Gmina Bukowno dołoży nawet 2 tys. zł każdemu mieszkańcowi, który w 2013 roku zdecyduje się na wymianę starego pieca c.o. na nowy. Taki sposób zachęcania mieszkańców do instalowania bardziej ekologicznych systemów grzewczych ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza, ale w perspektywie zyska na tym również domowy budżet, bo nowe kotły piecowe optymalizują ilość paliwa potrzebną do ogrzania domu czy mieszkania. Tegoroczny nabór zacznie się już 14 lutego, a zakończy 31 października. Im wcześniej złożymy wniosek, tym większa szansa, że zostanie on rozpatrzony jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o bardzo wysokim poziomie pyłów PM10 w powietrzu w rejonie Olkusza, szczególnie w okresach grzewczych, i braku dopłat do nowych pieców. Bukowno jest przykładem dobrej praktyki samorządowej, na którą decydują się nieliczne gminy w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że wymagają sporych nakładów w budżecie lub zdobycia pieniędzy zewnętrznych.

– Program ochrony powietrza poprzez dotowanie wymiany źródeł ciepła c.o. miasto rozpoczęło już w 2008 roku.  Wówczas był on finansowany ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, nowelizacja ustawy o finansach publicznych likwidująca ten fundusz uniemożliwiła jednocześnie udzielanie dotacji z budżetu miasta osobom fizycznym. To zatrzymało realizację naszego programu w 2010 roku. Ale już wiosną 2011 roku, po kolejnej zmianie przepisów, Rada Miejska w Bukownie ponownie uruchomiła program ograniczania tzw. „niskiej emisji” – mówi sekretarz miasta Bukowno, Marcin Cockiewicz.

Na mocy uchwały, osoby fizyczne będą mogły się ubiegać o dotację celową z budżetu miasta na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła c.o. Podanie może złożyć każdy, kto mieszka na terenie Bukowna w domu lub mieszkaniu, w którym przynajmniej 80% powierzchni stanowi powierzchnia mieszkalna. Warunkiem koniecznym jest zamiana starego źródła ciepła, czyli wysokoemisyjnego i niskosprawnego urządzenia grzewczego (np. piec kaflowy, kocioł węglowy lub koksowo-węglowy przynajmniej 10-letni) na nowe źródło ciepła, a więc niskoemisyjne, wysokosprawne urządzenie grzewcze tj. kocioł węglowy nowej generacji, kocioł na pelety, gazowy, olejowy, urządzenie wykorzystujące energię elektryczną, pompa ciepła i inne. Nie dotyczy to przenośnych źródeł ciepła.

– W tegorocznym budżecie miasta mamy na ten cel zarezerwowaną kwotę 25 000 zł. Stopień jej wykorzystania zależeć będzie oczywiście od ilości wniosków, które można będzie składać w naszym urzędzie już od 14 lutego. Na przestrzeni lat 2008-2012 udało nam się w sumie dofinansować wymianę 60 sztuk nieekologicznych źródeł ciepła, a wartość udzielonych mieszkańcom dotacji na ten cel przekroczyła kwotę 100 000 zł – dodaje Marcin Cockiewicz.

Głównym powodem gminnej akcji wymiany pieców jest konieczność ograniczenia ilości zanieczyszczeń pyłowo – gazowych emitowanych do powietrza na terenie Bukowna, w której stwierdzono ponadnormatywne poziomy dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego PM10 i benzopirenu.

Kwota dotacji wynosi 30% kosztów zakupu lub kosztów wymiany źródła ciepła i nie może być wyższa od 2000 zł. Dotacja udzielana jest na zakup samego kotła lub do usługi wymiany źródła ciepła, w tym kotła, z tym, że koszty robocizny nie mogą przekroczyć 750 zł. Szczegółowych informacji na temat dopłat do pieców można zasięgnąć w Urzędzie Miejskim w Bukownie w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pok. 23) lub telefonicznie 32 626 18 45.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szlachcic
Szlachcic
8 lat temu

Polakom zycze powodzenia z PALENIEM SMIECI W PIECACH centralnego ogrzewania. Bedziecie go potrzebowac, bo na sluzbe zdrowia raczej liczyc nie bedziecie mogli. Wasza glupota prowadzi was prosto do grobu. Tak trzymac!

Szlachcic
Szlachcic
8 lat temu

[quote name=”sick”]Dom mam baranie, ogrzewany gazem za pomocą PIECA KONDENSACYJNEGO ! poza tym założone są kolektory słoneczne , wiec instalacja kosztowała więcej niż całe twoje tzw. mieszkanie . Pewnie tam, skąd pochodzisz paliliście plastikiem gumą i tym co łojciec z lasu przywlókł , teraz złapałeś trochę miasta i w łebie się popierd***** o![/quote]
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-olkuski/1261750-szkodliwe-powietrze.html

sick
sick
8 lat temu

Dom mam baranie, ogrzewany gazem za pomocą PIECA KONDENSACYJNEGO ! poza tym założone są kolektory słoneczne , wiec instalacja kosztowała więcej niż całe twoje tzw. mieszkanie . Pewnie tam, skąd pochodzisz paliliście plastikiem gumą i tym co łojciec z lasu przywlókł , teraz złapałeś trochę miasta i w łebie się popierd***** o!

Blokers cz 2
Blokers cz 2
8 lat temu

A mieszkający ( na pewno nie wszyscy) z tzw. domkami jednorodzinnymi, jak się przysługują ochronie środowiska? domy macie pobudowane na wyrost których nie możecie ogrzać bo was nie stać na porządną instalacje piec i odpowiednie paliwo do niego, wiec spalacie w nim odpady czyli plastikowe opakowania, stare buty, znoszoną odzież, opony oraz wszystko inne co się da spalić czym powodujecie ogromne zanieczyszczenie powietrza, a odpady których nie można spalić wywalacie do lasu lub rzeki czym potęgujecie zanieczyszczenie środowiska Ścieki natomiast odprowadzacie do tzw. szamb w których celowo zrobiono otwory w dnie i ścianach aby zanieczyszczenia przesiąkały do gruntu (bo nie stać was na tak częsty wywóz nieczystości) Tak ze nie wyzywaj blokowych od ciemniaków i szmaciarzy, bo to raczej ludzie twojego pokroju nie maja elementarnej wiedzy na temat ekologii i powodują ogromne spustoszenie w środowisku a swoich sąsiadów siebie i rodzinę na choroby płuc alergie i raka.

Blokers cz 1
Blokers cz 1
8 lat temu

[quote name=”sick”]Do blokersa ! Siedzisz szmaciarzu w klatce jak ptaszek, to siedź dalej , a nie odzywaj się jak szlachta dyskutuje ! Bloki , niczym czworaki dawniej dla służby, państwo wybudowało dla ciemnoty, aby miało toto gdzie ze wsi uciekać i fabrykach pracować. Nie pasuje ci ? wracaj na wieś ! tam będziesz miał swojski zapach i świeże powietrze !
w[/quote][/quote]

Bloki to są mieszkania ekonomiczne i ekologiczne, ogrzewane są przez ciepłownie która spala odpowiednie paliwo a poza tym ma zainstalowane odpowiednie filtry, na kaloryferach mamy zainstalowane termostaty, woda w blokach ogrzewana jest w ogrzewaczach gazowych albo elektrycznych,
kuchenki tez są gazowe albo elektryczne czyli ekologiczne, ścieki odprowadzane są do kanalizacji a później do oczyszczalni ścieków, śmieci
są utylizowane przez wyspecjalizowane firmy.

sick
sick
8 lat temu

Do blokersa ! Siedzisz szmaciarzu w klatce jak ptaszek, to siedź dalej , a nie odzywaj się jak szlachta dyskutuje ! Bloki , niczym czworaki dawniej dla służby, państwo wybudowało dla ciemnoty, aby miało toto gdzie ze wsi uciekać i fabrykach pracować. Nie pasuje ci ? wracaj na wieś ! tam będziesz miał swojski zapach i świeże powietrze !

w[/quote]

olek
olek
8 lat temu

[quote name=”Blokers”]Opodatkować piece spalające węgiel, będą pieniądze na dotacje dla przechodzących na gaz.[/quote]
Sam się oPOdatkuj. Mało Ci. Sam płacisz za c.o. o POłowę za dużo ponieważ sieć ciepłownicza jest przestarzała i tak będzie jeszcze 100 lat

olek
olek
8 lat temu

W Bukownie są inne władze niż w ciemnogrodzie. Bukowno ma swoje dni, Nowy Rok, ferie dla dzieci strefę aktywności gospodarczej. W ciemnogrodzie mamy dołek w centrum, kamery patrzące w dołek, rozbebłane roboty drogowe, grubą awanturę, politykę podwórkową. No i aspiracje na które grodek nie stać dlatego się kredytuje. O jakich dopłatach w łolkuszu mówić jak na „POmniki” kasa leci.

artur
artur
8 lat temu

i znów firma techmet bis z bukowna bedzie biednym ludziom wciskał badziew i jedne i te same zdjecia starych piecy przedstawiał do urzedu a zwykły sazarak znów na końcu liczy sie zbyt i monarz i 8% vat ale kto to ogarnie jeden człek ?

obserbatar
obserbatar
8 lat temu

[quote name=”felik100″]Olkusza zawsze nie mam kasy i nie będzie miał heeh :sad:[/quote]
To gdzie ta kasa??? a ludzie podatki płacą.

Blokers
Blokers
8 lat temu

Opodatkować piece spalające węgiel, będą pieniądze na dotacje dla przechodzących na gaz.

Blokers
Blokers
8 lat temu

Ten sam problem występuje na osiedlu 1000-lecia mieszkańcy prywatnych domów z okolicznych ulic zanieczyszczają powietrze ze swych kominów ze smród i zanieczyszczenie na całym osiedlu. Władze Miasta Olkusza powinny rozwiązać ten problem w sposób zadowalający szczególnie mieszkańców blokowiska bo to oni najwięcej zdrowia tracą niczemu nie będąc winnym.

w

Blokowy
Blokowy
8 lat temu

A nasi decydenci olkuscy pozwolili na zabudowę zachodniej części Osiedla Młodych praktycznie w pasie drogi chrzanowskiej. Ci nowobogaccy z kredytami i niektórzy z Kamyka i z Kruczej Góry wybierają z naszych śmietników osiedlowych wszystko co możliwe do spalenia i tak się grzeją za darmo a z kominów wszystkie kolory dymów na nas lecą. Ponieważ najczęściej wieją wiatry zachodnie to okien w dzień czy w nocy otworzyć nie sposób taki smród że aż głowa boli. Straż Miejska w te tereny się nie zapuszcza …

felik100
felik100
8 lat temu

Olkusza zawsze nie mam kasy i nie będzie miał heeh 🙁