Od lat Bukowno zajmuje czołowe lokaty w rankingach obrazujących sytuację gospodarczą i społeczną gmin, czy wykorzystanie środków europejskich. Gmina ta kilka lat z rzędu otwierała drugą dziesiątkę 180 gmin małopolskich w rankingu Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.
W powszechnej opinii mieszkańców powiatu olkuskiego Bukowno oceniane jest jako miasto przedsiębiorstw i to nie tylko za sprawą ZGH „Bolesław”. W 10-tysięcznym ośrodku działa ponad 700 podmiotów gospodarczych. Dlaczego tak się dzieje, że firmy chcą inwestować właśnie tu, a nierzadko przenoszą swoje biznesy z innych miast? Odpowiedź na to pytanie można było próbować znaleźć na drugiej już Konferencji „B4B – Bukowno for Business”.
Bez wątpienia dużym atutem tej gminy są dosyć rozległe tereny inwestycyjne z dogodnym połączeniem komunikacyjnym. Od wielu lat Bukowno ten walor potrafi wykorzystywać, ściągając do siebie dużych i mniejszych inwestorów z Polski i z zagranicy. Przedsiębiorcy kuszeni są różnego rodzaju ulgami i stabilną polityką podatkową. Kolejni chętni do tworzenia miejsc pracy dowodzą, że taka polityka gminy się opłaca. – Dzisiejsze Bukowno to miasto stawiające na rozwój. Jest on możliwy tylko wtedy, jeśli samorząd jest przyjazny inwestorom – mówi burmistrz Mirosław Gajdziszewski. W jego opinii, brak rozwoju sektora prywatnego w sposób oczywisty przekłada się na kondycję gminy – dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to pieniądze dla gminy i mieszkańców. Zasada jest prosta, ale mimo wszystko nie wszystkie samorządy potrafią stworzyć warunki do rozwoju. Bukowno postawiło na kilka mechanizmów, które w perspektywie dały temu samorządowi wysokie noty we wspomnianych rankingach i przełożyły się na zasobność mieszkańców.
Bukowno jako pierwsze w powiecie olkuskim i przez wiele lat jedyne (dopiero w tym roku na podobne rozwiązanie zdecydował się Olkusz) wprowadziło pomoc „de minimis” dla przedsiębiorców, czyli zwolnienia z podatków od gruntów i budynków w związku z inwestycjami, w wyniku których utworzono nowe miejsca pracy. Z pomocy tej mogą skorzystać duże i małe firmy. Chociaż gmina przez kilka lat ma mniejsze wpływy do kasy tytułem podatków od danej firmy, to konkretne rodziny mają z czego żyć. Zachęta do rozwoju przedsiębiorstw wpływa na spadek bezrobocia. Przykładowo, kilka lat temu drugi co do wielkości pracodawca w Bukownie, firma Schneider Electric został zwolniony na 5 lat z podatku od nieruchomości, bo stworzył 100 nowych etatów. Zdaniem Marcina Cockiewicza, sekretarza Bukowna, dla inwestorów ważna jest stabilna i przewidywalna polityka fiskalna gminy. Od wielu lat stawki podatków od nieruchomości i gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także podatek od środków transportu (w tym przypadku stawka jest o połowę niższa) jest znacznie niższy niż ministerialne maksimum. Również niższy jest wzrost procentowy tych stawek. – Uważamy, że złą praktyką jest zamrażanie stawek podatków. Jeśli gmina nie podwyższa stawek rok lub dwa lata pod rząd, później będzie musiała stawki znacznie zwiększyć, a przedsiębiorcy tego nie lubią – uważa sekretarz Bukowna. Zdaniem właścicieli firm, stały wzrost jest dla ich biznesu lepszy, bo nie ma niespodzianek w postaci gwałtownych podwyżek. Przedsiębiorcy nie narzekają również na radę miasta, która jest elastyczna w kwestiach zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które uwzględniają aktualne potrzeby inwestorów.
Dodatkową zachętą dla firm jest Strefa Aktywności Gospodarczej w Bukownie z podstrefą Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dotychczas gmina sprzedała 32% terenu w tej strefie. Bukowno i Wolbrom postarały się o utworzenie SSE, co dla firm oznacza przede wszystkim możliwość uzyskania ulg od podatku dochodowego. Takiej możliwości na ten moment nie ma w Olkuszu.
Dlaczego przedsiębiorcy wybierają Bukowno? – Przeniosłem swoją firmę z innej gminy właściwie z jednego powodu. Potrzebowaliśmy większego terenu, a gmina nie miała mi nic do zaoferowania. Ponadto zawsze lepiej jest działać w otoczeniu innych zakładów produkcyjnych. Odpowiada mi również polityka fiskalna gminy – uważa jeden z przedsiębiorców, współwłaściciel firmy produkcyjnej, zatrudniającej przeszło 30 osób, nie tylko z gminy Bukowno.
Podczas konferencji przedsiębiorcy mieli szansę zdobyć dodatkową wiedzę na temat możliwości uzyskania wsparcia przy zatrudnieniu, szkoleniu od przedstawicieli: Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Olkuszu. Swoimi doświadczeniami podzieli się również miejscowi przedsiębiorcy.
Ta strefa aktywności gospodarczej to jeden wielki niewypał,wyrównano teren uzbrojono działki położono asfalt i co ?,powstały dwie jakieś firmy w których guzik się dzieje,cisza , spokój zero życia na terenie tych zakładów.Jedyną frajdę z tej strefy mają łebki bo można poszaleć na asfalcie i gumki palić. 😆
W Bukownie zawsze było dużo firm . To nie polityka tylko sąsiedztwo wielkich zakładów.
a mogło postawic na szkoły