Jak przebiega dotychczasowa współpraca olkuskiego magistratu z tą organizacją i czy są szanse na powrót w jej szeregi? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie ludzie zajmujący się promocją naszego regionu.

Związek Gmin Jurajskich jest stowarzyszeniem gmin leżących na Wyżynie Krakowsko–Częstochowskiej, na obszarze dwóch województw: małopolskiego i śląskiego. Powstał on w 1991 roku i zakładało go 15 gmin. Obecnie należy do niego 40 samorządów.

Jest to jeden z największych związków Jednostek Samorządu Terytorialnego w naszym kraju. Zawiązek w latach 2011 – 2014 uczestniczył w sumie w 38 targach turystycznych, które odbywały się w kraju i za granicą. Ponadto wydawnictwa o Jurze za pośrednictwem małopolskiej i śląskiej organizacji turystycznej były prezentowane na targach w całej Europie.

Celem, który przyświeca tej organizacji jest gospodarczy i kulturowy rozwój gmin – członków Związku, ochrona walorów krajobrazowych i przyrodniczych Jury, turystyczne promowanie jej terenów, współpraca z Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz Jurajskimi Parkami Krajobrazowymi. Olkusz był jedną z gmin założycielskich tego Związku, ale obecnie nie jest jego członkiem. Powrót do tej organizacji wiązałby się z koniecznością płacenia przez naszą gminę corocznej składki w wysokości około 26 tys. zł.

Przypomnijmy, że 11 grudnia ubiegłego roku w ramach obrad Komisji Praworządności i Samorządności, odbyło się spotkanie olkuskich radnych z przedstawicielami Związku Gmin Jurajskich. Spotkanie to miało na celu zainicjować dialog w sprawie powrotu Gminy Olkusz w struktury Związku.

Radny Rady Miejskiej w Olkuszu, Wojciech Ozdoba szansę na promocję Olkusza upatruje właśnie we współpracy z innymi gminami z obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego zdaniem naszej gminy nigdy nie będzie stać na promocję na tak dużą skalę, jaką oferuje przynależność do ZGJ. Skierował więc interpelację do Burmistrza, w której pyta o dotychczasową współpracę pomiędzy Gminą Olkusz i Związkiem, oraz o perspektywę powrotu naszej gminy w jego struktury.

Jak wynika z odpowiedzi, Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy, a wcześniej komórka zajmująca się promocją w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury, od kilku lat prowadzą systematyczną współpracę ze Związkiem Gmin Jurajskich. Polega ona przede wszystkim na wymianie materiałów promocyjnych Gminy Olkusz, które są prezentowane na stoiskach Związku Gmin Jurajskich. Zasada wzajemności w praktyce oznacza, że w ramach Punktu Informacji Turystycznej dystrybuowane są materiały promocyjne dostarczone przez Związek.

Ponadto w maju 2016 roku w ramach współpracy Urząd Miasta i Gminy Olkusz wypożyczył ze Związku Gmin Jurajskich wystawę „Barwy jurajskich nocy”, która obecnie jest prezentowana w holu magistratu. W 2016 roku odbyły się dwa spotkania pracowników Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG z dyrektorem biura Związku Gmin Jurajskich dotyczące dalszej współpracy, a na początek czerwca zaplanowane jest kolejne.

– Chcemy dokładnie przeanalizować sytuację, aby podjąć decyzję najlepszą z możliwych dla Gminy Olkusz – podkreśla w swojej odpowiedzi burmistrz Roman Piaśnik.

Przystąpienie Gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich wymaga nakładu finansowego, a kwota ta nie została przewidziana w budżecie Gminy na rok 2016 rok. Zatem, jeśli nawet zostanie podjęta decyzja o powrocie do Związku, to będzie on możliwy dopiero po wcześniejszym zarezerwowaniu środków na opłatę członkowską.

A jakie jest zdanie Czytelników? Czy Gmina Olkusz powinna wrócić do Związku Gmin Jurajskich i czy rzeczywiście mogłoby to stanowić impuls dla promocji naszego regionu?  Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

17
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
17 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ArekPrawicowyBond, James BondWnuczkaMiro Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
obrazalski
obrazalski

Romcio nie wróci do ZGJ bo dopiero wyszedl z innego zwiazku. Gdyby technicznie mógl to wyszedlby nawet z pwiku i stworzył nowy, bezukładowy zakład budzetowy, ktory w drodze „konkursu” zostalby obsadzony przez kolege z listy partyjnej. A przypadkiem, po roku- dwóch, zaklad ten w ramach oszczednosci trafilby w rece prywatne. W tym czasie oczywiscie pojawiloby sie szereg artykulow sponsorowanych ktore zrecznie tłumaczyłoby ciemnemu ludowi że to na ich korzyść

sierżant krawężnik
sierżant krawężnik

a gdzie artykuł o Dniach Olkusza???

Pustelnik
Pustelnik

Klucze są w związku i co dzieje się z Pustynią Błędowską? Gdzie ci turyści? Gdzie promocja? Na stronie administrowanej przez Związek czytamy, że pustynia bledowska leży w gminie… Dąbrowa Górnicza. To za co Klucze płacą, które posiadają większość terenu bo ponad 90%? Bukowno i Bolesław mogą się cieszyć bo zdaniem autora w/w fragmentu, Pb sięga pod Jaworzno i Trzebinię. Ale co tam, znajdźcie bieżące informacje o sąsiednich gminach, które są w związku i sprawdźcie z kiedy pochodzą… i czy są interesujące.

eee, tam
eee, tam

[quote name=”Pustelnik”]Klucze są w związku i co dzieje się z Pustynią Błędowską? Gdzie ci turyści? Gdzie promocja? Na stronie administrowanej przez Związek czytamy, że pustynia bledowska leży w gminie… Dąbrowa Górnicza. To za co Klucze płacą, które posiadają większość terenu bo ponad 90%? Bukowno i Bolesław mogą się cieszyć bo zdaniem autora w/w fragmentu, Pb sięga pod Jaworzno i Trzebinię. Ale co tam, znajdźcie bieżące informacje o sąsiednich gminach, które są w związku i sprawdźcie z kiedy pochodzą… i czy są interesujące.[/quote]

Wszystkie te związki to jakieś przechowalnie i spady.

pstryk
pstryk

[quote name=”Pustelnik”]Ponadto w maju 2016 roku w ramach współpracy Urząd Miasta i Gminy Olkusz wypożyczył ze Związku Gmin Jurajskich wystawę „Barwy jurajskich nocy”, która obecnie jest prezentowana w holu magistratu.[/quote]

Ludzie z Olkusza robią dużo lepsze zdjęcia ale nikt nie trafił do urzędu, trzeba było ściągać z Ogrodzieńca. Bezmuzgowie i tyle.

Zawisza
Zawisza

Brawo dla radnego Ozdoby. Powinien tą sprawą zajmować się od rana do wieczora. Wtedy mniej szkód i zamieszania narobi w ZKG, bo narazie, to podpuszcza mieszkańców i wypisuje same bzdury. Ile można zrobić dla utrzymania się na stołku.?To wie tylko zainteresowany radny.

Lakiluk
Lakiluk

[quote name=”Zawisza”]Brawo dla radnego Ozdoby. Powinien tą sprawą zajmować się od rana do wieczora. Wtedy mniej szkód i zamieszania narobi w ZKG, bo narazie, to podpuszcza mieszkańców i wypisuje same bzdury. Ile można zrobić dla utrzymania się na stołku.?To wie tylko zainteresowany radny.[/quote]
No i wyszło szydło z wora. Zamiast się wziąć za jakąś pracę związaną z wykształcenie, to MAGISTER turystyki podburza.

Maksym z dolinki
Maksym z dolinki

Jak jątrzy to z tego wynika, że jest przeciw swojej gminie. A jak jest przeciw swojej gminie to i przeciw jej mieszkańcom. Gmina to ludzie a ludzie to wyborcy. Kto jest przeciw wyborcom ten odpada. Kto odpada ten przegrywa a kto przegrywa ten nie ma racji. Kto nie ma racji i jest przeciw ten przepada w wyborach. Kto przepada w wyborach ten nie zostaje radnym a kto nie jest radnym ten się szykuje do emigracji ekonomicznej załatwionej przez swoich krusików lub ląduje na śmiecówkach.

głupich nie sieją
głupich nie sieją

[quote name=”Maksym z dolinki”]Jak jątrzy to z tego wynika, że jest przeciw swojej gminie. A jak jest przeciw swojej gminie to i przeciw jej mieszkańcom. Gmina to ludzie a ludzie to wyborcy. Kto jest przeciw wyborcom ten odpada. Kto odpada ten przegrywa a kto przegrywa ten nie ma racji. Kto nie ma racji i jest przeciw ten przepada w wyborach. Kto przepada w wyborach ten nie zostaje radnym a kto nie jest radnym ten się szykuje do emigracji ekonomicznej załatwionej przez swoich krusików lub ląduje na śmiecówkach.[/quote]„Sztuczka nr 3 – manipulujmy tekstem i twórzmy pozory legalizmu na potrzeby łatwowierności przeciętnego… Czytaj więcej »

mądrala
mądrala

[quote name=”głupich nie sieją”][quote name=”Maksym z dolinki”]Jak jątrzy to z tego wynika, że jest przeciw swojej gminie. A jak jest przeciw swojej gminie to i przeciw jej mieszkańcom. Gmina to ludzie a ludzie to wyborcy. Kto jest przeciw wyborcom ten odpada. Kto odpada ten przegrywa a kto przegrywa ten nie ma racji. Kto nie ma racji i jest przeciw ten przepada w wyborach. Kto przepada w wyborach ten nie zostaje radnym a kto nie jest radnym ten się szykuje do emigracji ekonomicznej załatwionej przez swoich krusików lub ląduje na śmiecówkach.[/quote]„Sztuczka nr 3 – manipulujmy tekstem i twórzmy pozory legalizmu na… Czytaj więcej »

HUEHUEHUE
HUEHUEHUE

[quote name=”mądrala”]

Semantyka i logika to porównanie toż same. Nie popisuj się bo głupich mogą zasiać.[/quote]
„TOŻSAME” PISZEMY RAZEM

mądrala
mądrala

[quote name=”HUEHUEHUE”][quote name=”mądrala”]

Semantyka i logika to porównanie toż same. Nie popisuj się bo głupich mogą zasiać.[/quote]
„TOŻSAME” PISZEMY RAZEM[/quote]
Nie popisuj się i nie odwracaj kota ogonem.

Miro
Miro

Dlaczego, ma wrócić. Dlatego, że Ozdoby lobbuje. Czy, coś się za tym kryje.

Wnuczka
Wnuczka

[quote name=”Miro”]Dlaczego, ma wrócić. Dlatego, że Ozdoby lobbuje. Czy, coś się za tym kryje.[/quote]
Emeryci nie czytają komentarzy, zostawcie w spokoju ozdoby weźcie się za klejnotu- własne, bo robicie baraninę! za tym się kryje debilizm.

Bond, James Bond
Bond, James Bond

co temu radnemu tak zależy, żeby gmina nie występowała z jednego związku i wstąpiła do drugiego związku. nikt za tym tak nie obstaje jak ten gość. może mnie ktoś oświeci o co tak naprawdę temu chłopcu chodzi. może o konfitury.

Prawicowy
Prawicowy

[quote name=”Bond, James Bond”]co temu radnemu tak zależy, żeby gmina nie występowała z jednego związku i wstąpiła do drugiego związku. nikt za tym tak nie obstaje jak ten gość. może mnie ktoś oświeci o co tak naprawdę temu chłopcu chodzi. może o konfitury.[/quote]
Niektorym zalezy na dobru miasta bezinteresownie. Z Zgj nie ma zadnych konfitur – poza korzysciami dla samej gminy. nie ma tu ustawionych przetargow ani wykupywani dzialek wiec dla wiekszosci nic ciekawego zgj nie oferuje 😉

Arek
Arek

[quote name=”mądrala”][quote name=”głupich nie sieją”][quote name=”Maksym z dolinki”]Jak jątrzy to z tego wynika, że jest przeciw swojej gminie. A jak jest przeciw swojej gminie to i przeciw jej mieszkańcom. Gmina to ludzie a ludzie to wyborcy. Kto jest przeciw wyborcom ten odpada. Kto odpada ten przegrywa a kto przegrywa ten nie ma racji. Kto nie ma racji i jest przeciw ten przepada w wyborach. Kto przepada w wyborach ten nie zostaje radnym a kto nie jest radnym ten się szykuje do emigracji ekonomicznej załatwionej przez swoich krusików lub ląduje na śmiecówkach.[/quote]„Sztuczka nr 3 – manipulujmy tekstem i twórzmy pozory legalizmu… Czytaj więcej »