyniłoby się do zwiększenia dochodów w miejskiej kasie. Żałuję, że drugi raz z rzędu w budżecie miasta nie znalazły się środki na podwyżki dla pracowników obsługi w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę. Trzeba pamiętać, że otrzymują oni wynagrodzenie niewiele większe od najniższej krajowej, czyli 1200 zł – podnosił radny Łukasz Kmita.

Burmistrz odnosząc się do tej wypowiedzi podkreślił, że już w tamtej kadencji została podjęta decyzja, by co roku wprowadzać podwyżki dla pracowników obsługi administracji. – Nie spodziewałem się jednak, że zostaną wprowadzone korekty w Karcie Nauczyciela i że w tak galopującym tempie wzrosną wydatki na szkoły. Uczniów jest mniej, ale oddziałów tyle samo. To jest problem, bo subwencja oświatowa przyznawana jest na ucznia, a nie na oddział – mówił burmistrz Dariusz Rzepka.

Budżet układamy w miarę realnie
Na sesji pojawiły się też głosy, że sami radni mają spory wpływ na politykę finansową gminy już na etapie jej planowania. – W dużej mierze popieram moich przedmówców. Jednak po części taki kształt budżetu to nasza wina. W pewnych momentach nie dopominamy się o wprowadzenie  danych pozycji w budżecie, nie zauważamy uciekających środków. To niepopularne, ale jeśli rada w kolejnej kadencji nie podejmie zdecydowanych działań w oświacie, które w pewnym stopniu zrównoważą budżet, to radni dalej będą powtarzać to samo na temat braku inwestycji. Musimy mieć odwagę podejmować decyzje. Burmistrz mówił, że mamy mniej uczniów, ale tyle samo oddziałów. Ja bym powiedział – tyle samo nauczycieli. Nie da się pewnych decyzji odkładać na później, mamy już 50 mln zł długu. W tej kadencji zaczynamy się dogadywać, także burmistrz nauczył się słuchać radnych. Planujemy budżet w miarę realnie. Kto by nie był burmistrzem w kolejnej kadencji, będzie musiał wspólnie ze skarbnikiem prowadzić elastyczną politykę finansową, by nie przekroczyć nowych wskaźników zadłużenia – to zdanie radnego Janusza Dudkiewicza.

W glosowaniu uczestniczyło 21 radnych (nieobecni na sesji byli Leszek Osuch i Artur Rosołek). 19 radnych opowiedziało się za budżetem, Łukasz Kmita wstrzymał się od głosu, a Roman Piaśnik był przeciw.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szok
Szok
9 lat temu

To co wygaduje Pan Dutkiewicz jest dowodem, że już czas na zasłużone bankructwo polityczne. Rzepka szasta milionami na lewo i prawo. Kolesie pobierają nieprzyzwoicie wysokie pensje, a ten chce zdeptać ledwo wiążących koniec z końcem kilkudziesięciu nauczycieli. Blef i ściema? Może Panie radny budyneczek na Żeromskiego się spodobał? Może by tak z Rzepeczką go sprytnie przejąć? Najpierw zrujnować budżet, to już się stało, potem rozłożyć ręce i pobredzić coś w stylu powyżej. Polskie Państwo za podatki ma obowiązek edukacyjny, nie ma obowiązku skate’owego ani fontannowego. Wbijcie to sobie do swych tępych drobnocwaniackich pał!!!

Zdziwiony
Zdziwiony
9 lat temu

[quote name=”otomo”]12% pomoc społeczna i 9% administracja.
Jakaś paranoja!!!!
Do potrzebujących ludzi i tak nie trafia pomoc bo się boją że dzieci im odbiorą. Wszyscy wiedzą kto ciągnie kasę z MOPS-u, ale żaden włodarz się nie odezwie bo zaraz zleci się chmara krzykaczy….

Ciężki żywot mieszkańców….[/quote]

Kurdre. Ktoś z mózgiem? W Olkuszu? Jestem pozytywnie zaskoczony.

theon
theon
9 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz radny”]Po przeczytaniu tego artykułu odniosłem wrażenie, że w Radzie Miejskiej w Olkuszu zasiada tylko jeden radny wywodzący się z lewicy – Roman Piaśnik. Gratuluję wystąpienia kolego Romanie, tak trzymać.[/quote]
No to się pan Roman musiał ucieszyć ! 😥 Taka pochwała to wizerunkowy dramat 😥 😥

pis
pis
9 lat temu

Upadnie PO ,upadnie Olkusz

Polacco
Polacco
9 lat temu

Dawniej państwo prowadziło szkoły zawodowe, gdzie nawet najgorszy tuman mógł zdobyć zawód i cieszyć się pracą a nawet poszanowaniem. Był polskim obywatelem, którego było stać na utrzymanie rodziny. Banda z PO wszystko to zniszczyła. I muszą w wyborach przegrać i odpowiedzieć za wszystkie szachrajstwa.

Polacco
Polacco
9 lat temu

[quote name=”Jam z PO”][quote nam[/quote]
Olkusz dla mądrych, pracowitych i zaradnych, a biedota, czyli lenie i nieroby niech się wezmą do roboty a nie wystękują zasiłki po urzędach. Kury i pietruszkę niech sobie sprzedają na wsiach którą to lenie zostawili na pastwę nieugorów. Dla pracowitych praca jest zawsze, ale komuna rozpuściła ten nieudolny naród, zapisali się lenie do PIS i SLD i teraz miauczą na forach. Nie dała Natura rozumu to kopać rowy albo wywozić śmieci z miasta. Ale już nie mielić na forach tymi leniwymi obłudnymi kato-pisowskimi ozorami. Zrozumieli? DO ROBOTY LENIE![/quote]
Dawniej państwo prowadziło szkoły zawodowe, gdzie nawet najgorszy tuman mógł zdobyć zawód i cieszyć się pracą a nawet poszanowaniem. Był polskim obywatelem, którego było stać na utrzymanie rodziny. Banda z PO wszystko to zniszczyła. I muszą w wyborach przegrać i odpowiedzieć za wszystkie szachrajstwa.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
9 lat temu

Po przeczytaniu tego artykułu odniosłem wrażenie, że w Radzie Miejskiej w Olkuszu zasiada tylko jeden radny wywodzący się z lewicy – Roman Piaśnik. Gratuluję wystąpienia kolego Romanie, tak trzymać.

Kurdybanek
Kurdybanek
9 lat temu

A 4000000 zł.na budowę „obwodnicy Olkusza,przecież ta inwestycja miała być finansowana przez Urząd Marszałkowski.Sam Burmistrz mówił o tym na spotkaniach z mieszkańcami osiedli których uszczęśliwił chałą jaką jest t proteza obwodnicy.Wydatki na urzędasów przechodzą zdrowy rozsądek.Może wreszcie ktoś z redakcji Przeglądu Olkuskiego poda do publicznej wiadomości zarobki z MOSIR,MOK,TBS,RPWiK.Może wreszcie ktoś upomni się o budżet obywatelski aby miwszkańcy też mogli decydować o wydatkach,jak jest w innych miastach.Dlaczego nie pomyślano o budowie Orlika na Pakusce.Gdzie młodzież na grać w piłkę?Na klepisku przy szkole nr3.

.
.
9 lat temu

[quote name=”Jam z PO”] SKLEROTYKU![/quote]
Twój nick jest w pełni adekwatny do jakości wpisów, które pracowicie z siebie wypluwasz. Wystarczy „Jam” przeczytać tak z hiszpańska, jak czyta się np. Juan i mamy jasność – podpisujesz się jednoznacznie: Ch*am z PO

Poseł i nie wrócił
Poseł i nie wrócił
9 lat temu

[quote name=”dalej”]
Bardzo trafne spostrzeżenie na stronie internetowej posła Jana Orkisza…[/quote]
Byłem, czytałem! To wielki wstyd dla Olkusza, że ktoś tak prymitywny zasiadał w ławach poselskich!!! Nigdy tego więcej, ani w ławach poselskich ani w radach miasta i powiatu. Szkoda każdego stołka dla takiego karierowicza i cwaniaka.

Jam z PO
Jam z PO
9 lat temu

[quote name=”bezrobotny”]Zatrudnianie się u prywaciarza to poniżenie.[/quote]
Żaden z ciebie bezrobotny tylko obłudny komuch jesteś. Znam cię, za komuny byłeś agentem, donosiłeś na rodzinę i sąsiadów, miałeś talony i kupowałeś w komunistycznych sklepach, wujek Stalin, Bierut, Gomółka a potem Gierek dbali o takie komunistyczne wsze. Czego jątrzysz? Żal za darmochą? Żal za perfidną komuną? Jesteś na tym forum etatowym komuchem, zardzewiałą śrubką zbrodniczej mafijnej komunistycznej pozostałości. I przestań już bredzić bo rzygać się chce od tych twoich komunistycznych zwidów omamów, komuszy SKLEROTYKU!

Jam z PO
Jam z PO
9 lat temu

[quote name=”wniosek”]Olkusz dla bogtych, Teraz tylko czekac pogromu z miasta tych biedniejszych co przy podwyżkach cen wody, podatków nieruchomosci, zaostrzenia kar i mandtów za sprzedaz pietruszki na targu czy hodowli kur wkrótce nastapi.[/quote]
Olkusz dla mądrych, pracowitych i zaradnych, a biedota, czyli lenie i nieroby niech się wezmą do roboty a nie wystękują zasiłki po urzędach. Kury i pietruszkę niech sobie sprzedają na wsiach którą to lenie zostawili na pastwę nieugorów. Dla pracowitych praca jest zawsze, ale komuna rozpuściła ten nieudolny naród, zapisali się lenie do PIS i SLD i teraz miauczą na forach. Nie dała Natura rozumu to kopać rowy albo wywozić śmieci z miasta. Ale już nie mielić na forach tymi leniwymi obłudnymi kato-pisowskimi ozorami. Zrozumieli? DO ROBOTY LENIE!

wniosek
wniosek
9 lat temu

Olkusz dla bogtych, Teraz tylko czekac pogromu z miasta tych biedniejszych co przy podwyżkach cen wody, podatków nieruchomosci, zaostrzenia kar i mandtów za sprzedaz pietruszki na targu czy hodowli kur wkrótce nastapi.

otomo
otomo
9 lat temu

12% pomoc społeczna i 9% administracja.
Jakaś paranoja!!!!
Do potrzebujących ludzi i tak nie trafia pomoc bo się boją że dzieci im odbiorą. Wszyscy wiedzą kto ciągnie kasę z MOPS-u, ale żaden włodarz się nie odezwie bo zaraz zleci się chmara krzykaczy….

Ciężki żywot mieszkańców….

theon
theon
9 lat temu

17 mln na pomoc społeczna, dotacja dla firmy radnego glenia i połowa z 14 mln na administrację to pieniadze wyrzucone w błoto

bezrobotny
bezrobotny
9 lat temu

Zatrudnianie się u prywaciarza to poniżenie.

bezrobotny
bezrobotny
9 lat temu

Od kiedy to bezrobocie było problemem obecnych władz. Przecież reformę zaczęli od likwidacji zakładów i instytucji państwowych czy innych jeszcze manewrów aby pozbawić pracy jak największej ilości ludzi. I im więcej tym lepiej. I dziś widzimy efekty. Kolesiom z PO i ich rodzinom tylko pozazdrościć państwowej pracy i życia w dobrobycie.

wierzący
wierzący
9 lat temu

[quote name=”sympatyk”]Pan Jan Orkisz ma bardzo trafne spostrzeżenia. Trzeba mu pomóc aby mógł je realizować.[/quote]
Strzeż nas Panie Boże od Orkisza i jemu podobnych prymitywnych komunistów 😆

wyborca XXL
wyborca XXL
9 lat temu

[quote name=”sympatyk”]Pan Jan Orkisz ma bardzo trafne spostrzeżenia. Trzeba mu pomóc aby mógł je realizować.[/quote]
Orkisz to gbur, karierowicz, cwaniak i mało inteligentny komuch, jest już skończony.

sympatyk
sympatyk
9 lat temu

Pan Jan Orkisz ma bardzo trafne spostrzeżenia. Trzeba mu pomóc aby mógł je realizować.

dalej
dalej
9 lat temu

Krezusi olkuskich spółek i jednostek
To jest nieprzyzwoite, by tak ogromne kwoty zarabiali prezesi gminnych spółek :TBS, RPWIK oraz kierownicy jednostek organizacyjnych typu. MOK, MOSIR. Maksymalnie ich wynagrodzenie nie powinno przekraczać czterokrotnej minimalnej płacy w kraju. Taką uchwałę winni podjąć radni Rady Miejskiej by nie dochodziło do takich niezdrowych sytuacji. Rada Powiatowa Unii Pracy w Olkuszu wystąpi z taką propozycją.Więcej w Pulsie Olkusza.

Bardzo trafne spostrzeżenie na stronie internetowej posła Jana Orkisza. Ja idę dalej i proponuję by w tych spółkach i jednostkach organizacyjnych gminy wprowadzić czteroletnie kadencje. Dlaczego na dyrektora przedszkola czy szkoły są co cztery lata konkursy, a prezesa TBS, RPWiK, MOK,MOSIR przywozi się teczce i często spoza gminy?

Do Redakcji
Do Redakcji
9 lat temu

Co najważniejsze, w tym budżecie nie ma dostatecznych środków na tworzenie nowych miejsc i pomoc ludziom dotkniętym bezrobociem.

Jakich miejsc, zdaje się, że brakuje tutaj jednego słowa: pracy….