rodzina wielodzietna

Zniżki na basen, bilety na miejskie imprezy oraz obniżone opłaty za odbiór segregowanych śmieci wprowadzili bukowieńscy radni dla rodzin wielodzietnych. W ramach Karty Dużej Rodziny (KDR) zaplanowano też m. in. zniesienie opłat za przedszkole. 

Władze miasta liczą, że w ten sposób pomogą tym mieszkańcom, których nie stać na korzystanie w pełni z oferty kulturalnej i sportowej Bukowna. – Karta Dużej Rodziny jest przeznaczona dla wszystkich chętnych rodzin (w tym rodzin zastępczych oraz tych w sytuacji, gdy tylko jeden z rodziców wychowuje powyżej trójki dzieci), bez względu na kryterium dochodowe. Najczęściej trudna sytuacja tych rodzin podyktowana jest zwiększonymi kosztami ich utrzymania, a nie jak się powszechnie sądzi patologią czy bezradnością. Program pomaga wszystkim rodzinom wielodzietnym, także tym, których dochody często nie pozwalają na otrzymywanie zasiłków rodzinnych i dodatków do tych świadczeń, choć często dochodowe kryteria socjalne przekraczane są w bardzo niewielkim stopniu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jakie ulgi proponują władze Bukowna? Członkowie rodzin wielodzietnych będą mieli 50 – procentowe upusty na wszystkie biletowane imprezy organizowane przez gminne jednostki, czyli np. MOK lub MOSiR. Zniżki w tej wysokości dotyczą też wstępu na basen miejski oraz spływy kajakowe. Rodzice zapłacą połowę stawki za pobyt swoich pociech w klubie dziecięcym, a w przypadku przedszkolaków poniosą tylko koszty wyżywienia. Jeśli segregują śmieci, opłata za jednego członka rodziny wyniesie 4 złote w skali miesiąca. W ramach programu zmienione zostały kryteria przyjęć dzieci do przedszkoli. Te z rodzin wielodzietnych będą miały pierwszeństwo bez względu na fakt, czy ich rodzice pracują. Miasto planuje też wystąpić do Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu o wprowadzenie zniżek na bilety dla rodzin wielodzietnych.

Ulgi dotyczą dzieci do 18 roku życia (lub do 24 roku życia, jeśli młodzież kontynuuje naukę) oraz ich rodziców lub prawnych opiekunów. Chętni będą mogli składać wnioski w urzędzie miasta. – Każdy z członków rodziny uczestniczącej w naszym programie otrzyma specjalną kartę, ważną do końca sierpnia danego roku kalendarzowego. Co roku od 1 sierpnia do 1 września będzie też można ją uaktualniać w naszym urzędzie – wyjaśnia sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

Władze miasta nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kwestii propozycji dla rodzin wielodzietnych. – Zdajemy sobie sprawę, że ich sytuacja materialna często nie pozwala na korzystanie z pełnej oferty kulturalnej czy sportowej Bukowna. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z dużym odzewem. KDR to dobry początek. Staramy się być gminą przyjazną rodzinie, troszcząca się o przyszłość naszych mieszkańców. Dlatego też chcemy nawiązać współpracę z działającymi na terenie Bukowna podmiotami spoza sektora finansów publicznych. Chodzi nam zwłaszcza o podmioty realizujące swoje zadania przy udziale środków publicznych, aby równiez one poszły w tym samym kierunku – mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. Wszelkie koszty z tytułu wprowadzenia Karty pokryte zostaną z miejskiego budżetu. 

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Odśwież pamięćfotocopyfly1972azaxyz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Odśwież pamięć
Odśwież pamięć

[quote name=”fotocopy”][quote name=”fly1972″]Tym właśnie powinni zajmować się Radni Miejscy – pewnie teraz co niektórzy 😉 będą zaraz na najbliższej sesji składać wniosek o wprowadzenie takiej karty w Olkuszu kopiując pomysł – wszak wybory wkrótce[/quote]
To kto pierwszy na wyścigi?
Radny Piaśnik? Radny Kmita?
Nasi wybitni specjaliści od „Kopiuj-Wklej”.

Swoją drogą zazdrość bierze. Niby Olkusz blisko Bukowna, ale w zarządzaniu miastem to dzielą nas lata świetlne.[/quote]

Roman Piaśnik interpelował w sprawie polityki prorodzinnej (m.in. w sprawie ulg dla rodzin wielodzietnych) do burmistrza Rzepki. Jednak burmistrz nie poparł tego pomysłu.

fotocopy
fotocopy

[quote name=”fly1972″]Tym właśnie powinni zajmować się Radni Miejscy – pewnie teraz co niektórzy 😉 będą zaraz na najbliższej sesji składać wniosek o wprowadzenie takiej karty w Olkuszu kopiując pomysł – wszak wybory wkrótce[/quote]
To kto pierwszy na wyścigi?
Radny Piaśnik? Radny Kmita?
Nasi wybitni specjaliści od „Kopiuj-Wklej”.

Swoją drogą zazdrość bierze. Niby Olkusz blisko Bukowna, ale w zarządzaniu miastem to dzielą nas lata świetlne.

fly1972
fly1972

Tym właśnie powinni zajmować się Radni Miejscy – pewnie teraz co niektórzy 😉 będą zaraz na najbliższej sesji składać wniosek o wprowadzenie takiej karty w Olkuszu kopiując pomysł – wszak wybory wkrótce

aza
aza

Czy wiadomo, ile jest takich rodzin w Bukownie?

xyz
xyz

myślę że w Bukownie rodzin – pełnych (nie mówię nawet o wielodzietnych) zabraknie – brak perspektyw – kolejny zakład, tym razem ZGH mówi o zamykaniu kopalni, przyczyni sie do następnych wyjazdów młodych… rzeczywiście postawimy na rodziny!