geodezja

Rada Miejska w Wolbromiu wpisała ostatnio do wieloletniej prognozy finansowej zadanie pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Miasta i Gminy Wolbrom”, poprzez realizację którego w latach 2017-20 powstanie elektroniczna baza zasobów geodezyjnych obejmująca teren całej gminy. Przystąpienie i realizacja przez gminę projektu, którego specyfika dotyczy zadań realizowanych w większości przez powiaty, byłoby sporym sukcesem.

Jedyny, udostępniany w otwartej formie na witrynie Geoportal polski system identyfikacji działek LPIS, może być wykorzystywany tylko w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działek oraz oszacowania ich powierzchni. Informacje te nie są danymi ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wolbromski urząd jest jedną z nielicznych jednostek gminnych realizujących, ku wygodzie mieszkańców, zadania geodezyjne przypisane do kompetencji starostw powiatowych. Tym samym dzięki utrzymywaniu w wolbromskim magistracie wydziału geodezji mieszkańcy nie muszą załatwiać spraw geodezyjnych w starostwie w Olkuszu. Powszechny dostęp do gminnych zasobów geodezyjnych wciąż jednak wymaga od przeciętnego „Kowalskiego” wizyty w urzędzie i pomocy urzędników. Do istniejących, częściowych baz danych elektronicznych mają dostęp tylko uprawnieni geodeci i instytucje. Jest szansa, że w gminie Wolbrom w ciągu następnych czterech lat się to zmieni.

W największym uproszczeniu, skomplikowany projekt do którego chce przystąpić Wolbrom polega na tym, że wszystkie papierowe archiwa geodezyjne urzędu zostaną zeskanowane w bardzo dobrej jakości i naniesione na mapy, które po zakończeniu prac będą dostępne w specjalnym internetowym „sklepie”. Dostęp do danych będzie miał każdy właściciel nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami i po uiszczeniu obowiązującej opłaty. Płatności będzie można dokonać także w sposób elektroniczny. Gotowy rejestr danych ma być na bieżąco uaktualniany, również o informacje dotyczące już istniejącej i powstającej w gruncie nowej infrastruktury technicznej. Ułatwi to bardzo planowanie różnych inwestycji, ponieważ w jednym miejscu będzie można znaleźć dane nie tylko o granicach poszczególnych działek, ale także np. o istniejących w terenie sieciach wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych czy gazowych wraz z dokładnymi o nich danymi. Dotychczas bardzo często inwestorom zdarzały się „niespodzianki” w postaci zapomnianych przez ludzi i nieoznaczonych na istniejących mapach i planach kabli czy rurociągów, a ich przypadkowe naruszenie powodowało awarie, a nawet niebezpieczeństwo dla wykonujących prace ziemne. Witryna będzie zawierała kompletne dane dotyczące nieruchomości gruntowych z terenu gminy Wolbrom, powiązane z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego .

Plan przewiduje, że koszt utworzenia tego specjalistycznego nowoczesnego portalu, który oszacowano na ok 1,5 mln zł, zostanie praktycznie w 100 procentach pokryty ze środków zewnętrznych, z czego 90 proc. ma pochodzić ze środków unijnych rozdzielanych przez województwo na rozwój informatyzacji administracji publicznej, a 10-procentowy wkład własny urzędnicy również chcą pozyskać ze środków pozabudżetowych. Zakończenie prac nad tą bardzo skomplikowaną elektroniczną bazą danych, jeżeli uda się pozyskać fundusze, planowane jest na rok 2020. Zgoda na przystąpienie gminy do projektu finansowanego z funduszy zaplanowanych w RPO, dedykowanego samorządom powiatowym jest dużym sukcesem naczelnika Leszka Zygmunta, który od lat forsował wymagającą mnóstwa pracy i dużych nakładów finansowych digitalizację danych geodezyjnych znajdujących się w zasobach gminnych. Oprócz Wolbromia w projekcie weźmie udział jeszcze tylko gmina Kęty, w której również funkcjonuje wydział geodezji.

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
portal geodezyjnymieskaniecgeodeta Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
portal geodezyjny
portal geodezyjny

geodezja portal geodezyjny: http://www.geodezja24.pl

mieskaniec
mieskaniec

Dlaczego mieszkancy Trzyciaza nie moga korzystać z geodezji w Wolbromiu? Dojazd do Olkusza jest uciazliwy i czasochlonny. Zeby zalatwic sprawe w starostwie trzeba z pracy urlop wziąć i poniesc koszty dojazdu.Mieszkancy marnuja swoj cenny prywatny czas na wyjazdy do starostwa a powinni zaltwic to w urzedzie gminy lub sasiednim Wolbromiu.

geodeta
geodeta

super sprawa