pieniadze

Władze Bukowna planują złożyć wniosek do zadań dofinansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Dzięki temu mieszkańcy Bukowno będą mieli szansę na uzyskanie dofinansowania na modernizację źródeł ciepła w swoich domach. Ma to na celu ograniczenie emisji szkodliwych pyłów, pogarszających jakość powietrza.

Stan zanieczyszczenia powietrza ma bardzo duży wpływ na zdrowie ludzi oraz środowisko. Co roku, szczególnie w okresie grzewczym, zaobserwować można wzrost tzw. niskiej emisji, czyli emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób.

Podstawowym celem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji jest systemowe ograniczenie uwalniania substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła. Założony cel osiąga się poprzez wprowadzanie ekologicznych, energooszczędnych urządzeń grzewczych oraz odnawialnych źródeł energii (biomasy, układy solarne itp.).

Badanie jakości powietrza przeprowadzone przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną wskazują na dwudziestokrotnie większe stężenie szkodliwych substancji w okresie grzewczym w stosunku do stężenia latem i wiosną. Takie stężenie jest charakterystyczne dla procesów spalania w nieefektywnych kotłach grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania.

Jak zapewniają władze miasta, dzięki realizacji projektu mieszkańcy Bukowna będą mieć szansę na uzyskanie znacznego dofinansowania na modernizację źródła ciepła, która wynosić może nawet do 60 % kosztów. Warunkiem udziału w programie będzie jednak konieczność zapewnienie własnego wkładu finansowego przez każdego mieszkańca, który będzie chciał ubiegać się o dofinansowanie.

Obecnie Miasto poszukuje chętnych do udziału w Programie na 2016 r. W ramach realizacji wniosku magistrat w Bukownie planuje objąć dofinansowaniem wymianę starego kotła lub pieca o niskiej sprawności energetycznej opalanego paliwem stałym na nowy.

W celu skorzystania z dofinansowania należy wypełnić deklarację, która dostępna jest na stronie internetowej www.bukowno.pl bądź też w Urzędzie Miejskim w Bukownie w Referacie Organizacyjnym. Złożenie deklaracji udziału do dnia 15.04.2016 r. będzie warunkiem koniecznym kwalifikacji osób do udziału w programie PONE na 2016 r.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wszystko mi jedno
Wszystko mi jedno
6 lat temu

Chcemy czyste powietrze a ograniczamy budowę wiatraków w Polsce. Gdzie logika? Przecież aby powstał prąd (a w zimie są dłuższe noce i zużycie jest większe) to musimy go wyprodukowac. Produkujemy go przecież ze spalania węgla a nie z wiatraków. Tyle.